تیتر امروز

وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد
کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با دیدار اعلام کرد:

کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد

آمار مبتلایان کرونایی سه‌رقمی و فوتی‌ها تک‌رقمی شده است، اما آیا این شرایط پایدار می‌ماند؛ آیا روز‌های تلخ فوتی ۷۰۰ نفری برنمی‌گردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان پابرجاست؛ این‌ها سوالاتی...
سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...

تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان به دست طالبان!

مقامات طالبان با قوانین سختگیرانه و محدودکننده خود خواهان اجرای سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان هستند. بر اساس قوانین جدید طالبان که از هفته آتی اجرا می‌شود، ۶ روز کاری برای حضور دانشجویان دختر و پسر تقسیم می‌شود.

کد خبر: ۱۲۸۷۹۵
۱۳:۴۵ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان به دست طالبان!

دیدارنیوز: دانشگاه‌های افغانستان با اجرای قوانین سختگیرانه طالبان پس از تعطیلی ۶ ماهه به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، مقامات طالبان خواهان اجرای سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان هستند. بر اساس قوانین جدید طالبان که از هفته آتی اجرا می‌شود، ۶ روز کاری برای حضور دانشجویان دختر و پسر تقسیم می‌شود.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد، دانشگاه کابل و دانشگاه پلی‌تکنیک کابل از پیشگامان این قانون هستند. در نوبت تحصیلی زنان، هیچ دانشجوی پسری اجازه حضور در محیط دانشگاه را ندارد؛ همچنین دانشجویان دختر موظف هستند که این قانون را در شیفت تحصیلی پسران رعایت کنند. این قوانین محدود به حضور دانشجویان نیست؛ اساتید زن حق ندارند به دانشجویان پسر واحد‌های درسی را تدریس کنند. همچنین دانشجویان دختر از حق حضور در دپارتمان‌ها و دفتر اساتید آقا محروم هستند.

مقامات طالبان معتقدند، تفکیک‌سازی جنسیتی محیط‌های آکادمیک، سیاستی جدید برای باز نگه داشتن درب‌های دانشگاه‌ها است. بر اساس این قوانین، دختران دانشجو می‌توانند تحت قوانین و شریعت اسلامی در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند. مقامات طالبان تصمیم دارند با اجرای سیاست تفکیک جنسیتی، درب‌های دانشگاه را پس از وقفه‌ای ۶ ماهه باز کنند.

طالبان با انتشار بیانیه‌ای درباره حضور زنان در جشن فارغ‌التحصیلی اعلام کرد، شرکت در این جشن منوط به رعایت حجاب اسلامی است؛ همچنین هیچ تصویر یا عکسی از این مراسم نباید در شبکه‌های مجازی منتشر شود. جشن فارغ‌التحصیلی دختران و پسران نیز باید به صورت مجزا و تفکیک شده برگزار شود.

تصمیم بر این است که این محدودیت‌ها برای اساتید نیز اجرا شود؛ بر اساس تصمیم این گروه، جلسات اساتید گروه‌های آموزشی باید به صورت مجزا برگزار شود. مدرسان دانشگاه‌ها حق ندارند جلسات خود را به صورت مختلط برگزار کنند. اساتید دانشگاه به این تصمیم انتقاداتی وارد کرده‌اند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی