تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.
گفت‌وگوی دبیرکل مجمع معلمان ایران با دیدارنیوز

روز معلم و حواشی آن، فهرست مطالبات معلمان چیست؟

نامیدن امروز به روز معلم سخت است چون در روزی که باید برای این صنف فرخنده‌ باشد، چند معلم و فعال فرهنگی بازداشت شدند. گفت‌وگوی دیدارنیوز با فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران در رابطه با مطالبات فرهنگیان را بخوانید.

کد خبر: ۱۲۸۶۴۸
۱۰:۴۷ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱

شب معلمان در روز معلم / ۱۷ مطالبه معلمان

 

دیدارنیوز ـ اسفندیار عبداللهی: روز روزِ معلم نیست، زیرا در ساعاتی مانده به این روز، تعدادی از معلمان و فعالان فرهنگی به دلیل اقدام به فراخوانی برای اعلام مطالبات چندین ساله معلمان بازداشت شدند. به همین دلیل امروز نه روز معلم که شبی تار برای صنفی است که در طول تاریخ، در ادیان و اخلاق و سنن محترم شمرده می‌شدند. برای شغلی که در اسلام آن را شغل انبیا نامیدند.

فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران در همین رابطه به دیدارنیوز گفت: طبق اخبار واصله آقایان علی اکبر باغانی، رسول بداغی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی از فعالان صنفی فرهنگیان توسط نیرو‌های امنیتی بازداشت شدند که امیدوارم با درایت مسئولان زودتر به آغوش خانواده‌های خود باز برگردند، چون دستگیری مطالبه‌گر راه‌حل مناسبی نیست.

جان معلمان به لب رسیده که به خیابان می‌آیند

کمیجانی بیان اینکه موضوع مطالبات فرهنگیان برای امروز و دیروز نیست یادآور شد: سال‌ها است که وجود دارد و اقدام عملی موثر هم برای حل آن انجام نشده است و هر از چندگاهی که معلمان جانشان به لب می‌رسد، به خیابان‌ها می‌آیند و شروع به اعتراض می‌کنند، کلی هزینه پرداخت می‌کنند به مطالبات آن‌ها هم توجه نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: فقط در سال ۹۸ در دولت روحانی کار مهمی که انجام شد این بود که دو کارگروه مجزا تشکیل شد؛ یک کارگروه برای مطالبات بازنشستگان و یک کارگروه برای مطالبات شاغلان و به این ترتیب در‌های سازمان برنامه و بودجه برای گفتگو با مسئولان به روی مطالبه‌گران باز شد و ما مطالبات و مشکلاتمان را عنوان می‌کردیم و برخی از مشکلات نیز حل شد، مانند طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و فوق‌العاده ویژه برای شاغلان و آماده شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان که اقدامات خوبی بودند. ولی در دولت جدید در‌های مذاکره کاملا روی مطالبه‌گران صنفی بسته شد و اکنون نه وزیر آموزش و پرورش، نه رئیس سازمان برنامه و بودجه، نه رئیس سازمان امور استخدامی و ... هیچ اهمیتی به خواسته معلمان و بازنشستگان قائل نیستند و وقتی برای شنیدن صدای معلمان معترض نگذاشتند و اجازه دیدار‌های حضوری هم ندادند.
این فعال فرهنگی تاکید کرد: وقتی مسئولان در‌های مذاکره را می‌بندند، فقط یک راه برای اعتراض باقی می‌ماند آنهم اعتراض‌های خیابانی خودجوش که عده‌ای از معترضان از آن استفاده می‌کنند و متاسفانه برخورد‌های امنیتی شدیدی نیز با این افراد می‌شود.

برای معلم پرونده سازی می‌کنند

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران بیان کرد: بازداشت معلمان و پرونده‌سازی برای آن‌ها یکی از مشکلات مطالبه‌گران است که خواهان رفع و حل و فصل این امور هستیم.

وی اظهار کرد: ما درخواست داریم رئیس جمهور یک کارگروه با اختیارات ویژه تعریف کند که رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان امور استخدامی و وزیر آموزش و پرورش و چند نفر از نمایندگان معلمان مطالبه‌گر عضو تشکل‌های صنفی شناسنامه‌دار فرهنگیان در آن حضور داشته باشند و از این مسیر مطالبات فرهنگیان به درستی مطرح شود و بعد از کار کارشناسی، نسبت به احقاق حق معلمان اقدام شود. متاسفانه در دولت سیزدهم هیچکدام از تشکل‌های صنفی معلمان در هیچ سطحی به جلسات دعوت نشده‌اند.

این فعال فرهنگی ادامه داد: نکته بعدی طرح رتبه‌بندی معلمان است که در مجلس تصویب و مورد تایید شورای نگهبان هم قرار گرفت. معلمان معتقدند در این طرح ایراداتی وجود دارد و تمام امید ما این بود که در آیین‌نامه‌ای که برای این قانون باید تدوین شود، ایرادات در قالب آیین‌نامه رفع و رجوع شود. این آیین نامه توسط وزارت آموزش و پرورش برای قانون نظام رتبه‌بندی معلمان تنظیم و به دبیرخانه هیات دولت داده شده که بسیار سختگیرانه تنظیم شده است.

قوانین را جوری تنظیم کرده‌اند که دستیابی به رتبه ۵ غیرممکن شده است

کمیجانی در توضیح این مورد گفت: طبق این قانون معلمان باید به ۵ گروه تقسیم شوند و با شرایط مندرج در این آیین‌نامه برای اخذ رتبه ۴ و ۵ شرایط بسیار سختی را در نظر گرفته‌اند به طوری‌که دستیابی به رتبه ۵ تقریبا غیرممکن شده است. حتی یک نفر هم نخواهیم داشت که با مدرک دکتری و سابقه بالای ۲۵ سال بتواند رتبه ۵ را کسب کند. یعنی تا این اندازه مسیر را سخت و پیچیده کرده‌اند که نه تنها هیچ مشکلی را حل نکرد، بلکه بر مشکلات هم اضافه کرده است. ما در کشور قانونی داریم به نام قانون مدیریت خدمات کشوری. این قانون سال ۸۷ تصویب شد تا حقوق کارکنان دولت هم‌تراز شود. متاسفانه در این چند سال این قانون برای همه کارکنان یکنواخت اجرا نشده است. یکسری آیتم‌ها برای دیگر کارمندان اجرا شده، اما برای فرهنگیان اجرا نشده یا ناقص اجرا شده است بنابراین معلمان خواهان اجرایی شدن این قانون به صورت کامل برای خودشان نیز هستند.

صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به معلمان است، اما می‌خواهند آن را عمومی کنند

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: خواسته بعدی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان است. این صندوق در سال ۷۴ تشکیل شده و مالکیت آن از ابتدا خصوصی بوده است و معلمان مالک آن بودند، اما همواره توسط دولت مدیریت شده است. فرهنگیان می‌گویند، چون مالکیت این صندوق خصوصی است، خود مالکان صندوق باید در اداره و مدیریت آن مشارکت داشته باشند. براساس پیگیری‌های مطالبه‌گران در دولت روحانی، اساسنامه‌ای تنظیم و مصوب و در روزنامه رسمی هم چاپ شد که بر اساس آن، باید ۶ نفر از اعضای هیات امنای ۱۱ نفره مدیریت صندوق، طی یک فرایند توسط معلمان انتخاب شوند. در دولت سیزدهم وقتی وزیر جدید آموزش و پرورش آمد، به جای اینکه اساسنامه جدید را اجرا کند، آن را کنار گذاشته و می‌خواهند مالکیت آن را از حالت خصوصی هم در بیاورند و به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی در بیاورند که این کار خلاف قانون است و فرهنگیان به شدت معترض هستند.

خواهان تاسیس سازمان نظام معلمی ایران هستیم

کمیجانی با بیان اینکه ما خواهان تاسیس سازمان نظام معلمی ایران هستیم، گفت: تاسیس این سازمان برای حرفه ای‌تر شدن شغل معلمی و نظام‌مند شدن آموزش و پرورش کشور است که از مطالبات جدی معلمان است که در مجلس باید قانونگذاری شود تا معلمان بتوانند در مسائل مربوط به مدیریت آموزش و پرورش مشارکت جدی داشته باشند. موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان متناظر از دیگر مطالبات است؛ که فرهنگیان شاغل و بازنشسته به صورت جدی پیگیر هستند.

پاداش پایان خدمت معلمان پرداخت نشده 

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران توضیح داد: بحث بعدی پرداخت پاداش پایان خدمت معلمانی است که سال ۱۴۰۰ بازنشسته شده‌اند، اما تا به امروز پاداش پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند. با توجه به تورمی که در کشور داریم و ارزش این پاداش روز به روز در حال کاهش است. دولت باید این پاداش‌ها را زودتر پرداخت کند تا حق فرهنگیان بیشتر از این تضییع نشود. بحث بیمه تکمیلی هم از دیگر خواسته‌های معلمان است.

به جای پاسخگویی، برخورد و تهدید می‌کنند

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: عده‌ای هم فکر می‌کنند می‌توانند معلمان را بترسانند که دیگر دست به اعتراض نزنند. این در حالی است که معملان جانشان به لب رسیده است. در ۴۳ سال بعد از انقلاب رسیدگی به مطالبات و خواسته‌های معلمان در دستور کار و اولویت هیچ دولتی نبوده است و این مطالبات انباشته شده و باید در سطح کلان مدیریتی باید تصمیم درستی گرفته شود.

کمیجانی با تاکید بر اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر آموزش و پرورش باید بازداشت شوند، عنوان کرد: معتقدم عاملان اصلی که معلمان را به خیابان‌ها می‌کشانند، وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت آقای رئیسی هستند و اگر قرار است کسی بازداشت، دستگیر و زندانی شوند، باید این دو نفر بازداشت و زندانی شوند؛ چرا که اگر این افراد کارشان را به خوبی انجام می‌دادند و صدای معلمان را می‌شنیدند و راه مذاکره و گفتگو را بر معلمان نمی‌بستند، کار به اعتراضات خیابانی کشیده نمی‌شد.

وی در پایان به صورت تیتروار و دسته‌بندی شده ۱۷ مطالبه معلمان را بیان کرد:

۱. آزادی معلمان زندانی و دربندی که بنا به فعالیت‌های صنفی دستگیر شده‌اند.
۲- تعیین کارگروهی تخصصی با اختیارات ویژه، توسط رییس‌جمهور با حضور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و نمایندگانی از تشکل‌های مختلف صنفی و سیاسی فرهنگیان به جهت بررسی مطالبات و اتخاذ راهکار‌های مناسب.
۳- به رسمیت شناختن تشکل‌های صنفی و سیاسی فرهنگیان و دعوت از آنان در سطوح کشوری و استانی.
۴- آیین‌نامه نظام رتبه‌بندی معلمان بسیار سخت‌گیرانه تدوین شده است تا آنجایی که اخذ رتبه ۴ و ۵ برای معلمان باسابقه با مدرک دکترا هم قابل حصول نیست، جهت دریافت این رتبه‌ها، فرهنگیان راه بسیار دشوار و پیچیده‌ای پیش رو دارند و این آیین‌نامه نیازمند بازنگری کارشناسانه است.
۵- اجرای دقیق کلیه آیتم‌های قانون خدمات کشوری برای معلمان و بازنشستگان همانند سایر کارکنان در حال حاضر، این قانون به صورت ناقص برای معلمان اجرا شده به طوری‌که ۳۰ آیتم در این قانون وجود دارد که برای فرهنگیان یا اجرا نمی‌شود یا ناقص اجرا می‌شود.
۶- مالکیت صندوق ذخیره فرهنگیان از بدو تاسیس خصوصی بوده، ولی متاسفانه توسط دولت، مدیریت شده و فرهنگیان پیگیر هستند که ضمن حفظ مالکیت خصوصی صندوق در مدیریت آن مشارکت داشته باشند، اما متاسفانه در دولت سیزدهم تلاش بر این است که این شرکت خصوصی را به صورت نهاد عمومی غیردولتی اعلام کنند و این امر موجب اعتراض شدید فرهنگیان شده است.
۷- اساسنامه مصوب سال ۱۴۰۰ صندوق ذخیره فرهنگیان که در روزنامه رسمی نیز چاپ شده، توسط وزیر فعلی آموزش و پرورش بر خلاف انتظار کنار گذاشته شده و فرهنگیان در سراسر کشور خواهان اجرای بی‌کم و کاست این اساسنامه مصوب سال ۱۴۰۰ هستند.
۸- انتصابات غیرقانونی در هیات امنا و هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان که برخلاف اساسنامه مصوب سال ۱۴۰۰ شکل گرفته مورد اعتراض جامعه فرهنگیان کشور است.
۹- عدم برگزاری انتخابات در میان معلمان سطح کشور به جهت انتخاب ۶ نماینده، در صندوق ذخیره فرهنگیان و عدم پیگیری تیم جدید برای بورسی شدن شرکت‌های زیرمجموعه صندوق از عوامل دیگری است که موجبات اعتراض شدید معلمان در سراسر کشور را پدید آورده است.
۱۰- تقاضای تاسیس سازمان نظام معلمی ایران، همانند سازمان نظام پزشکی و مهندسی برای حرفه‌ای شدن آموزش و پرورش از دیگر مطالبات معلمان کشور است.
۱۱- تعیین تکلیف نیرو‌های حق‌التدریس شرکتی و نهضتی با اجرای آزمون ورودی و تشکیل کلاس‌های آموزش ضمن خدمت.
۱۲- ضرورت اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با حقوق شاغلین همتراز.
۱۳- پرداخت مطالبات باقیمانده بازنشستگان از سال ۱۳۹۹،
۱۴- پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۰،
۱۵- افزایش حقوق نیرو‌های خدماتی که بسیار پایین است و این عزیزان را متحمل مشکلات فراوان معیشتی کرده است.
۱۶- بیمه تکمیلی اعم از شاغلین و بازنشستگان، در حال حاضر خدمات‌دهی مناسبی ندارد و به جرات می‌توان گفت حتی ۱۰ درصد از هزینه‌های درمانی فرهنگیان را هم پوشش نمی‌دهد و نیازمند بازنگری است.
۱۷- توزیع بسته‌های حمایتی و معیشتی مانند سایر شاغلین دولت به فرهنگیان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی