تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

آبله میمونی؛ ناشناخته با علائمی خفیف

به گفته علی امیری، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی، آبله میمونی بیماری نادر ویروسی است که علائم خفیفی مانند آبله ایجاد می‌کند. او گفت: علائم ابتلا به این بیماری بی‌شباهت به علائمی که از آبله می‌دانید نیست، با این تفاوت که غالباً به شکل خفیف‌تری بروز پیدا می‌کند.

کد خبر: ۱۳۱۳۵۵
۰۹:۴۸ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۱

آبله میمونی؛ ناشناخته با علائمی خفیف

دیدارنیوز: یک فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی، گفت: بیماری آبله میمونی معمولاً کشنده نیست، اما با ناشناختگی‌هایی همراه است و علائمی همچون آبله، اما خفیف‌تر دارد.

علی امیری، با اشاره به این‌که آبله میمونی بیماری نادر ویروسی است که علائم خفیفی مانند آبله ایجاد می‌کند، اظهار کرد: این بیماری از طریق تماس مستقیم با فرد یا سطوح آلوده، مایعات جنسی و مایعات بدن فرد آلوده و ... منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: دوره کمون این بیماری ۲۱ روز است و نیاز به داروی خاصی برای درمان ندارد، معمولاً کشنده نیست پس خیلی نگران نباشید.

امیری با اشاره به این‌که آبله میمونی به تازگی ترس‌ها و نگرانی‌های بسیاری را برای تمامی افراد دنیا به دنبال دارد و همچنان با ابهامات و ناشناختگی‌هایی همراه است، عنوان کرد: علائم ابتلا به این بیماری بی‌شباهت به علائمی که از آبله می‌دانید نیست، با این تفاوت که غالباً به شکل خفیف‌تری بروز پیدا می‌کند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، عنوان کرد: از مهم‌ترین نشانه‌های این بیماری، دانه‌های پوستی به همراه تاول در صورت، دست‌ها، پاها، دهان و اندام تناسلی است.

وی ادامه داد: از دیگر علائمی که نشان از ابتلا به این بیماری دارند می‌توان به سردرد، بروز بثورات پوستی، تب، بدن درد، لرز، تورم غدد لنفاوی و خستگی اشاره کرد.

امیری با اشاره به این‌که این بیماری دارای دوره کمون ۵ تا ۲۱ روز است، تصریح کرد: این دوره از زمان شروع علائم تا بروز عفونت را شامل می‌شود، به همین دلیل نیز نمی‌توان علائم را به روز‌های اول بیماری، خلاصه کرد، در کنار این نیز ناگفته نماند که آبله میمونی، غالباً بین دو تا چهار هفته، بهبود پیدا می‌کند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: موارد شدید ابتلا به آبله میمونی با علائم به مراتب شدیدتر نیز معمولاً در میان افراد مبتلا به نقص ایمنی زمینه‌ای و یا در کودکان خردسال دیده می‌شود.

وی تأکید کرد: خانم‌های باردار نیز از دیگر افرادی هستند که در معرض ابتلا به آبله میمونی شدید قرار دارند.

امیری در پاسخ به این‌که آبله میمونی چگونه منتقل می‌شود؟، بیان کرد: حیواناتی همچون جوندگان آفریقایی و یا نمونه‌های شبه انسانی همچون میمون‌ها، حامل این ویروس هستند و قابلیت آلوده کردن افراد را نیز دارند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: ابتلا و انتقال این بیماری از فردی به فرد دیگر از طریق تماس نزدیک با سطوح آلوده، برقراری رابطه جنسی با بیمار، انتقال مایعات بدنی بدن بیمار، قطرات تنفسی و یا مواد آلوده موجود در بستر اتفاق می‌اُفتد.

وی با اشاره به این‌که معمولاً برای درمان این بیماری نیاز به داروی مشخصی نیست، عنوان کرد: از آنجایی که آبله میمونی، معمولاً علائم خفیفی دارد، بعد از گذشت دوره مشخص خود و بدون نیاز به درمان، بهبود می‌یابد، با این حال واکسن‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانند ابتلا به این بیماری را کنترل و آن‌را کاهش دهند.

امیری گفت: توصیه اکید ما این است که در صورت بروز علائم مربوط به آبله میمونی، حتماً با پزشک دکتر عفونی و یا دکتر داخلی مشورت کنید و در صورت نیاز دارو‌هایی همچون مسکن‌های تجویزی را مصرف کرده و به هیچ عنوان بدون تائید پزشک، هیچ دارویی را در طی این بیماری مصرف نکنید.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی