تیتر امروز

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو
گفتگو با دکتر فریده شجاعی همسر زنده‌یاد منصور پورحیدری

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو

در روزهای پرماجرایی که وضعیت نیمکت استقلال روشن نبود و هر روز نام یک مربی را برای این تیم می‌آوردند به دیدار سرکار خانم فریده شجاعی همسر مرحوم منصور پورحیدری رفتیم. این مصاحبه جذاب تصویری را...
دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!
از سعد آباد تا توپکاپی (۵۶)

دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!

پس از قتل جمال خاشقجی در استانبول، روابط بین ترکیه و عربستان سعودی دچار تشنج شدیدی شد و برای مدتی در بالاترین سطح دیپلماتیک جدال لفظی و اتهام زدن به وجود آمد. با این حال به نظر می‌آید در سیاست...

کشف ژن حیاتی در احیای شنوایی

محققان یک ژن کلیدی کشف کرده‌اند که سلول‌های موی گوش را به شکل موی گوش داخلی یا خارجی برنامه ریزی می‌کند.

کد خبر: ۱۲۹۲۱۹
۱۵:۴۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱

کشف ژن حیاتی در احیای شنوایی

دیدارنیوز ـ محققان معتقدند از بین رفتن شنوایی به دلیل سالمندی، سروصدا یا استفاده از نوع خاصی داروی سرطان و آنتی بیوتیک، بازگشت ناپذیر است، زیرا روش‌های موثری برای برنامه ریزی دوباره سلول‌های موجود و تبدیل آن‌ها به سلول‌های حسی گوش داخلی و خارجی (که برای شنوایی حیاتی هستند) وجود ندارد. به عبارت دیگر سلول‌های حسی گوش داخلی و خارجی پس از مرگ را نمی‌توان بازسازی کرد.

در حال حاضر روش‌هایی برای تولید سلول‌های موی مصنوعی وجود دارد. اما به گفته محققان آن‌ها تمایزی بین سلول‌های موی گوش داخلی یا خارجی ایجاد نمی‌کنند. این تمایز قابلیت‌های مختلف و حیاتی را برای شنوایی ایجاد می‌کند.

اما کشف جدید که در ژورنال نیچر منتشر شده، یک گام مهم در توسعه این سلول‌های خاص است.

گارسیا آنوروس از دانشگاه نورث وسترن و محقق ارشد پژوهش در این باره می‌گوید: یافته‌های ما نخستین کلید سلولی روشن را برای ساخت یک نوع از سلول در مقابل نوع دیگر فراهم می‌کند. این دستاورد ابزاری برای ساخت سلول‌های موی گوش داخلی یا خارجی فراهم می‌کند که قبلا در دسترس نبود. ما بر یک چالش بزرگ غلبه کردیم.

بیشتر اوقات دلیل ناشنوایی و از بین رفتن آن شنوایی، مرگ سلول‌های موی خارجی است که به وسیله حلزون گوش ساخته می‌شوند. این سلول‌ها گسترش می‌یابند و در واکنش به فشار امواج صدا منقبض می‌شوند تا صوت برای سلول‌های موی داخلی را تقویت کنند. از سوی دیگر سلول‌های داخلی ارتعاشات را به نوترون‌هایی منتقل می‌کنند تا صدایی که می‌شنویم را بسازند.

در تحقیقات جدید محققان متوجه شدند ژن کلیدی TBX ۲ سلول‌های موی گوش در موش‌ها را برنامه ریزی می‌کند. آن‌ها متوجه شدند هنگامیکه این ژن بیان می‌شود، سلول به یک سلول موی داخلی و هنگامیکه مسدود می‌شود به یک سلول موی خارجی تبدیل می‌شود.

برچسب ها: علم و فناوری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی