تیتر امروز

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو
گفتگو با دکتر فریده شجاعی همسر زنده‌یاد منصور پورحیدری

منصور برای استقلال پدری کرد/ آن بازی معروف در استادیوم بودم/ باخت به ملوان یک شبه پیرش کرد + ویدیو

در روزهای پرماجرایی که وضعیت نیمکت استقلال روشن نبود و هر روز نام یک مربی را برای این تیم می‌آوردند به دیدار سرکار خانم فریده شجاعی همسر مرحوم منصور پورحیدری رفتیم. این مصاحبه جذاب تصویری را...
دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!
از سعد آباد تا توپکاپی (۵۶)

دیدار اردوغان و بن سلمان در آنکارا، بازگشت قاتل به صحنه جرم!

پس از قتل جمال خاشقجی در استانبول، روابط بین ترکیه و عربستان سعودی دچار تشنج شدیدی شد و برای مدتی در بالاترین سطح دیپلماتیک جدال لفظی و اتهام زدن به وجود آمد. با این حال به نظر می‌آید در سیاست...

کنعانی‌مقدم: دولت مدل اقتصادی مشخصی ندارد؛ با حضور محسن رضایی مخالف بودیم

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که دولت رئیسی مدل اقتصادی مشخصی برای اداره کشور ندارد. او گفت: با توجه به آنکه شرایط نه تنها رو به بهبود نرفته بلکه بدتر هم شده به همین دلیل میزان انتقاد‌ها از دولت زیاد شده است.

کد خبر: ۱۲۹۱۴۵
۱۰:۰۸ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱

کنعانی‌مقدم: دولت مدل اقتصادی مشخصی ندارد؛ مسئولان نباید قیمت‌ها را دلاری اعلام کنند

دیدارنیوز: یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: سه راهکار ریاضت اقتصادی یعنی انقباض بودجه‌ای وصرفه‌جویی، افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و جذب نقدینگی در تولید باعث می‌شود تا وضعیت اقتصادی کشور بهبود پیدا کند.

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا، در پاسخ به این سوال که تا به امروز هیچ دولتی در ابتدای کار خود با این میزان حجم از انتقاد مواجه نشده است علت چیست، گفت: با توجه به آنکه دولت تا به امروز نتوانسته به شعار‌هایی که داده عمل کند، مطالبات مردم بسیار بالاست و مردم انتظار دارند که دولت امروز مشکلات مردم را حل کند، اما با توجه به آنکه شرایط نه تنها رو به بهبود نرفته بلکه بدتر هم شده به همین دلیل میزان انتقاد‌ها از دولت زیاد شده است.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که این روز‌ها شاهد افزایش قیمت عجیب و غریب کالا‌هایی مثل نان باگت و ماکارونی هستیم علت این اتفاق چیست، گفت: وقتی مسئولی پشت تریبون قرار می‌گیرد و می‌گوید آرد و بنزین را گران کردیم، چون قاچاق می‌شد، سوال اینجاست مسئول کنترل قاچاق کالا کیست؟ وزارت کشور است. پس باید وزیر کشور را استیضاح کرد که چرا نتوانسته مرز‌ها را امن کند تا قاچاقی انجام نشود. اگر وزیر کشور در کنترل مرز‌ها ناتوان است، موارد دیگری مانند مشروبات الکلی، اسلحه، ماده مخدر هم قاچاق می‌شود.

وی تصریح کرد: نکته دیگر آنکه اگر دولت می‌خواهد جراحی انجام دهد باید علت اصلی مشکل را رفع کند. اما دولت قوت لایموت مردم را هدف قرار داده است. این سیاه چاله‌ها، غده سرطانی هستند که در اقتصاد وجود دارند و دولت باید این مشکلات را به طور جدی حل کند. اگر دولت نان و آرد را گران کند، بازار سیاه تشکیل می‌شود و به دلیل نداشتن برنامه اقتصادی منسجم، شرایط بدتر شده است.

کنعانی‌مقدم درباره حل این مشکلات چه راهکاری وجود دارد، گفت: پیشنهاد این است که باید در تیم اقتصادی دولت بازبینی صورت گرفته و ارزش پول ملی حفظ شود. اگر اقتصاد کشور را به بدن تشبیه کنیم، اگر در حالت اورژانسی خونریزی داشته باشد و رگ آن زده شده باشد باید اول به سراغ رگ آن رفت، اما اگر از همان اول بخواهند به قسمت‌های دیگر بپردازند نابود خواهد شد. ارزش پول ملی شاهرگ اصلی بوده و ابتدا باید به آن پرداخت. مهم‌ترین ضربه اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی است که مقصر این مشکل دولت‌ها هستند که عملا ثروت مردم را به باد دادند. وضعیت امروز بورس، معیشت و قاچاق نشانگر اوضاع نابه سامانی است.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا باید در پرداخت رایانه‌ها اصلاحی صورت بگیرد یا خیر در موضوع دیگر دادن بن کالا چاره مناسبی است یا خیر؟ آیا این راهکار‌ها می‌تواند موثر واقع شود یا خیر گفت: من در جریان ریز مسائل اقتصادی هستم. از همان ابتدا، اختصاص دادن یارانه به مردم کار اشتباهی بود و این یارانه ۴۵ هزار تومان صرف پول سیگار مردم می‌شد. در دنیا چنین روشی وجود دارد، اما باید با افزایش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم را افزایش دهیم. پول نفت نقدینگی را بالا برده و بالا بودن نقدینگی موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود. ما همان زمان برای پیشگیری از افزایش قیمت‌ها که اصطلاحا به آن دیابت اقتصادی می‌گوییم سه راهکار پیشنهاد دادیم. نقدینگی، قند خون است و اگر افزایش یابد مشکل ایجاد می‌کند. راهکار اول ما ریاضت اقتصادی یعنی انقباض بودجه‌ای دولت و صرفه‌جویی بود. راهکار دوم افزایش سرمایه‌گذاری خارجی که انسولین تزریق کردن در اقتصاد است و راهکار سوم جذب نقدینگی در تولید است که مانند ورزش کردن برای جذب قند خون است. اگر دولت این سه راهکار را در اقتصاد فعلی به کار بگیرد موثر واقع می‌شود.

کنعانی‌مقدم درباره پیشنهاد محسن رضایی درباره افزایش یارانه‌ها و اختصاص دادن یارانه بنزین که امروز در هیچ جایی از اقتصاد وجود ندارد و اینکه راهکار حل این بی‌برنامگی در دولت چیست، گفت: از ابتدا با حضور محسن رضایی در ساختار ریاست جمهوری مخالف بودیم و ایشان باید معاون اول رئیس‌جمهور می‌شد. اما این اتفاق نیفتاد و چند برنامگی در دولت رخ داده است. امروز اگر از دولت بپرسید برنامه‌تان بر اساس کدام مدل اقتصادی است جواب مشخصی نداشته و در تئوری‌های اقتصادی نوعی سردرگمی وجود دارد و به همین علت با حرف‌های غیرعلمی مواجه می‌شویم. بعد از آن هم تاوان این بررسی‌های غیرعلمی را مردم می‌دهند. اولین راهکار اینکه تصمیم‌گیری در سیستم اقتصادی باید به شکل جدی اصلاح شود، راهکار دوم هم آن است که برنامه اقتصادی دولت شفاف و روشن باشد و باید از اقتصاد دستوری پرهیز کند.

کنعانی‌مقدم در پاسخ به این سوال که امروز قیمت مصرف بنزین از تولید آن گران‌تر است آیا این موضوع می‌تواند هشداری در خصوص افزایش قیمت مصرف بنزین باشد، گفت: اشتباه بزرگ مسئولان ما این است که قیمت اجناس را به دلار اعلام می‌کنند. مگر مردم ما درآمد دلاری دارند که باید قیمت‌ها را به دلار اعلام کرد. همین مقایسه اشتباه مسئولان ما باعث می‌شود مردم بگویند دستمزد‌ها را دلاری کنید. تا زمانی که ارزش پول ملی ما بالا نرود، نه تولید موفق می‌شود و آرامش هم به بازار برنمی‌گردد؛ بنابراین معتقدم کسانی که امروز برنامه‌های اقتصادی دولت را به دولت تجویز می‌کنند، راهکار موثری ارائه نمی‌دهند.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی