تیتر امروز

پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.
باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای در دوحه

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند و دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب وارد فاز عملیاتی تازه‌ای خواهد شد. دیدارنیوز به صورت برخط، مذاکرات مذکور را گزارش می‌کند.
پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.

اولین شرط خانه‌دار شدن کارگران چیست؟

علی اصلانی، عضو کانون عالی شورا‌های اسلامی کار اولین شرط برای خانه دار شدن کارگران را داشتن امنیت شغلی آن‌ها می‌داند و می‌گوید که کارگر جرات گرفتن وام از بانک مسکن را هم ندارد، چون نمی‌داند تا سر برج سر کار هست یا نه و به این ترتیب زیر بار اقساط وام ودیعه مسکن نمی‌رود.

کد خبر: ۱۳۰۱۸۰
۱۲:۰۳ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۱

اولین شرط خانه‌دار شدن کارگران چیست؟

دیدارنیوز: عضو کانون عالی شورا‌های اسلامی کار اولین شرط برای خانه دار شدن کارگران را داشتن امنیت شغلی آن‌ها دانست و گفت: کارگری که قرارداد کارش موقت و سه ماهه و شش ماهه باشد چطور می‌تواند خانه‌ای را یکسال اجاره کند یا از عهده پرداخت اقساط وام مسکن برآید؟

علی اصلانی، درباره پروژه ساخت ۴۰۰ هزار مسکن کارگری اظهار کرد: معتقدم ساخت سالی یک میلیون واحد مسکونی با شعار صورت نمی‌گیرد و باید در عمل به تولید مسکن روی آوریم. در حال حاضر شرایط برای ورود به طرح‌های مسکن دشوار است، چون کارگران آورده‌ای ندارند و اگر داشته باشند توانایی پرداخت اقساط سنگین وام مسکن را ندارند.

وی افزود: اگر حداقل مبلغ قسط سه میلیون تا چهار میلیون تومان باشد کارگری که دریافتی اش هم زیاد شود باز هم باید بیش از دو سوم حقوق خود را برای پرداخت قسط وام اختصاص بدهد.

عضو کانون عالی شورا‌های اسلامی کار درعین حال مهم‌ترین بحث در خصوص مسکن کارگری را داشتن امنیت شغلی دانست و در توضیح آن گفت: قرارداد کار در بحث خرید یا اجاره مسکن مهم واثرگذار است کارگری که قرارداد کارش سه ماهه یا شش ماهه است چگونه می‌تواند خانه‌ای را برای یکسال اجاره کند و اگر بیکار شود از کجا کرایه خانه ماهانه را فراهم کند و بپردازد؟

اصلانی افزود: این کارگر جرات گرفتن وام از بانک مسکن را هم ندارد، چون نمی‌داند تا سر برج سر کار هست یا نه و به این ترتیب زیر بار اقساط وام ودیعه مسکن نمی‌رود.

این مقام مسئول کارگری تصریح کرد: اگر حقیقتا به دنبال ساخت مسکن کارگری هستیم باید شرایط را برای ورود به آن تسهیل کنیم و ریل گذاری صحیحی داشته باشیم. یکی از شرایط کار این است که آیین نامه تبصره دو ماده ۷ قانون کار تدوین شود تا تکلیف شغل‌های مستمر و غیر مستمر و بحث امنیت شغلی و قرارداد‌ها مشخص شود و کارگر دلگرم باشد که اگر در کارخانه‌ای مشغول کار است، قرارداد یکساله دارد و با خیال آسوده وام برمی دارد و به جای کرایه خانه، قسط وام مسکن را می‌دهد.

به گفته اصلانی وقتی کارگر مستاجر است می‌تواند از صاحبخانه برای پرداخت کرایه وقت بگیرد، ولی اگر قسط بانک عقب بیافتد بانک بابت یک ماه تاخیر جریمه می‌کند و دغدغه امنیت شغلی باعث شده کارگران خیلی از طرح‌های مسکن استقبال نکنند.

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز درباره راهکار خانه دار شدن کارگران گفت: اولین شرط برای خانه دار شدن کارگران، داشتن امنیت شغلی آن‌ها است. اگر حقیقتا به دنبال ساخت مسکن کارگری هستیم باید از طریق تعاونی‌های مسکن اقدام شود و این تعاونی‌ها را در داخل کارخانه‌ها راه اندازی کنیم تا کارگران عضو شوند و کارفرمایان هم در بحث تامین مسکن به کارگران کمک کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی