تیتر امروز

اقتصاد ایران؛ بیماری که آماده جراحی نیست

اقتصاد ایران؛ بیماری که آماده جراحی نیست

پرداخت یارانه جدید معیشتی در عوض آزادسازی ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان، در دولت رئیسی که از آن به عنوان جراحی اقتصادی یاد می‌شود، واکنش کارشناسان اقتصادی را هم در پی داشته است، به گونه‌ای که اکثرا معتقدند...
هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم
گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی همسر مرحوم ناصر حجازی (ویدیو)

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم

در آستانه سالگرد درگذشت ناصر حجازی، اسطوره فوتبال ایران، به دیدار همسرش «نازی خانم» شفیعی رفتیم و میهمان اشک‌ها و لبخندهایش شدیم و احساس کردیم که یاد او همچنان زنده و سبز است.

آسیب پذیری گونه‌های جانوری در خشکسالی

رئیس اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در خشکی نیز گونه‌هایی مانند پلنگ و پرندگان با توجه به خشک شدن چشم‌ها و کاهش آب رودخانه‌ها و کم شدن پوشش گیاهی، بسیار آسیب‌پذیر می‌شوند

کد خبر: ۱۲۸۴۷۶
۱۱:۵۱ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
دیدارنیوز: الوندی گفت: با توجه به شرایط خشکسالی در خوزستان، بعضی از گونه‌های جانوری به علت کمبود آب، دچار تنش می‌شوند. با کاهش آب تالاب‌های خوزستان و پایین آمدن کیفیت و کمیت آب آن‌ها، بسیاری از موجوداتی که در این تالاب‌ها زندگی می‌کنند مانند لاک‌پشت فراتی آسیب می‌بینند.

رئیس اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: آسیب خشکسالی روی زادآوری و تولید مثل این جانوران قابل مشاهده است و باعث ایجاد نگرانی است.

به گفته او با انجام پروژه‌هایی مانند آبرسانی، دادن علوفه دستی، ایجاد آبشخور و بهسازی چشمه‌ها در مناطق حفاظت‌شده، از بخشی از خسارات جلوگیری کنیم، اما علیرغم اقدامات ما، شرایط کم‌آبی در هر صورت تاثیر منفی خود را روی جانوران، گیاهان و جنگل‌های استان خوزستان می‌گذارد.

الوندی می گوید: بیشترین آسیبی که خوزستان در فصل تابستان متحمل می‌شود، مربوط به تعدد آتش‌سوزی‌هایی است که به علت خشکی هوا و خشک شدن علوفه‌های سطح زیر جنگل رخ می‌دهد.

شرایط امسال خوزستان، بحرانی است و با توجه به کاهش بارندگی‌های امسال نسبت به سال گذشته، تداوم آتش‌سوزی‌ها را امسال نیز شاهد خواهیم بود و گر چه به علت کم شدن پوشش گیاهی یک ساله در جنگل‌ها نسبت به سال گذشته، احتمال افزایش سطح آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها کمتر است، اما وضعیت در تالاب‌ها متفاوت است، زیرا هر چه تالاب‌ها خشک‌تر شوند، آتش‌سوزی در سطح بیشتری انتظار می‌رود.

الوندی گفت: گونه‌های گیاهی مستعد آتش‌سوزی شامل نیزار‌ها در تالاب‌ها، درختان بلوط در جنگل‌های زاگرسی و درختان گز و پده در جنگل‌های دز و کرخه هستند. این درختان، بیشترین میزان آسیب را در آتش‌سوزی‌ها متحمل می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی