تیتر امروز

پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.
باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای در دوحه

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند و دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب وارد فاز عملیاتی تازه‌ای خواهد شد. دیدارنیوز به صورت برخط، مذاکرات مذکور را گزارش می‌کند.
پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.

کنترل افسردگی مردان با رژیم مدیترانه‌ای

بررسی نتایج نشان می‌دهد نمره کیفیت زندگی مردانی که از رژیم مدیترانه‌ای استفاده می‌کردند به طور قابل توجهی بالاتر از گروه شرکت کننده در جلسات روان درمانی بود. محققان می‌گویند که رژیم غذایی مدیترانه‌ای ممکن است به افرادی که از سلامت روانی ضعیف رنج می‌برند با کمک ترشح سروتونین روده کمک کند.

کد خبر: ۱۳۱۰۱۸
۰۸:۴۵ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

کنترل افسردگی مردان با رژیم غذایی

دیدارنیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند به مردان جوان کمک کند تا بر افسردگی غلبه کنند. این موضوع می‌تواند تاثیر به سزایی در کاهش هزینه‌ها و مشکلات ناشی از درمان افسردگی داشته باشد.

به نقل از سیناپرس، محققان دانشگاه فناوری سیدنی می‌گویند که پزشکان باید به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود، جوانانی را که با علائم افسردگی روبرو هستند، به متخصص تغذیه یا رژیم درمانی بفرستند.

این کارآزمایی بالینی اولین آزمایشی است که تأثیر رژیم مدیترانه‌ای که شامل میوه و سبزیجات تازه، ماهی و غلات است، بر سلامت روان مردان جوان ارزیابی می‌کند. در این مطالعه ۷۲ مرد بین ۱۸ تا ۲۵ سال حضور داشتند. یک گروه به مدت ۱۲ هفته با رژیم غذایی مدیترانه‌ای مواجه شده و گروه دیگر در جلسات روان درمانی شرکت کردند.

محققان سلامت روان این افراد را در ابتدای کارآزمایی و بعد از شش و ۱۲ هفته ارزیابی کردند. بررسی این نتایج نشان داد نمره کیفیت زندگی مردانی که از رژیم مدیترانه‌ای استفاده می‌کردند به طور قابل توجهی بالاتر از گروه شرکت کننده در جلسات روان درمانی بود.

سلامت روان از روده شروع می‌شود

محققان می‌گویند که رژیم غذایی مدیترانه‌ای ممکن است به افرادی که از سلامت روانی ضعیف رنج می‌برند با کمک ترشح سروتونین روده کمک کند. این ماده شیمیایی توسط میکروب‌های روده ایجاد می‌شود، اما آن‌ها برای عملکرد خوب نیاز به مصرف فیبر دارند. خوشبختانه میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند.

پژوهشگران این تیم مطالعاتی درباره موضوع فوق می‌گویند:‌این نتایج نقش مهم تغذیه برای درمان افسردگی را برجسته می‌کند و باید توصیه‌هایی را که پزشکان به این جمعیت جمعیتی خاص ارائه می‌دهند، بر این اساس تنظیم کرد.

جسیکا بیز، محقق ارشد این پروژه از دانشگاه فناوری سیدنی می‌گوید: تمرکز اولیه ما بر مطالعه افزایش کیفیت رژیم غذایی با غذا‌های کامل تازه و در عین حال کاهش مصرف غذا‌های فست فود، شکر و گوشت قرمز فرآوری شده قرار داشت.

از نظر علمی دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد غذا بر خلق و خو تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، حدود ۹۰ درصد سروتونین، ماده شیمیایی که به ما کمک می‌کند احساس شادی کنیم، توسط میکروب‌های روده ما ساخته می‌شود. وی در ادامه توضیحاتش می‌گوید: شواهد در حال ظهوری وجود دارد که نشان می‌دهد این میکروب‌ها می‌توانند از طریق عصب واگ، در محور روده - مغز، با مغز ارتباط برقرار کنند.

برای داشتن میکروب‌های مفید، باید فیبر را که در حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد، مصرف کنیم.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که پزشکان و روانشناسان باید ارجاع مردان جوان افسرده به یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانی را به عنوان یک جزء مهم در درمان افسردگی بالینی در نظر بگیرند.

سرپرست این تیم مطالعاتی در پایان توضیحاتش خاطر نشان کرد: تقریباً همه شرکت کنندگان ما در برنامه ماندند و بسیاری از آن‌ها پس از پایان مطالعه مایل به ادامه رژیم غذایی بودند. این مساله نشان می‌دهد چقدر این مداخله مؤثر، قابل تحمل و ارزشمند است.

مترجم: فاطمه کردی
منبع: studyfinds

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی