تیتر امروز

اقتصاد ایران؛ بیماری که آماده جراحی نیست

اقتصاد ایران؛ بیماری که آماده جراحی نیست

پرداخت یارانه جدید معیشتی در عوض آزادسازی ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان، در دولت رئیسی که از آن به عنوان جراحی اقتصادی یاد می‌شود، واکنش کارشناسان اقتصادی را هم در پی داشته است، به گونه‌ای که اکثرا معتقدند...
هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم
گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی همسر مرحوم ناصر حجازی (ویدیو)

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم

در آستانه سالگرد درگذشت ناصر حجازی، اسطوره فوتبال ایران، به دیدار همسرش «نازی خانم» شفیعی رفتیم و میهمان اشک‌ها و لبخندهایش شدیم و احساس کردیم که یاد او همچنان زنده و سبز است.
همه قوا پای کار بیایند تا آسیب‌ها فراتر از این پیش نرود

ویس‌کرمی: شروط مجلس در خصوص اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها باید رعایت شود

مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم لرستان در مجلس می‌گوید که شروط مجلس در خصوص اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها باید رعایت شود. او گفت: همه قوا پای کار بیایند تا آسیب‌ها فراتر از این پیش نرود.

کد خبر: ۱۲۹۶۲۵
۰۹:۳۹ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱

ویس‌کرمی: شروط مجلس در خصوص اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها باید رعایت شود

دیدارنیوز: نماینده مردم لرستان گفت: طبیعتا اجرای طرح اخیر دولت خطر‌هایی دارد و گرای اقتصادی و کارشناسی مجلس آن بود که اجرا شدن آن بهتر از اجرا نشدن آن است، اما باید شروط مجلس رعایت شود.

مهرداد ویس‌کرمی، نماینده مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سوال که آیا طرح پرداخت یارانه چهارصد هزار تومانی در وضعیت معیشتی مردم تاثیرگذار خواهد بود یا خیر، گفت: بحث هدفمندی یارانه‌ها مدت زیادی است مطرح شده بود و دولت‌های مختلف آرزوی اجرای ان را داشتند. شاید درباره آن شعار‌هایی دادند، اما نتوانستند به آن ورود کنند. به طور مثال درباره ارز ترجیهی که به شکل عادلانه توزیع نمی‌شد. ارز ترجیهی به قشر اقلیتی پرداخت می‌شد که قشر وسیعی از آن محروم بودند و اگر هدفمندی یارانه‌ها به شکل واقعی اجرا می‌شد، تبعات کمتری داشت.

وی افزود: البته اجرا نکردن آن به تفاوت ارز آزاد و دولتی بود که فاصله ارز‌ها کمتر بود. اما امروز دولت کار بزرگی را شروع کرده است. اگر این طرح با برنامه حساب شده و آینده‌نگر نباشد و تمام جوانب کار رعایت نشود آسیب‌زا خواهد شد. اما اگر همه این موارد اجرا شود دولت باید در مرحله گذار از مردم مراقبت کند.

ویس کرمی گفت: بحث نظارت‌ها باید جدی باشد که اگر نظارتی وجود نداشته باشد به ویژه به دهک‌های پایین آسیب زیادی می‌زند. اجرای طرح کار سختی است و عوارضی هم دارد. همان طور که رئیس جمهور هم به آن اشاره کرد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: کار خیلی دشوار است و همه قوا باید پای کار بیایند و نظارت جدی انجام دهند، مردم را توجیه کرده و نگذارند آسیب‌ها فراتر از این پیش برود. یکی از بدترین کار‌های ممکن آن است که اجرای این طرح در میانه راه رها شود که در آن صورت خسارت بیشتری وارد می‌کند.

ویس کرمی در پاسخ به این سوال که آیا رقم پرداختی واقعا مناسب است یا خیر، گفت: در این موضوع باید کارشناسان اقتصادی نظر دهند. طبیعتا این یارانه، اثراتی دارد که بیشتر از برنامه‌ریزی دولت است و ممکن است سواستفاده‌هایی از این فضا انجام شود. اما میزان آن مشکلات و سواستفاده‌ها به تدبیر، آینده‌نگری و حرکت دولت بستگی دارد. ادامه وضع موجود چاره‌ای جز قطع عضو نخواهد داشت. شاید امروز بتوانیم با جراحی کاری انجام دهیم، اما ادامه آن منجر به قطع عضو خواهد شد. باید واقع‌بینانه ازا ین پیچ تاریخی عبور کنیم.

وی درباره آنکه آیا درباره تعیین این رقم، دولت با مجلس مشورت کرده بود، گفت: مجلس یازدهم در بحث بودجه، دولت را موظف به حذف یارانه کرده بود. اما مجلس شرط کرد اگر اقدامات دولت در حمایت از قشر آسیب‌پذیر جامعه باشد، مانع نخواهد شد. به هر حال مجلس رای داده و دولت هم بدون رای مجلس نمی‌تواند کاری انجام دهد.

ویس‌کرمی در پاسخ به این سوال که آیا شما موافق اجرای این طرح هستید یا خیر، گفت: ما می‌دانیم که اجرای این طرح مخاطراتی دارد. اما گرای اقتصادی و کارشناسی مجلس بر آن بود تا انجام دادن آن بهتر از انجام ندادن این طرح است به شرطی که شروط مجلس رعایت شود و مردم توجیه شوند. به هرترتیب ما نگران هستیم و تصمیمات بزرگ بدون نگرانی نیست.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی