تیتر امروز

کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...

آداب و رسوم عید فطر در بلاد اسلامی/ عید فطر در کشوری که ۲۳ روز تعطیل است

ایران عید فطر را دو روز تعطیل اعلام کرده و هر یک از شهر‌های ایران آداب خاصی را برای این عید در نظر گرفته اند، اما مهم‌ترین کاری که در این روز انجام می‌دهند، خواندن نماز عید فطر، کمک به ایتام، نذری دادن، پرداخت زکات فطریه و زیارت اهل قبور است. در این روز، روزه حرام است و این روز نماز مخصوصی دارد که اکثر مسلمانان نماز عید فطر را به جماعت می‌خوانند. در کشور‌های اسلامی آداب و سنن متعدد و متنوعی دارند.

کد خبر: ۱۲۸۶۲۱
۱۳:۲۵ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

آداب و رسوم عید فطر در بلاد اسلامی

دیدارنیوز ـ مسلمانان جهان با گذر از ماه مبارک رمضان و ورود به ماه شوال یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اعیادشان را جشن می‌گیرند این عید که با نام عید فطر شناخته می‌شود، در همه کشور‌های مسلمان جهان مهم است و همه مسلمانان تلاش می‌کنند که در این روز علاوه بر نماز روز عید فطر، آداب و سنن خاصی را برگزار کنند. تلاش می‌کنیم که شما را بیش از پیش با آداب و سنن خاص عید فطر در کشور‌های مختلف جهان آشنا کنیم.

آداب و رسوم عید فطر در ایران

ایران نیز عید فطر را دو روز تعطیل اعلام کرده است و هر یک از شهر‌های ایران آداب خاصی را برای این عید در نظر گرفته اند، اما مهم‌ترین کاری که در این روز انجام می‌دهند، خواندن نماز عید فطر، کمک به ایتام، نذری دادن، پرداخت زکات فطریه و زیارت اهل قبور است. در این روز، روزه حرام است و این روز نماز مخصوصی دارد که اکثر مسلمانان نماز عید فطر را به جماعت می‌خوانند.

آداب و رسوم عید فطر در عراق

عید فطر در عراق با همراهی همه اعضای خانواده در پخت یک نوع شیرینی همراه می‌شود. خانواده‌های عراقی به مناسبت فرا رسیدن عید فطر به صورت دسته جمعی در پختن شیرینی کلیجه مشارکت می‌کنند. مردم جنوب بصره در روز عید فطر در کوچه‌ها و محله‌های خود جمع می‌شوند و غذای المطبک را در کنار یکدیگر می‌خورند. آن‌ها این کار را با هدف ایجاد مهر و محبت انجام می‌دهند. عراقی‌ها به مناسبت فرا رسیدن عید فطر ۳ روز تعطیل هستند.

آداب و رسوم عید فطر در عربستان، کویت و قطر

خوردن غذای المطبک به مناسبت فرارسیدن عید فطر در میان آداب و رسوم مردم کشور‌های عربستان و کویت نیز دیده می‌شود. مردم عربستان در صبح روز عید فطر قهوه، چای، انواع آبمیوه‌ها و خرما‌ها و مردم مکه بعد از عید فطر شیرینی المنار را می‌خورند. کشور عربستان به مناسبت فرارسیدن عید فطر ۲۳ روز تعطیل است و به نوعی رکورددار تعداد روز‌های تعطیلی عید فطر محسوب می‌شود. کشور قطر با ۱۱ روز تعطیل از نظر تعداد روز‌های تعطیل عید فطر در مقام دوم قرار گرفته است. مردم کشور قطر در روز عید فطر گرد هم می‌آیند و برای یکدیگر آرزو می‌کنند. آن‌ها در این روز تلاش می‌کنند که خانواده‌ها و دوستان را دور یک سفره جمع کنند. نوبتی هم که باشد، نوبت به مرور آداب و رسوم مردم کویت در روز عید فطر می‌رسد. مردم کویت هفت شبانه روز را به مناسبت فرا رسیدن عید فطر جشن می‌گیرند. آن‌ها به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر ۹ روز تعطیل هستند. مردم کویت در تعطیلاتی که به مناسبت عید فطر دارند، مغازه‌های خود را با پرچم‌های مخصوص تزئین می‌کنند. آن‌ها در این روز‌ها به دیدن دوستان و اقوام می‌روند.

آداب و رسوم عید فطر در سوریه

کشور سوریه همچون امارات و عمان از لحاظ تعداد روز‌های تعطیل به مناسبت فرا رسیدن عید فطر، با کویت هم طراز است. مردم سوریه در روز عید فطر اهل قبور را زیارت می‌کنند و بر سر مزار اموات خود، قرآن تلاوت می‌کنند. آن‌ها در این روز دور یک سفره جمع می‌شوند و شیرینی‌هایی همچون المزالیقات، الملیحی، قطایف و فطایر را می‌خورند.

آداب و رسوم عید فطر در امارات

اهالی کشور امارات نیز در روز عید فطر به همراه اعضای خانواده، دوستان و دیگر مسلمانان به درگاه خداوند شکرگذاری می‌کنند. آن‌ها در این روز علاوه بر خوردن شیرینی، بازی‌های دسته جمعی هم انجام می‌دهند. مردم کشور امارات داستان سرایی را به عنوان یکی از رسوم ویژه روز عید فطر انجام می‌دهند و در این روز با استفاده از حنا دست هایشان را نقاشی می‌کنند. در‌های کاخ پادشاه یا امیر عمان در روز عید فطر به روی مردم باز می‌شود؛ مردم عمان در روز عید فطر مراسم روبوسی را براساس سنت خاص خودشان انجام می‌دهند.

آداب و رسوم عید فطر در مالزی، اردن و فلسطین

کشور مالزی به مناسبت فرارسیدن عید فطر ۷ روز تعطیل است. مردم این کشور در روز عید فطر، سنت سفره‌باز را اجرا می‌کنند. سنت سفره باز به معنای باز بودن در خانه به روی میهمانان است و مسئولان کشور نیز از اجرای آن مستثنی نیستند.

کشور‌های اردن و فلسطیل با ۶ روز تعطیلی عید فطر، در رتبه پنجم کشور‌های اسلامی از لحاظ تعداد روز‌های تعطیل به مناسبت فرارسیدن عید فطر قرار گرفته اند. مردم اردن در روز عید فطر به دیدار دوستان و اقوام می‌روند و اهل قبور را زیارت می‌کنند. مردم فلسطین نیز در روز عید فطر بر سر مزار اموات و شهدای خود می‌روند و برایشان قرآن تلاوت می‌کنند.

آداب و رسوم عید فطر در مصر، بحرین، سودان و اندونزی

در رتبه ششم جدول تعداد تعطیلات عید فطر در کشور‌های اسلامی، به کشور‌های مصر، بحرین، سودان و اندونزی می‌رسیم که ۵ روز را به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر تعطیل کرده اند. مردم مصر در روز عید فطر مسابقات ورزشی از جمله اسب دوانی را برگزار می‌کنند. مردم سودان نیز به همین مناسبت شیرینی‌های محلی را می‌پزند و بعد از نماز عید به مساجد برده و به افراد کهنسال و کودکان تعارف می‌کنند.

با مرور آداب و رسوم مردم اندونزی به مناسبت فرارسیدن عید فطر متوجه می‌شویم که آن‌ها در روز عید فطر مراسمی به نام حلال به حلال را با هدف ترویج صلح و آشتی در جامعه برگزار می‌کنند و به آشنایانشان کارت تبریک می‌دهند.

کشور‌های عراق، ترکیه، غنا، افغانستان و پاکستان با ۳ روز تعطیل در رتبه هفتم کشور‌های اسلامی از لحاظ تعطیلات عید سعید فطر قرار گرفته اند. مردم کشور ترکیه در روز عید فطر شیرینی و آبنبات زیادی را مصرف می‌کنند و به همین دلیل عید فطر را با نام عید شکر هم می‌شناسند. مردم پاکستان نیز در روز عید فطر از بزرگان فامیل عیدی می‌گیرند و غذای خوش‌طعمی به نام خرمای شیرین شده را می‌خورند.

برچسب ها: عید فطر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی