تیتر امروز

پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.
باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای در دوحه

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند و دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب وارد فاز عملیاتی تازه‌ای خواهد شد. دیدارنیوز به صورت برخط، مذاکرات مذکور را گزارش می‌کند.
پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
زمان برای آمریکا سخت‌تر می‌شود

حسینی: «برجام» همچنان بهترین گزینه است؛ نقش میانجی‌ها اهمیت دارد

دیاکو حسینی، پژوهشگر ارشد مسائل استراتژیک گفت: باید به این نتیجه برسیم که برجام به رغم همه نواقصی که وجود دارد یک راهکار و همچنان بهترین گزینه است.

کد خبر: ۱۳۰۱۶۴
۰۹:۲۶ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۱

حسینی: «برجام» همچنان بهترین گزینه است.؛ نفش میانجی‌ها اهمیت دارد

دیدارنیوز: یک پژوهشگر ارشد مسائل استراتژیک با تاکید بر این که تکشیل بحران جدید در منطقه و عرصه بین الملل به نفع کسی نیست، نقش میانجی‌ها در مذاکرات وین را بسیار مهم برشمرد.

دیاکو حسینی، در تحلیل خود نسبت به تحرکات جدید در موضوع مذاکرات هسته‌ای در پی سفر انریکه مورا و همچنین گفت‌وگوی اخیر وزیر خارجه کشورمان با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: با توجه به این که هنوز جزئیات دقیقی از حدود اختلافات و میزان پیشرفت نداریم امکان ارزیابی دقیق وجود ندارد به ویژه این که بخش‌هایی رسانه‌ای نشده است، اما به نظر می‌رسد همچنان موضوع مربوط به خروج سپاه از لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا از اختلافات باشد.

وی افزود: با توجه به این که دو طرف مواضع سرسختانه‌ای داشته اند، اما اکنون زمان برای آمریکا سخت‌تر می‌شود، زیرا فشار دموکرات‌ها و جمهوری خواهان افزایش یافته است و همسویی این دو حزب برای باقی ماندن سپاه در لیست تروریستی بیشتر شده است، همین مساله بایدن را با مشکلات بیشتری برای انجام کار مواجه می‌کند.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: انتظار می‌رفت راه میانه‌ای به وجود آید، ولی به نظر می‌رسد بایدن در مقابل هم حزبی‌های خود قرار گرفته است و این که راه میانه چطور ارایه شده است آیا مورد پذیرش ایران هست یا خیر؟ مشخص نیست.

حسینی معتقد است: با توجه به جلسه ماه ژوئن شورای حکام و سیگنال‌هایی که گروسی برای استفاده از لحنی که می‌تواند دردسر‌هایی را ایجاد کند، مطرح کرده، ممکن است ارائه گزارش شورای حکام به این که گزارشی نامطلوب برای ایران باشد، افزایش یابد.

این پژوهشگر ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: بنابراین با توجه به این بازه زمانی دو طرف به این نتیجه رسیده اند این همپوشانی را تقویت کنند برای این که به نتیجه برسند، البته در صورتی که به نتیجه نرسند آمریکا و اروپا با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با بیان این که در حال حاضر فضای سیاسی به این سمت است که این اتفاق رخ دهد، گفت: باید به این نتیجه برسیم که برجام به رغم همه نواقصی که وجود دارد یک راهکار و همچنان بهترین گزینه است.

حسینی در ادامه با اعتقاد به این که اگر امروز برجام احیا شود در قیاس با یک یا دو سال گذشته می‌تواند سودمند باشد، اظهار داشت: واقعیت این است گذشت زمان با کارآمدی برجام رابطه معکوس دارد و از آن جایی که احتمال زیاد جمهوری خواهان در نوامبر پیروز می‌شوند و عمر دولت بایدن رو به اتمام است، با در نظر گرفتن این که اگر برجام به خوبی اجرا نشود، احیانا با استقرار جمهوری خواهان در کاخ سفید شرایط به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

این پژوهشگر ارشد مسائل استراتژیک درباره نقش کشور‌های میانجی مانند قطر در حل و فصل مذاکرات هسته‌ای گفت: اهمیت میانجی‌گران در این مرحله ولو غیر رسمی و داشتن اشتیاق برای احیای برجام مانند کشور قطر بیش‌تر از این که جنبه فنی داشته باشد، سیاسی است، جنبه سیاسی مساله از این جهت حائز اهمیت است که به دلیل اتفاقاتی مانند اوکراین که در جهان رخ داده نقش کشور‌هایی مانند قطر در بحران انرژی اروپا افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: وزن سیاسی قطر در چشم انداز انرژی برای اروپا و آمریکا افزایش یافته و این استنباط وجود دارد که تنش بیشتر منطقه ما را مجددا با پتانسیل بالای جنگ و بحران مواجه کند. در واقع از یک طرف بحران اوکراین و روسیه، اروپا را درگیر کرده و از سوی دیگر تقابل چین و آمریکا ادامه دارد و می‌تواند منجر به ایجاد بحران شود، در نتیجه این تحولات به نفع کسی نیست، آنچه ایجاد شده بحران انرژی است که باید حل و فصل شود.

این تحلیل گر مسائل بین الملل با بیان این که نقش میانجی‌ها برای تسهیل گری سیاسی در مذاکرات خیلی مهم است، گفت: می‌دانیم یکی از اختلافات ایران و آمریکا مسائل منطقه بود و همچنان گفتگو‌های ایران و عربستان ادامه دارد، در نتیجه نظر همسایگان عرب می‌تواند در هم پوشانی سایر موضوعات و جایگزین کردن انرژی خیلی موثر باشد.

وی در پایان تاکید کرد: در مجموع نیروی محرکه خوبی در حال انجام است امید می‌رود مذاکرات به سرانجام برسد و معتقدم برجام با نواقصی که دارد بهتر است که به نتیجه برسد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی