تیتر امروز

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم
گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی همسر مرحوم ناصر حجازی (ویدیو)

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم

در آستانه سالگرد درگذشت ناصر حجازی، اسطوره فوتبال ایران، به دیدار همسرش «نازی خانم» شفیعی رفتیم و میهمان اشک‌ها و لبخندهایش شدیم و احساس کردیم که یاد او همچنان زنده و سبز است.

کارشناس حقوقی: راه شفافیت نظارت بر اموال مسئولان است

به گفته صادق سلیمی، کارشناس مسایل حقوقی راه شفافیت نظارت بر اموال مسئولان است. او می‌گوید طرح قانون نظارت بر اموال و سفر‌های مسئولان می‌تواند مفید باشد، ولی آنچه که بیشتر از این طرح‌ها و قوانین لازم هست اجرای آن است.

کد خبر: ۱۲۸۷۲۴
۱۳:۰۹ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱

کارشناس حقوقی: راه شفافیت نظارت بر اموال مسئولان است

دیدارنیوز: یک کارشناس مسایل حقوقی گفت: قانونِ نظارت بر اموال و سفر‌های مسئولان مفید است، ولی بهترین راه شفافیت در این خصوص این است که سامانه‌ای باشد و همه اموالی که مسولین دارند و هزینه‌هایی که می‌کنند و کل بودجه ممکلت در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

صادق سلیمی، درباره قانونِ نظارت بر اموال و سفر‌های مسئولان که در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی در صحن مجلس مطرح می‌شود، گفت: طبیعتا طرح قانون نظارت بر اموال و سفر‌های مسئولان می‌تواند مفید باشد، ولی آنچه که بیشتر از این طرح‌ها و قوانین لازم هست اجرای آن است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: ما قوانین خوبی مثل قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد داریم که در سال ۹۰ تصویب و مراحل آن طی شد؛ البته رییس جمهور وقت آن را امضا و ابلاغ نکرد، زیرا موافق آن نبود و بسیاری از قسمت‌های آن اجرا نشد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم از سوءاستفاده دست اندرکاران جلوگیری شود، مساله مهم دسترسی عموم مردم به این اطلاعات است. یعنی اگر تا زمانی که شما بگویید مثلا فلان مقام دسترسی و نظارت خواهد داشت، خود آن مقام در معرض این اتهام است که زمانی سوءاستفاده کند و از اختیاراتش استفاده نکند و خدایی نکرده توافقاتی پشت پرده باشد و این قوانین و نظارت‌ها اعمال نشود.

سلیمی در پایان گفت: بهترین راه شفافیت در این خصوص این است که سامانه‌ای باشد و همه اموالی که مسئولین دارند و هزینه‌هایی که می‌کنند و کل بودجه ممکلت در اختیار عموم مردم قرار گیرد. مسولان به اموال عمومی که متعلق به همه ملت است دسترسی دارند و همه ببینند که این اموال چقدر است؟ از کجا می‌آید؟ چگونه هزینه می‌شود؟ تا زمانی که این اتفاق نیفتد خود نظارت هم یک نوع رانت است و ممکن است مسئولی تحت تاثیر مسایلی، نظارت خود را صحیح اعمال نکند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی