تیتر امروز

وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد
کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با دیدار اعلام کرد:

کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد

آمار مبتلایان کرونایی سه‌رقمی و فوتی‌ها تک‌رقمی شده است، اما آیا این شرایط پایدار می‌ماند؛ آیا روز‌های تلخ فوتی ۷۰۰ نفری برنمی‌گردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان پابرجاست؛ این‌ها سوالاتی...
سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...
استاد بازنشسته دانشگاه نیویورک اعلام کرد

آمریکا باید با خروج نام سپاه از لیست سیاه موافقت کند

استاد بازنشسته روابط بین‌الملل دانشگاه نیویورک معتقد است که آمریکا باید با خروج نام سپاه از لیست سیاه خود موافقت کند. او همچنین گفته ادامه وقفه در مذاکرات وین، منجر به توقف کامل آن می‌شود.

کد خبر: ۱۲۹۴۸۷
۰۹:۵۶ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

آمریکا باید با خروج نام سپاه از لیست سیاه موافقت کند

دیدارنیوز: استاد بازنشسته روابط بین‌الملل دانشگاه نیویورک گفت: مطمئن هستم ادامه وقفه در مذاکرات وین می‌تواند برای دستیابی به یک توافق جدید مضر باشد و نگرانی‌هایی که ما داریم این است که شرایط ممکن است منجر به توقف کامل مذاکرات شود. امیدوارم خرد بر همه طرف‌ها حاکم شود، زیرا هیچ توافقی به طور کامل منافع ملی طرفین را تامین نمی‌کند.

آلون بن مِییِر، در پاسخ به این سوال که تقریبا دو ماه از اعلام وقفه در مذاکرات وین می‌گذرد این وقفه طولانی چه تاثیری بر آینده برجام خواهد داشت، گفت: تداوم وقفه در دستیابی به توافق نهایی مطمئناً چشم‌انداز دستیابی به یک توافق جدید بر اساس برجام را تضعیف می‌کند. دو دلیل برای به تعویق افتادن این توافق وجود دارد؛ نخست، امتناع ایالات متحده از حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سیاه است و دلیل دوم درخواست روسیه مبنی بر رفع تحریم‌هایی که در نتیجه تهاجم به اوکراین علیه این کشور اعمال شده است.

وی ادامه داد: اگرچه یک قرارداد جدید لزوماً نیازی به امضای روسیه یا سایر بازیگران اصلی ندارد، اما در این مورد خاص، ایران و روسیه چشم به هم دوخته‌اند و هیچ‌یک نمی‌خواهند بدون رضایت طرف دیگر حرکتی انجام دهد.

این کارشناس مذاکرات بین‌المللی در پاسخ به این سوال که انریکه مورا هماهنگ‌کننده برجام پس از درخواست جوزپ بوررل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهی تهران شد تا با مذاکره‌کننده ارشد ایران دیدار کرده و پیشنهاد جدیدی را ارائه کند، آیا این سفر و پیشنهاد احتمالی می‌تواند گره مذاکرات باز کند، گفت: معتقدم ایالات متحده باید با خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سیاه خود موافقت کند چراکه این امر آشکارا توافق را تسهیل می‌کند. البته باید بدانیم که پرزیدنت بایدن از سوی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تحت فشار است تا این اقدام را انجام ندهد، هرچند وی همچنان بر دستیابی به یک توافق مصر است.

این تحصیلکرده دانشگاه آکسفورد در خصوص نقش تروئیکای اروپایی در احیای برجام و اینکه آیا پس از بحران اوکراین توافق هسته‌ای اهمیت خود را از دست داده است، گفت: نیازی به گفتن نیست که تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) همچنان به ایفای نقش بسیار مهم و سازنده ادامه می‌دهند، زیرا آن‌ها از همان ابتدا به برجام اصلی پایبند بوده و هستند و مایلند توافق جدیدی حاصل شود. با این حال، آن‌ها در موقعیتی نیستند که بدون آمریکا و در این مقطع، بدون حضور روسیه، هیچ توافقی را منعقد کنند.

این استاد بازنشسته روابط بین‌الملل همچنین در پاسخ به این سوال که امیر قطر پنجشنبه به ایران سفر کرد. علاوه بر مسائل دوجانبه، دوحه در ماه‌های اخیر نقش فعالی در رابطه با مسائل بین تهران و واشنگتن از جمله تبادل زندانیان و آزادی سرمایه‌های بلوکه شده ایران داشته است. آیا این سفر در این راستا انجام شد، گفت: قطر همواره رابطه نسبتاً خوبی با ایران داشته است و گه‌گاه نقش میانجی بین ایالات متحده و ایران را ایفا کرده است. امیر قطر ممکن است بار دیگر تلاش کند تا بتواند نقش مثبتی را در خصوص وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین ایفا کند. بدیهی است، حداقل در این مقطع، هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران یا دولت بایدن موضع خود را تغییر دهند.

بن مییر گفت: در نهایت، مطمئنم ادامه وقفه در مذاکرات وین می‌تواند برای دستیابی به یک توافق جدید مضر باشد و نگرانی‌هایی که ما داریم این است که شرایط ممکن است منجر به توقف کامل مذاکرات شود. امیدوارم خرد بر همه طرف‌ها حاکم شود، زیرا هیچ توافقی به طور کامل منافع ملی طرفین را تامین نمی‌کند.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی