تیتر امروز

اختلاف طارمی و سردار آشکار شد!
چند نکته از بازی ایران و سنگال

اختلاف طارمی و سردار آشکار شد!

در روزی که مهدی طارمی به سردار آزمون ترجیح داده شد، سردار به عنوان یار تعویضی به زمین آمد و گل تساوی تیم ملی برابر سنگال را به ثمر رساند.
وزیری که به جای شطرنج، مار و پله بازی می‌کند!
گزارش دیدار از نگاه ضرغامی به صنعت گردشگری در روز جهانی آن

وزیری که به جای شطرنج، مار و پله بازی می‌کند!

دیروز روز جهانی گردشگری بود و تنها جمله مهم عزت الله ضرغامی در این روز این بود که در بازی "مار و پله" همیشه بازنده است، بازی‌ای که "ایران هراسی" نقش ثابت روی تاس او است.
پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...

شکلاتی که برای گوارش خوب است

محققان این مطالعه حتی یک قدم هم جلوتر رفتند و خواستند که تاثیرات این شکلات تلخ را بیشتر بررسی کنند؛ سپس به این نتیجه رسیدند که این شکلات روی روده و سیستم گوارش هم تاثیرات مثبت دارد.

کد خبر: ۱۲۷۰۰۰
۱۵:۵۳ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱

شکلاتی که برای گوارش خوب است

دیدارنیوز ـ جدیدا مطالعاتی انجام شده که نشان می‌دهد یک نوع شکلات وجود دارد که بعد از اینکه وارد بدن می‌شود، از لحاظ روحی شما را شاد می‌کند، یعنی شکلات را استفاده می‌کنید؛ سپس حس بهتری دارید، اما آیا علم هم این موضوع را به اثبات رسانده است؟

آیا شکلات برای روده و گوارش مفید است؟

بله. طبق مطالعات اخیر که در ژورنال بیوشیمی بین المللی به چاپ رسیده است، خوردن این شکلات باعث بهبود روحیه و سلامت روده می‌شود و برای بدن فواید بسیار زیادی دارد.

مطالعه‌ای کنترل شده به صورت رندم انجام شده است که در آن افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد که یک نوع شکلات تلخِ ۸۵ درصد کاکائو می‌تواند باعث بهبود روحیه و سلامت گوارش شود.

در این آزمایش و تحقیق، افراد را به دو گروه تقسیم بندی کردند و بر اساس محتوای کاکائویی که می‌خوردند، آزمایشات را برای آن‌ها انجام دادند. یک گروه شکلات تلخ ۷۰ درصد خوردند و گروه دیگر شکلات ۸۵ درصد مصرف کردند. این آزمایش به مدت سه هفته انجام شد و آن‌ها هر روز از این شکلات‌ها می‌خوردند.

خوردن شکلات

در انتهای این آزمایش، نتایج منفی و مثبت را با یکدیگر مقایسه کردند و متوجه تغییرات روحی در شرکت کنندگان شدند؛ افرادی که شکلات ۸۵ درصد استفاده کرده بودند، از لحاظ روحی شرایط منفی کم تری را نسبت به گروهی تجربه کردند که شکلات ۷۰ درصدی مصرف کرده بودند.

محققان این مطالعه حتی یک قدم هم جلوتر رفتند و خواستند که تاثیرات این شکلات تلخ را بیشتر بررسی کنند؛ سپس به این نتیجه رسیدند که این شکلات روی روده و سیستم گوارش هم تاثیرات مثبت دارد.

تاثیر منفی شکلات‌های فرآوری شده روی روده و روان

سلامتِ گوارش و ذهن در این مطالعات مورد بررسی قرار گرفت و متوجه شدند که خوردن شکلات‌هایی که حاوی نگهدارنده‌های شیمیایی و مواد فرآوری شده است، ممکن است به طرز منفی روی باکتری سالم سیستم گوارش اثر بگذارد و باعث ایجاد مشکلات روحی هم بشود، اما در مطالعه دیگری این مسئله را مجددا مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که اگر این شکلات سالم باشد، می‌تواند با افسردگی مبارزه کند و التهابات روده را از بین ببرد و حتی تاثیر مثبتی هم روی بدن داشته باشد.

حرف آخر

پس اگر می‌خواهید سیستم گوارش سالمی داشته باشید، می‌توانید رژیم غذایی خوبی را در پیش بگیرید و حداکثر فایده را به بدن تان برسانید. غذا‌های پروبیوتیک به عنوان فیبر رژیمی در دسترس قرار می‌گیرند و می‌توانند یک باکتری مفید برای سیستم گوارش باشند و آن را سالم نگه دارند.

غذا‌های پروبیوتیک هم باکتری‌های زنده و مخمر‌های سالمی هستند که برای سیستم گوارش فایده زیادی دارند و باعث بهبود وضعیت گوارشی می‌شوند. شکلات تلخ در واقع به عنوان یک ماده پرو بیوتیک در سیستم گوارش عمل می‌کند و فیبر بالایی دارد.

طبق مطالعات دپارتمان آمریکا، شکلات تلخ بین ۷۰ تا ۸۵ درصد به مقدار ۱۰۱ گرم؛ چیزی حدود ۱۱ گرم فیبر دارد. هر چه قدر که درصدِ کاکائو بیشتر و بالاتر باشد، میزانِ فیبر آن هم افزایش پیدا می‌کند و به طبع، در کنارِ آن سلامت گوارش و روحی فرد نیز تضمین می‌گردد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی