تیتر امروز

برجام؛ ایستگاه بین‌راهی یا مقصد؟
فرجام مذاکرات هسته‌ای در قطر:

برجام؛ ایستگاه بین‌راهی یا مقصد؟

مذاکرات هسته‌ای ایران و طرف‌های برجام، این‌بار نه در وین که در قطر ادامه می‌یابد، مذاکراتی که اگر برای کشور‌های درگیر در آن چالش است، برای مردم ایران نان، مسکن و معیشت است.
منم پیروز پسر فیروز، ساکن تهران!
گزارش دیدار از حال این روز‌های یوزپلنگ متولد شده

منم پیروز پسر فیروز، ساکن تهران!

خوشحالی دوستداران محیط زیست از زنده ماندن یکی از توله‌های "فیروز" و "ایران" او را که قرار بود با نام "پیروز" بشناسیم بیش از پیش در کانون توجه همگان قرار دارد هر چند که هنوز انتخاب این نام مورد...

تجاوز نظامی روسیه؛ سوئد رسما درخواست عضویت در ناتو داد

پس از تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین و نگرانی دو کشور سوئد و فنلاند از این تهاجم نظامی گسترده، سوئد سرانجام درخواست رسمی خود را برای پیوستن به ناتو ارایه کرد.

کد خبر: ۱۲۹۸۳۷
۱۵:۰۶ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱

تجاوز نظامی روسیه؛ سوئد رسما درخواست عضویت در ناتو داد

تجاوز نظامی روسیه؛ سوئد رسما درخواست عضویت در ناتو داد

دیدارنیوز: وزیر امور خارجه سوئد امروز سه‌شنبه رسما درخواست پیوستن به ناتو را امضا کرد و به چندین دهه بی‌طرفی نظامی پایان داد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال حمله روسیه به اوکراین، تحولاتی ناگهانی در عرصه امنیتی و ژئوپولتیکی اروپا به وقوع پیوست و منجر شد تا سوئد رسما برای پیوستن به ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا موسوم به ناتو اقدام کند و تغییراتی در سیاست‌هایش به وجود آورد.

آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد در پیامی گفت: این بسیار بزرگ و بسیار جدی است و اینطور احساس می‌شود که ما به نتیجه‌ای رسیده‌ایم که برای سوئد بهترین است. ما نمی‌دانیم که این روند چه مدت طول خواهد کشید، اما محاسبه می‌کنیم که می‌تواند تا یک سال طول بکشد. اکنون، این هفته، این درخواست به همراه فنلاند، ظرف یک روز یا بیشتر ارسال می‌شود و سپس توسط ناتو پردازش خواهد شد.

به طور حتم این اقدام که به دنبال بیش از ۲۰۰ سال عدم تحرک نظامی از سوی این کشور منطقه نوردیک صورت می‌گیرد، خوشایند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نخواهد بود.

ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد در ۱۶ آوریل اشاره کرده بود که کشورش می‌خواهد در کنار فنلاند برای عضویت در ناتو اقدام کند. او هشدار داد که کشورش در حین گذراندن دوره بررسی درخواستش، در "موقعیت خطرناکی" قرار می‌گیرد و هشدار داد که باید آماده واکنش روسیه بود.

فنلاند هم در ۱۵ مه برای پیوستن به ائتلاف ۳۰ عضوی ناتو ابراز تمایل کرد. پیش از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، افکار عمومی در این دو کشور به طور کلی مخالف عضویت در ناتو بود، اما حمایت از آن به سرعت رشد کرد. در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که چندان به پیوستن این دو کشور به ناتو راغب نیست و احتمال می‌رود شرط و شروطی در میان باشد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی