تیتر امروز

خدا می‌خواست من را تنبیه کند!
بازخوانی یک گفت‌و‌گوی استثنایی با ناصر حجازی بعد از ۱۵ سال

خدا می‌خواست من را تنبیه کند!

جمعه سی‌ام اردیبهشت سالگرد درگذشت ناصر حجازی اسطوره فوتبال ایران است، مردی با خصوصیات منحصر به فرد در دوران بازی و مربی‌گری. بازخوانی یک مصاحبه از او در پایان همکاری‌اش با استقلال در دی ماه ۸۶...
شهدا و جانبازان ناظر بر کار ما هستند و می‌گویند
احمد مازنی در مراسم تجلیل از شهدا و سالگرد آزادسازی خرمشهر:

شهدا و جانبازان ناظر بر کار ما هستند و می‌گویند "قرار ما این نبود"+ویدئو

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز شهدا، جانبازان، آزادگان، همسران، خواهران و برداران آن‌ها نگرانند و با زبان، با قلم و به انحا مختلف، به ما می‌گویند؛ «قرار ما این نبود».
آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟
برگشت ویروس آفریقایی بعد از کووید ۱۹

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟

تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی نشانه‌های ابتلا به آبله میمونی است، محققان می‌گویند خطر جدی ندارد، اما شیوع احتمالی آن بعد از کرونا جامعه پزشکی دنیا را نگران کرده است.

"استارلاینر" آخر هفته بدون سرنشین به ایستگاه فضایی می‌رود

کپسول "استارلاینر" ساخته شرکت "بوئینگ" بالاخره اواخر این هفته می‌تواند به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد.

کد خبر: ۱۲۹۵۷۹
۱۳:۴۲ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

استارلاینر بدون سرنشین به ایستگاه فضایی می رود

دیدارنیوز ـ به نقل از آی‌ای، با نزدیک شدن به پنجره پرتاب کپسول "استارلاینر" بوئینگ، این شرکت به دلیل مشکلاتی که تاکنون آن را از انجام پرواز‌های سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی و رقابت دوشادوش با شرکت "اسپیس ایکس" بازداشته، در حال بررسی طراحی مجدد دریچه‌های پیشرانه کپسول است.

"بوئینگ" به لطف قراردادی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد دلار، در حال توسعه فضاپیمای "استارلاینر" است که تحت برنامه خدمه تجاری ناسا منعقد شده است و پرتاب بعدی آن موسوم به "OFT-۲" برای روز پنجشنبه این هفته ۱۹ مه برنامه‌ریزی شده است.

اگر این پرتاب موفقیت‌آمیز باشد، "استارلاینر" که در این پرواز، بدون سرنشین خواهد بود، تقریباً یک روز بعد در تاریخ ۲۰ مه به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل خواهد شد.

تاکنون مشکلات متعددی توسعه و اولین پرواز سرنشین‌دار "استارلاینر" را به تاخیر انداخته است. در سال ۲۰۱۹ یک نقص نرم افزاری مانع از رسیدن اولین پرواز آزمایشی مداری آن به ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.

در ماه اوت گذشته نیز قبل از پرتاب دوم، مشکلی در سوپاپ پیشرانه مشاهده شد و ۱۳ دریچه از ۲۴ دریچه اکسید کننده مسئول حرکت "استارلاینر" دچار خوردگی ناشی از رطوبت در محل پرتاب شد و آسیب دید.

"مارک ناپی" مدیر برنامه خدمه تجاری بوئینگ در جریان یک کنفرانس خبری گفت: مسئله‌ی بازطراحی سوپاپ‌ها قطعا روی میز است. زمانی که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آوریم، این تصمیم را خواهیم گرفت.

وی افزود: ابتدا "بوئینگ" می‌خواهد کمی آزمایشات بیشتری انجام دهد تا درک بهتری از نحوه تشکیل این نیترات‌ها درون دریچه‌ها پیدا کند و این نتایج به طراحی مجدد بالقوه کمک می‌کنند.

وی ادامه داد: ما برای ماموریت "OFT-۲" بسیار مطمئن هستیم که سیستمی داریم که به درستی عمل می‌کند.

برخلاف مشکلات جاری، "بوئینگ" تلاش بعدی خود را در آزمایش پرواز مداری "OFT-۲" که در حال حاضر برای پرتاب در تاریخ ۱۹ مه از پایگاه "کیپ کاناورال" در فلوریدا برنامه‌ریزی شده است، انجام خواهد داد. بوئینگ برای این تلاش، یک راه حل موقت برای مشکل سوپاپ‌ها انتخاب کرده و یک درزگیر روی دریچه‌ها قرار داده است.

اگر "OFT-۲" طبق برنامه پیش برود، "بوئینگ" یک آزمایش پرواز سرنشین‌دار را هدف قرار می‌دهد، اگرچه این امر ممکن است با طراحی مجدد سوپاپ‌ها به تعویق بیفتد، زیرا شرکت احتمالاً باید پس از طراحی مجدد سوپاپ‌ها، "استارلاینر" را آزمایش کند.

"بوئینگ" راه زیادی برای رسیدن به رقیب خود "اسپیس‌ایکس" دارد، چرا که ناسا سال گذشته فضانوردانی را که قرار بود با "استارلاینر" به ایستگاه فضایی بروند، با کپسول "دراگون" شرکت "اسپیس‌ایکس" راهی کرد. "اسپیس‌ایکس" در حال حاضر هفت پرواز فضایی انسانی را انجام داده است که چهار مورد از آن‌ها برای ناسا و دو مورد از آن‌ها پرتاب‌های خصوصی بوده‌اند.

اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، "استارلاینر" در ۱۹ مه سوار بر یک موشک "اطلس V" در ساعت ۱۸:۵۴ به وقت محلی پرتاب می‌شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی