تیتر امروز

غول‌ها از خواب بیدار شدند
یک هفته با نقل و انتقالات فوتبال ایران

غول‌ها از خواب بیدار شدند

در هفته گذشته تغییر و تحولات زیادی در فضای فوتبال باشگاهی کشور به وجود آمد و مربیان و بازیکن‌ها بسیاری در لیست نقل و انتقالات قرار گرفتند.
کارشناس بازار سرمایه ادعا کرد

از برجام تا آبادان؛ شاخص کل بورس به بالای دو میلیون می‌رسد

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این موضوع که مسائلی چون برجام، ارز ترجیحی و حادثه آبادان اثرگذار گفت: مطمئن هستم در ۶ ماه دوم سال، شاخص کل بالای دو میلیون واحد خواهد بود.

کد خبر: ۱۳۰۵۱۶
۰۹:۵۱ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

از برجام تا آبادان؛ شاخص کل بورس به بالای دو میلیون می‌رسد

دیدارنیوز: درحالی که شاخص کل بورس پس از ۲۰ ماه از کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد گذر کرده بود و در آستانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد قرار داشت، روند نزولی پی در پی در روز‌های گذشته ترمز حرکت صعودی بازار را کشید. با این حال یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که شاخص کل بورس در ۶ ماه دوم سال، بالای دو میلیون واحد خواهد بود.

فردین آقابزرگی، با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران با تردید‌ها و متغیر‌های زیادی مواجه است، توضیح داد: یکی از این ابهامات وضعیت برجام است، دیگری اثرات حذف ارز ترجیحی و سایر مسائل مانند ماجرای آبادان که هرچند شاید اثر خاصی نداشته باشد، اما زمانی که کنار دیگر ابهامات قرار می‌گیرد شرایطی ایجاد می‌کنند که ممکن است خط سیر اصلی بازار را تحت تاثیر قرار دهد. درواقع درحالی که این روز‌ها بازار روند نزولی دارد، آمار نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا کنون شاخص هم وزن ۲۵ درصد و شاخص کل ۱۴ درصد بازدهی داشته است.

وی ادامه داد: البته بازدهی‌های مذکور کارنامه خوبی نیست، اما یک القای ناصحیح از سوی تحلیل‌های تکنیکال وجود دارد که می‌گوید شاخص کل به سختی می‌تواند از مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عبور کند. در صورتی که این شاخص، شاخصی است که مدیریت می‌شود. چگونه می‌شود شاخص هموزن ظرف دو ماه ۲۵ درصد بازدهی داشته باشد، اما ش شرکت‌های پروزن، به صورت مداوم برعکس حرکت عمومی شاخص حرکت کنند؟ بنابراین نمی‌توان شاخص را ملاک قرار داد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه در فضای تکنیکال همه به این نتیجه رسیده اند که رسیدن به شاخص یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی ممکن نیست، اظهار کرد: این موضوع مطرح می‌شود غافل از انکه اثار تصمیمات و متغیر‌های اثرگذار بر وضعیت عملکرد سود و زیان شرکت‌ها لزوما تطبیق اساسی با قیمت سهام ندارند. تحلیلگران تکنیکال حکم می‌کنند که یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نقطه مقاومت است درحالی که سایر بازار‌های مالی با انتظارات تورمی صد در صد اینده را رو به افزایش میبیند.

آقابزرگی ادامه داد: این افزایش نه صرفا به دلیل افزایش قیمت کالا‌های اساسی یا افزایش قیمت دلار بلکه ناشی از انتظارات تورمی است. اما بورس به دلیل مدیریت‌ها و یا دستکاری‌هایی که روی شاخص می‌شود با فرسایش رو به رو است. اما من مطمئن هستم در ۶ ماه دوم سال، شاخص کل بالای دو میلیون واحد خواهد بود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی