تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

گرد و غبار، بلای جان جنگل‌ها

دبیرسابق مرجع کنوانسیون تنوع زیستی کشور گفت: جنگل‌های زاگرس تاثیر و آسیب بیشتری از گرد و غبار می‌پذیرند چرا که بیشتر در معرض گرد و غبار هستند. اگر این میزان از گرد و غبار به شمال کشور هم وارد شود این مشکلات را برای درختان جنگل‌های شمال نیز ایجاد می‌کند چراکه درختان شمال کشور با این شرایط سازگار نیستند و وضعیت دشوارتری را تجربه می‌کنند.

کد خبر: ۱۳۰۹۱۱
۱۱:۵۹ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۱

گرد و غبار، بلای جان جنگل‌ها!

دیدارنیوز: دبیر سابق مرجع کنوانسیون تنوع زیستی کشور با بیان اینکه جنگل‌های زاگرس به دلیل قرارگیری در معرض گرد و غبار از این پدیده تاثیر بیشتری نیز می‌پذیرند، اظهار کرد: ورود گرد و غبار به شمال کشور نیز می‌تواند آسیب زیادی به جنگل‌های این منطقه وارد کند و چه بسا به دلیل ناسازگار بودن آن با جنگل‌های هیرکانی آسیب‌های شدیدتری را برای این منطقه به همراه داشته باشد.

با ورود به فصل بهار شاهد تشدید خیزش گرد و غبار در کشور هستیم. حجم عظیمی از این گرد و غبار منشا خارجی دارد که در مقاطع زمانی مختلف با شدت بیشتری کشور را درگیر کرده است. این پدیده هم بر پوشش گیاهی جنگل‌های زاگرس و هم جنگل‌های هیرکانی تاثیر منفی می‌گذارد البته میزان تحت تاثیر قرار گرفتن گونه‌های گیاهی هر یک از این جنگل‌ها با توجه به نوع گیاهان و اقلیم آن‌ها متفاوت است.

هادی کیادلیری، با بیان اینکه تفکیک مناطق مختلف کشور از نظر میزان تاثیر گرد و غبار به‌راحتی امکان پذیر نیست و نیازمند مطالعات گسترده‌ای است تا حساسیت هر گونه به گرد وغبار به صورت جداگانه بررسی شود، اظهار کرد: درختان بلوط جنگل‌های زاگرس برگ‌های کرکی دارند و به دلیل داشتن این کرک‌ها مقاومت بالایی دربرابر خشکی و کم آبی دارد، اما گرد و غبار وارد شده از غرب کشور، این جنگل‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد به‌گونه‌ای که این کرک‌ها بلای جان بلوط‌ها می‌شوند چراکه گرد و غبار را به خود جذب می‌کنند.

دبیرسابق مرجع کنوانسیون تنوع زیستی کشور با بیان اینکه شرایط منطقه‌ای متفاوت، تاثیرات متفاوتی بر گیاهان می‌گذارد، گفت: در شرایط محیطی متفاوت حتی تعداد و اندازه روزنه برگ‌های گیاهان نیز فرق می‌کند و می‌تواند حساسیت‌های گیاهان را در برابر گرد و غبار افزایش و یا کاهش دهد.

وی ادامه داد: جنگل‌های زاگرس تاثیر و آسیب بیشتری از گرد و غبار می‌پذیرند چرا که بیشتر در معرض گرد و غبار هستند. اگر این میزان از گرد و غبار به شمال کشور هم وارد شود این مشکلات را برای درختان جنگل‌های شمال نیز ایجاد می‌کند چراکه درختان شمال کشور با این شرایط سازگار نیستند و وضعیت دشوارتری را تجربه می‌کنند.

دبیرسابق مرجع کنوانسیون تنوع زیستی کشور درباره نحوه آسیب‌پذیری درختان و گیاهان زاگرس از گرد و غبار گفت: گرد و غبار روی برگ درختان می‌نشیند و مانع تنفس آن‌ها می‌شود. در برخی موارد نیز ذرات گرد و غبار به حدی ریز هستند که می‌توانند وارد روزنه‌های گیاهان شوند، حرارت برگ‌ها را افزایش دهند و موجب پژمردگی گیاه شوند.

کیادلیری در پایان درباره عواملی که در تاثیرپذیری گیاهان دربرابر گرد و غبار نقش دارند، تصریح کرد: عواملی همچون پهنای برگ، کرک‌دار بودن و نبودن، میزان بارندگی در منطقه و مدت زمانی که گیاهان در معرض گرد و غبار قرار دارند، نقش زیادی در میزان تاثیرپذیری آن‌ها دربرابر گرد و غبار دارد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی