تیتر امروز

مرگ در
گزارش دیدار از تلف شدن یک یوز ماده در جاده ترانزیت مشهد

مرگ در "میامی"

هنوز ماجرای تلف شدن دو یوز تازه متولد شده "ایران" فراموش نشده بود که خبر رسید تصادف در جاده میامی (تهران- مشهد) منجر به مرگ یک یوز ماده شده و حالا مسوولان در حال رسیدگی هستند!
امام حسین (ع) برای قدرت قیام نکرد
عاشورا نماد جنگ شیعه و سنی نیست

امام حسین (ع) برای قدرت قیام نکرد

امروز روز عاشوراست؛ روز اوج و معراج حسینی، و لازم است در تاملات عاشورایی به این توجه کنیم که عاشورا تن ندادن به ظلم حاکمان جور مدعی دین است نه جنگ‌ میان اهل سنت و شیعه!

امیرعبداللهیان: آمریکا پکیج سیاسی جدید ایران را پذیرفت؛ از مذاکره فرار نمی‌کنیم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان گفت: علیرغم تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا و پیشرفت گفتگو‌ها به یک باره طرف آمریکایی برای اعمال فشار علیه ایران و اخذ امتیازات بیشتر در میز مذاکره غیرمستقیم قطعنامه‌ای را ارائه کرد و علیرغم اینکه طرف آمریکایی به ما اعلام کرد که این قطعنامه خالی از محتواست، ولی نفس ارائه این قطعنامه باعث شد که ما طرف آمریکایی را از این کار برحذر داریم و یک ابتکار جدید و پکیج سیاسی جدید ارائه کردیم. این پکیج را آمریکایی‌ها پذیرفتند، ولی بر تصویب قطعنامه نیز تأکید داشتند و این کار را انجام دادند.

کد خبر: ۱۳۱۷۰۵
۱۷:۰۴ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

امیرعبداللهیان: آمریکا پکیج سیاسی جدید ایران را پذیرفت؛ از مذاکره فرار نمی‌کنیم

دیدارنیوز: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما از مذاکره و دیپلماسی فرار نمی‌کنیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان عصر روز سه شنبه در نشست مشترک با همتای پاکستانی خود که برای سفری دو روزه و دیدار با مقامات کشورمان راهی ایران شده اظهار کرد: روابط دو کشور بزرگ ایران و پاکستان عمیق و ریشه‌دار است.

وزیر خارجه با اشاره به اراده مقامات دو کشور برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها گفت: مفتخر هستم که اولین وزیر خارجه‌ای بودم که انتخاب همکار عزیزم آقای زرداری را که البته بیشتر در کشور ما به جناب آقای بوتو معروف هستند را تبریک گفتم. در کشور ما خاطرات خرسندکننده و امیدبخشی از سفر مادر ایشان به ایران و همچنین زیارت مادر ایشان از حرم امام رضا (ع) و دوره مهم مسئولیت ایشان به عنوان نخست وزیر پاکستان وجود دارد.

وی افزود: ان‌شاءالله امروز سوپرایز و هدیه فوق العاده‌ای برای آقای زرداری دارم و آن ارائه آلبوم عکسی از آخرین سفر شهید بی‌نظیر بوتو به ایران و سفر ایشان به مشهد و زیارت حرم امام نور و رحمت است.

او با بیان اینکه امروز در جریان رایزنی‌هایی که صورت گرفت در خصوص ابعاد همکاری‌های دوجانبه دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های مرزی، بازارچه‌های مرزی و توسعه تجارت، گسترش همکاری‌ها بین دوکشور در عرصه‌های بین‌الملل، اتخاذ رویکرد و مواضع مشترک بین تهران و اسلام‌آباد در حوزه‌های مختلف گفتگو شد، گفت:‌همچنین در این دیدار در ارتباط با توسعه همکاری‌های فرهنگی، گسترش گردشگری، افزایش همکاری‌های دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی گفتگو و رایزنی کردیم.

وزیر خارجه با بیان اینکه موضوعی که از دیرباز مورد توجه دو کشور بوده و اسناد اولیه مرتبط با آن امضا شده و اقدامات عملی بر روی زمین در ارتباط با آن تا حدودی انجام شده است بحث صادرات گاز از ایران به پاکستان و همچنین افزایش میزان صادرات برق و سوآپ برق از ایران به پاکستان است، امروز گفتگو کردیم، تصریح کرد: علیرغم تحریم‌های یک جانبه آمریکا مکانیزم‌هایی وجود دارد که این همکاری‌ها را به صورت عملیاتی و مناسب به پیش ببریم و ارتقا دهیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در دیدار امروز در مورد مسائل منطقه از جمله افغانستان، تحولات اوکراین، یمن و مسئله فلسطین بحث و گفتگو کردیم، تأکید کرد: ما مخالف تداوم جنگ در اوکراین هستیم و بر راه حل سیاسی تأکید داریم و به عنوان جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنیم که هر چه سریع‌تر بحران اوکراین در مسیر سیاسی و مذاکره پیش برود. با درک اینکه بانیان این بحران و ریشه‌های این بحران چیست.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به موضوع افغانستان گفت: ما با صدای بلند در همین جا بار دیگر اعلام می‌کنیم که بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید داریم. با هیئت حاکمه موقت افغانستان یعنی طالبان مناسبات لازم را به دلیل مرز مشترک، همسایگی و دیگر موضوعات متنوع دیگر حفظ کردیم و ارتباطات علنی و آشکار با همه طرف‌ها در افغانستان داریم و کماکان این ارتباط را پیگیری می‌کنیم. ما به صراحت به هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان گفته‌ایم که تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام، راه حل بحران افغانستان است و امیدواریم که افغانستان هر چه زودتر در مسیر صلح و ثبات قرار بگیرد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین به موضوع یمن اشاره کرد و افزود: ایران از ادامه برقراری آتش بس در یمن حمایت می‌کند و در این مسیر بر لغو کامل محاصره انسانی در یمن تأکید دارد.

وی همچنین بر اهمیت انجام گفتگو‌های یمنی یمنی تأکید کرد.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه در این دیدار در ارتباط با موضوع اول جهان اسلام یعنی فلسطین نیز بحث کردیم، گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران بر تشکیل دولت واحد فلسطینی در سرتاسر سرزمین فلسطین با پایتختی قدس شریف تأکید داریم و بر این موضوع تأکید داریم که باید در برابر اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی علیه جهان اسلام وحدت رویه قوی‌تری از سوی جهان اسلام وجود داشته باشد.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه از دیگر موضوعاتی که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت چگونگی برخورد ایران با قطعنامه صادره از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و روند ادامه و یا توقف مذاکرات بود. ایران هیچ‌گاه از میز مذاکره فرار نکرده است و ما معتقدیم که مذاکره و دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به نقطه پایان حصول توافق است.

وی گفت: در طی ماه‌های گذشته در جریان مذاکراتی که همکارم آقای دکتر باقری با دیگر طرف‌ها در مذاکرات وین داشتند و تبادل پیام‌هایی که بین ایران و آمریکا انجام شد گام‌های مهمی از سوی ایران برداشته شد و ما اثبات کردیم که اهل گفتگو و منطق برای رسیدن به توافقی خوب و پایدار هستیم.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: در روز‌های اخیر یعنی پنج‌شنبه گذشته علیرغم تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا و پیشرفت گفتگو‌ها به یک باره طرف آمریکایی برای اعمال فشار علیه ایران و اخذ امتیازات بیشتر در میز مذاکره غیرمستقیم قطعنامه‌ای را ارائه کرد و علیرغم اینکه طرف آمریکایی به ما اعلام کرد که این قطعنامه خالی از محتواست، ولی نفس ارائه این قطعنامه باعث شد که ما طرف آمریکایی را از این کار برحذر داریم و یک ابتکار جدید و پکیج سیاسی جدید ارائه کردیم. این پکیج را آمریکایی‌ها پذیرفتند، ولی بر تصویب قطعنامه نیز تأکید داشتند و این کار را انجام دادند. ایران نیز در ادامه اقدام به افزایش فعالیت‌های هسته‌ای خود کرد و به صورت رسمی قبل از صدور قطعنامه به دبیرخانه آژانس اقدامات خود را اطلاع داد.

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: ما اکنون در کنار قطعنامه و اقدامات بیشتر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران باز هم اعلام می‌کنیم که از مذاکره و دیپلماسی فرار نمی‌کنیم و از طریق آقای مورا و بورل پیام‌ها و ارتباطات در حال تبادل و انجام است و ایران برای رسیدن به توافقی خوب و پایدار از منطق دیپلماسی و مذاکراتی فاصله نمی‌گیرد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی