تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش دوم

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...
اسلامی در مراسم سالروز ملی فناوری هسته‌ای مطرح کرد

افزایش حدود ۷۷ دستاورد جدید به دستاورد‌های هسته‌ای

محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی از افزایش حدود ۷۷ دستاورد جدید در سال گذشته به دستاورد‌های هسته‌ای خبر داد.

کد خبر: ۱۲۶۷۱۲
۱۱:۴۹ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۱

افزایش حدود ۷۷ دستاورد جدید به دستاورد‌های هسته‌ای

دیدارنیوز: مراسم شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای با حضور رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی از مقامات بلندپایه کشوری و لشکری صبح امروز (شنبه) در محل سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.

متن کامل سخنان محمد اسلامی در مراسم شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

"لِکُلّ شیءٍ ربیعٌ وَ رَبیعُ القُرآنِ شَهرُ رَمضان"ه

هر پدیده و آفریده‌ای را بهاری است و بهار قرآن، ماه مبارک رمضان است. امام محمدباقر (ع)

برای اینجانب و اعضای خانوادۀ بزرگ و عزّت‌آفرینِ سازمان انرژی اتمی ایران، مایۀ افتخار و خرسندی فراوان است که امسال "روز ملّی فنّاوری هسته‌ای" را در آغازین روز‌های قرن جدید و مصادف با ایام ماه مبارک رمضان برگزار می‌کنیم.

اینجانب ضمن عرض تبریک و تهنیّت به مناسبت فرارسیدن این ایّام فرخنده، مقدم میهمانان حاضر در این مراسم بویژه رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، اعضای محترم هیئت دولت، مقامات محترم لشکری و کشوری، خانواده‌های معزّز و مکرّم شهدای گرانقدر صنعت هسته‌ای، سُفرای محترم کشور‌های خارجیِ مقیم تهران و سایر عزیزان و سروران ارجمند را گرامی می‌دارم. امیدوارم به یُمن این روز‌های مبارک، خدای متعال برکاتِ خویش را بیش از پیش بر اُمّتِ اسلامی خاصّه ملّتِ سرافراز و تمدّن‌سازِ ایران نازل فرماید؛ و ما را قدردان نعمات بی کران خود قرار دهد.

اکنون پس از سپری شدن نزدیک به نیم قرن از حیات پر برکت سازمان انرژی اتمی ایران و ورود پیروزمندانۀ تلاشگران و متخصّصان صنعت هسته‌ای کشور به قرن جدید، با عنایات خداوند متعال توانستیم در این مدت کوتاه از دولت سیزدهم با نگاهی آسیب‌شناسانه و کاملاً سنجیده وضعیت عملکرد گذشته و شرایط کنونی سازمان را ارزیابی کنیم. از این رهگذر با هم اندیشی و تشکیل کارگروهی از جامع نخبگان، سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای را تهیه نمائیم.

فقدان این سند یکی از اساسی‌ترین نواقص سازمانی بوده که در بررسی‌های کارشناسی انجام شده در کارگروه‌های مطالعات جامع وضعیت موجود کشور که توسط جناب آقای رئیسی سازماندهی شده بود، بعنوان یک نکته مهم و پایه‌ای به آن اشاره شده است و بعنوان یکی از نکات برجسته در سند تحول دولت سیزدهم مورد توجه واقع گردیده است.

با عنایت خداوند متعال و تلاش بی‌وقفۀ همکاران و صاحب‌نظران برای مرتبۀ اوّل است که سند راهبردی صنعت هسته‌ای برای افق بیست ساله تهیّه شده، سیر مراحل تصویب را طی نموده و امروز توسط مقام عالی ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله رییسی رونمایی می‌گردد. همچنین امروز سند توسعۀ منابع انسانی، سند توسعۀ کاربرد پرتوها، به منظور پوشش دهی کل محصولات تولیدی کشور بویژه در بخش کشاورزی و مواد غذایی در قالب ۱۲ قطب منطقه‌ای پیش بینی گردیده و سند توسعۀ برق اتمی شامل، برنامه احداث ۱۰هزار مگاوات نیروگاه جدید در بازۀ زمانی فوق نیز رونمایی خواهد شد.

کلیّۀ اسناد تهیّه شده در زمرۀ کاستی‌هایی بودند که قبـلاً در کارگروه‌های تشکیـل شده در بررسی کارشناسی کارگروه‌های منتخب آقای رییس‌جمهور محترم مورد شناسایی و تأکید قرار گرفته بود و امروز به یاری خداوند متعال ما می‌توانیم ادّعا کنیم که اوّلین دستگاه در دولت سیزدهم هستیم که در راستای سند تحوّل دولت، نقشۀ راه و برنامه تحوّلی سازمان را تهیّه نموده‌ایم و آن را به یاری خداوند متعال عملیاتی می‌نماییم. در بحث تعاملات بین‌المللی و بویژه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز با ممارست ویژه تلاش می‌کنیم تا با خنثی سازی نفوذ دشمنان، تعاملات را به سمت رفتار حرفه‌ای هدایت و کنترل نمائیم. نکتۀ حائز اهمیّت دیگر، ضرورت ارائه سند چهارچوب برنامۀ کشور (CPF) برای ارائه در آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌باشد که پیش از این مورد غفلت واقع شده و فقدان این سند فرصتی شده است برای بدخواهان که با دروغ پردازی‌های مستمر و عملیات روانی برنامه هسته‌ای ایران را زیر سؤال ببرند.

این سند نیز در دست تهیّه است و پس از تکمیل به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ارائه خواهد شد. همزمان انتظار داریم با سیاست شفاف سازی صورت گرفته این نهاد بین‌المللی نیز نسبت به اجرای وظایفِ قانونی خود متعهّد باشد و بیش از این در مقابل زیاده‌خواهی‌ها و فشاره‌ها و عملیات مخرب دشمنان ملت ایران به سرکردگی رژیم صهیونیستی وادادگی نشان ندهد.

در این روز مبارک مفتخریم به استحضار عالی برسانم که سازمان انرژی اتمی ایران در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۷ دستاورد جدید به دستاورد‌های غرورآفرینِ خود افزوده است، در این میان، ۲۹ دستاورد مربوط به حوزۀ سوخت اتمی، ۱۹ دستاورد مربوط به حوزۀ تحقیق و توسعه، ۱۵ دستاورد مربوط به حوزۀ تأمین انرژی و ۱۴ دستاورد مربوط به حوزۀ کاربرد پرتوهاست که امروز از ۹ دستاورد اصلی و نمونه توسط رییس‌جمهور محترم رونمایی خواهد شد، این دستاورد‌ها عبارتند از:

۱- سند جامع راهبردی و اسناد پیوست آن.

۲- تدوین دانش فنّی و ساخت اوّلین نمونۀ صفحات سوخت سیلیسایدی به منظور جایگزینی سوخت راکتور تحقیقاتی تهران.

۳- طراحی و ساخت سامانۀ سم‌زدایی از پسته با استفاده از فنّاوری پلاسمای سرد، با این روش قارچ‌ها و باکتری‌های محصول پسته از بین می‌رود و مانعی به عنوان آفت آفلاتوکسین بیش از این در راه صادرات این محصول قرار نمی‌گیرد.

۴- طراحی و ساخت سامانۀ پلاسمای سرد برای درمان بیماری سرطان، این سامانه بصورت انتخاب سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد و کاهش درد و رنج بیماران سرطانی را موجب می‌گردد.

۵- تولید رادیو نوکلوئید تربیوم-۱۶۱ به‌صورت بدون حامل اضافه شده، در این روش ذرات رادیو اکتیو از طریق یک حامل اختصاصی بسته به نوع سرطان به تومور وصل می‌شود و سلول سرطانی را بصورت موضعی از بین می‌برد.

۶- نشاندارسازی کیت رادیوداروی پنتاگزیفور با رادیوداروی گالیوم ۶۸ با نام تجاری پارس سیگزافور، طراحی، سنتز و فرمولاسیون رادیوداروی گالیوم ۶۸- فاپی با نام تجاری پارس گالوفاپی برای تشخیص بیش از ۲۸ نوع سرطان صعب العلاج و تمام متاستاز‌های آن.

۷- تولید کیت رادیوداروی FAPI جهت نشاندارسازی با رادیوداروی لوتیشوم ۱۷۷، گالیوم ۶۸ و تکنیسیوم ۹۹،

۸- کسب فنّاوری تولید پودر زیرکونیای پایدار، قابل مصرف در صنایع مختلف.

۹- طراحی و ساختِ چشمۀ لیزر میکرو ماشین کاری، جهت ساخت قطعات ریز با دقّت بسیار بالا.

 

با شکرگزاری به درگاه خداوند متعال از عنایات، حمایت‌های بیدریغ، تدابیر و تأکیدات مستمر رهبر حکیم و فرزانۀ انقلاب اسلامی (مدّظلّه‌العالی) که در هر فرصتی توسعه فناوری هسته‌ای را یادآوری می‌نمایند، از صمیم قلب سپاسگزاری می‌نمایم و با گرامیداشت یاد و خاطرۀ شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدّس و جبهۀ مقاومت و بویژه شهدای هسته‌ای عزیز دکتر مسعود علیمحمّدی، دکتر مجید شهریاری، مهندس مصطفی احمدی‌روشن، مهندس داریوش رضایی‌نژاد، دکتر محسن فخری‌زاده و شهیدِ عزیز رضا قشقایی، با این شهدای عزیز، مقام معظّم رهبری و مردم عزیز و شریف ایران میثاق می‌بندیم که در راهی که آغاز کرده‌ایم با اراده مصمم با عنایات خداوند متعال مستحکم به پیش می‌رویم و دنیا بداند ما از این پس به پیشرفت تصاعدی فکر می‌کنیم و به همت همکاران خودمان و نصرت الهی مؤمن هستیم.

بویژه در سالِ جاری که سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام‌گذاری شده است، با یک برنامه جامع در عمق بخشیدن به خودکفایی صنعتی از جمله طرح‌های راکتور‌های تحقیقاتی ۱۰ و ۴۰ مگاواتی و همچنین اولین نیروگاه اتمی ۳۶۰ مگاواتی تمام ایرانی با استفاده از ظرفیت واحد‌های تحقیقاتی، صنعتی و اجرایی کشور بتوانیم تراز صنعت کشور را به تراز هسته‌ای ارتقا بدهیم و با این حرکت پیشرفت‌های ماندگاری را به نام ملت بزرگ ایران ثبت تاریخ کنیم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی