تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.
کارشناس مسائل بین‌الملل اعلام کرد

مانع از سقوط «برجام» شوید

رضا ذبیحی، کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه طرفینِ توافق هسته‌ای باید با ابتکار عمل مانع از سقوط برجام شوند، گفت: باید شرایطی فراهم شود تا مذاکرات وین از سرگرفته شود و طرفین بتوانند برای مشکلات باقی مانده همچون سایر موارد راه حل‌های دیپلماتیک بیابند.

کد خبر: ۱۳۱۵۵۴
۰۸:۰۹ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

مانع از سقوط «برجام» شوید

دیدارنیوز: یک کارشناس مسائل بین‌الملل، درباره قطعنامه اخیر صادره در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: روابط تقابلی کمکی به وجود نظارت‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران نمی‌کند و لذا طرفینِ توافق هسته‌ای باید با ابتکار عمل مانع از سقوط برجام شوند.

رضا ذبیحی، در خصوص افق روابط ایران و آژانس بین الملی انرژی اتمی بعد از قطعنامه اخیر شورای حکام علیه تهران گفت: اقدام کشور‌های اروپایی در همراهی با آمریکا از نظر ایران یک اقدام غیرسازنده در مقابلِ حسن نیت اعمال شده برای نظارت‌های فراپادمانی بود و در نتیجه ایران تصمیم گرفت این نظارت‌های فرا پادمانی آژانس بین الملل انرژی اتمی را متوقف کند. این اتفاقات متقابل، قطعا روابط آژانس و ایران را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه این تحولات چه تاثیری بر روند احیای برجام و آینده مذاکرات متوقف شده در وین خواهد داشت، اظهار کرد: اتفاقات اخیر زمینه احیای برجام را به طور قابل توجهی کاهش داده است. با این وجود اگر چه در حال حاضر، مذاکرات به شکل سنتی در وین ادامه ندارد، اما رایزنی‌های فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای همچنان وجود دارد. به طوری که شاهد هستیم اخیرا برخی کشور‌ها از جمله قطر هم در این زمینه سعی کردند به عنوان میانجی اقداماتی را انجام دهند.

ذبیحی ادامه داد: این رایزنی‌ها که در سطوح مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ادامه دارد، می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش تنش‌ها میان طرفین داشته باشد و از سیاسی شدن موضوعات فنی جلوگیری کند، به طوری که در نهایت سبب از سرگیری مذاکرات وین گردد.
این کارشناس مسائل بین الملل درباره نقش اسرائیل در این تحولات با توجه به سفر اخیر گروسی به تل آویو گفت: البته آقای گروسی مدعی است که وی در سفر به اسرائیل این پیام را به آن‌ها داده است که اجازه بدهند آژانس کار خود را انجام دهد. با این وجود این سفر در آستانه نشست شورای حکام سوال برانگیز بود و به همین دلیل ایران نیز اعتراض خود را به این سفر اعلام کرد.

این پژوهشگر روابط بین الملل ادامه داد: به هر حال نمی‌توان از نظر دور داشت که شرایط تقابلی میان ایران و آژانس، وضعیتی است که مورد رضایت اسرائیل است و بنابراین عجیب نیست که شاهد تلاش‌های اسرائیل در این راستا باشیم.

ذبیحی همچنین در پاسخ این پرسش که "برای کاهش تنش‌های موجود بین ایران و آژانس و بازگشت روابط ایران و آژانس به یک رابطه فنی باید چه اقدامات صورت بگیرد؟ " نیز گفت: شرایط تقابلی کمکی به آژانس نمی‌کند و باعث کاهش نظارت‌های این نهاد می‌شود و از سوی دیگر این شرایط مورد رضایت ایران نیز نیست، چون احتمال احیای برجام را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: در نتیجه باید شرایطی فراهم شود تا مذاکرات وین از سرگرفته شود و طرفین بتوانند برای مشکلات باقی مانده همچون سایر موارد راه حل‌های دیپلماتیک بیابند.

ذبیحی تصریح کرد: در نتیجه برای معکوس شدن روابط تقابلی، لازم است طرفینِ توافق هسته‌ای با ابتکار عمل مانع از سقوط برجام شوند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی