تیتر امروز

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!
بیست و دوحه (۱۳)، روز نهم جام جهانی

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!

در نهمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام شد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر رفتند؛ کامرون در نبردی جذاب و کامبکی برابر صربستان ۳-۳...
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...
رئیس انجمن محصولات دخانی

جای دیگری دنبال مافیا بگردید!

رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با اشاره به اظهارات مطرح شده مبنی بر دخالت مافیای دخانیات برای جلوگیری از افزایش مالیات سیگار، تصریح کرد: صنعت دخانیات یک صنعت قانونی است و همه مکاتبات و مواضع اعضای این صنعت نیز به صورت رسمی اعلام شده بود، اما افرادی پیشنهاد افزایش ۸۲۰ درصدی مالیات را بدون هیچ پشتوانه علمی مطرح کردند و به هیچکس هم پاسخگو نیستند که به نظر می‌رسد مافیا در بین این افراد نفوذ کرده باشد.

کد خبر: ۱۲۴۲۳۲
۱۳:۵۱ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

جای دیگری دنبال مافیا بگردید

دیدارنیوز ـ محمدرضا تاجدار در نشستی خبری اظهار کرد: بر اساس گزارش ۱۱ ماهه سازمان امور مالیاتی صنعت دخانیات مجموعا بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال در این مدت مالیات پرداخت کرده که تقریباً معادل سه درصد از کل درآمد‌های مالیاتی است؛ بنابراین احتمالا سهم صنعت دخانیات در کل سال ۱۴۰۰ بیش از سه درصد خواهد بود. همچنین بر اساس این گزارش سهم صنعت دخانیات در درآمد‌های مالیاتی از بورس هم بیشتر بوده است.

وی با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر دخالت مافیای دخانیات برای جلوگیری از افزایش مالیات سیگار، تصریح کرد: صنعت دخانیات یک صنعت قانونی است و طبیعی است که اعضای آن از حقوق خود دفاع کنند. همه مکاتبات و مواضع اعضای این صنعت نیز به صورت رسمی اعلام شده بود. اما افرادی پیشنهاد افزایش ۸۲۰ درصدی مالیات را بدون هیچ پشتوانه علمی مطرح کردند و به هیچکس هم پاسخگو نیستند که به نظر می‌رسد مافیا در بین این افراد نفوذ کرده باشد.

تاجدار با اشاره به اینکه ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر در کشور سیگار مصرف می‌کنند، گفت: بنابراین افزایش ناگهانی ۸۰۰ درصدی مالیات این محصول منجر به نارضایتی، تورم و برهم خوردن نظام اقتصادی خواهد شد. در چنین شرایطی درخواست ما از نمایندگان مجلس این است که دقت کنند از چه کسانی مشورت می‌گیرند و اجازه ندهند افرادی با اظهارات فریب کارانه، این صنعت موفق را نابود کنند.

رئیس انجمن محصولات دخانی با بیان اینکه نمایندگان مجلس با مخالفت با افزایش مالیات سیگار جلوی یک فاجعه را در صنعت دخانیات گرفتند، ابراز امیدواری کرد که مسئولان مربوطه بر اساس آیین نامه کنترل قاچاق با کشور‌های اطراف در منطقه تفاهم نامه دوجانبه منعقد کنند تا سیگار ارزان قیمت از این کشور‌ها وارد ایران نشود.

درآمد وزارت بهداشت از مالیات سیگار حذف شد

تاجدار در ادامه با بیان اینکه بعد از تجمیع مالیات سیگار در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، درآمد ردیف بهداشتی حذف شده، گفت: در ماده ۷۳ بخشی از این درآمد در اختیار مجموعه بهداشتی بود که بعد از تجمیع به حساب خزانه عمومی و در قالب عوارض پرداخت می‌شود. به نظر می‌رسد این تغییر در اظهار نظرات و پیشنهادات تاثیر گذار بوده و شاید مجموعه بهداشتی با ایجاد یک عوارض جدید به دنبال کسب درآمد بوده است.

وی با بیان اینکه احتمالاً وزارت بهداشت در حوزه کاهش مصرف دخانیات کارایی کافی نداشته که درآمد آن‌ها قطع شده، تصریح کرد: در ۳۰ سال گذشته اقدام جدی در مدارس و سطح شهر که منجر به کاهش مصرف دخانیات شود انجام نشده است.

سال ۹۷ بیش از ۴۵ میلیارد نخ سیگار قاچاق به سمت ایران آمد

رئیس انجمن محصولات دخانی با اشاره به تصویب و عوارض نخی در سال ۱۳۹۷ و همچنین پرداخت نامنظم ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه اظهار کرد: در نتیجه این طرح در سال ۱۳۹۷ نظم توضیح به هم خورد به طوری که طبق گزارش گمرک ۱۸ هزار و ۱۰۰ دلار سیگار به کشور وارد شد، اما بر اساس گزارش سازمان ملل سیگاری که از سایر کشور‌ها به سمت ایران حرکت کرد مدل ۷۰۱ میلیون دلار بود که محاسبات نشان می‌دهد این مبلغ معادل ۴۵ تا ۵۰ میلیارد نخ سیگار است که در سال ۱۳۹۷ به صورت غیرقانونی به کشور وارد شده است.

وی با بیان این که این رقم بزرگ قاچاق نشان می‌دهد نباید بدون فکر وضعیت صنعت دخانیات را دستکاری کرد، گفت: به طور کلی برای وضع مالیات حتماً باید وضعیت مالیات و قیمت سیگار در کشور‌های اطراف در نظر گرفته شود. اما اگر زمانی قرارداد دوجانبه بین ایران و کشور‌های اطراف امضا شد تا آن‌ها دیگر نتوانند سیگار ارزان قیمت به ایران وارد کنند، می‌توان برای مالیات تصمیمات جدید گرفت.

تاجدار با اشاره به اظهارات اخیر وزارت بهداشت مبنی بر مصرف ۴۵ میلیارد نخ سیگار در کشور تصریح کرد: سال ۱۳۸۵ مصرف سیگار در کشور ۵۵ میلیارد نخ اعلام شد و طی این سال‌ها وزارت بهداشت بار‌ها اعلام کرده که خانم‌ها به مصرف کنندگان سیگار اضافه شدند و سن مصرف پایین آمده و سیگار قاچاق هم که به وفور در بازار یافت می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان گفت در این مدت مصرف سیگار ۱۰ میلیارد نخ کاهش پیدا کرده است.

وضعیت اشتغال صنعت دخانیات

وی درباره اظهار نظر دیگر مجموعه بهداشتی مبنی بر کم بودن اشتغال در صنعت دخانیات به دلیل اتوماتیک بودن ماشین‌آلات، گفت: فقط ۸۰۰۰ کشاورز در این حوزه فعال هستند و شرکت دخانیات ایران به تنهایی ۵۰۰۰ نیروی کار دارد.

تاجدار در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمار کلی اشتغال این صنعت، گفت: آمار دقیقی از کل اشتغال صنعت دخانیات در دسترس نیست. اما بر اساس آمار‌ها در حال حاضر حدود ۳۰ واحد تولید سیگار و ۶۴ واحد تولید تنباکوی معسل در کشور فعال است. همچنین تعداد زیادی چاپخانه برای صنعت دخانیات اتیکت و قراضه تولید می‌کنند. به طور کلی ۱۰ قلم از ۲۱ قلم مواد اولیه دخانیات در حال حاضر در داخل تولید می‌شود و برنامه صنعت، داخلی سازی ۸۰ درصد مواد اولیه است.

دعوا بر سر چیست؟

موضوع مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته؛ به طوری که تولیدکنندگان افزایش ناگهانی آن را عامل افزایش قاچاق سیگار عنوان می‌کنند، اما وزارت بهداشت همواره ارتباط بین افزایش قیمت و افزایش قاچاق سیگار را رد کرده و اخیرا هم جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام کرده که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد.

تا پیش از دی ماه امسال و اجرای قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، ردیف‌های مالیات سیگار شامل ماده ۷۳ قانون برنامه ششم که برای شرکت‌های داخل ۱۰ درصد و شرکت‌های بین‌المللی ۲۵ درصد است و همچنین ۱۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده، دو درصد حق انحصار و مالیات نخی ۲۵۰ و ۵۰۰ هزار تومانی برای برند‌های داخلی و خارجی بود. اما مقرر شده بود مالیات سیگار در قالب قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شود و هر سال پنج درصد به آن اضافه شود که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم بر همین اساس مالیات سیگار تعیین شده بود. اما اخیرا کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کرده که از ابتدای سال ۱۴۰۱ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی، مبلغ ۲۳۰ تومان، تولید داخل با نشان بین المللی برند، ۸۰۰ تومان و هر نخ سیگار وارداتی ۱۵۰۰ تومان به عنوان عوارض اضافه شود. موضوعی که با انتقادات و هشدار‌های تولیدکنندگان نسبت به احتمال افزایش چشمگیر قاچاق همراه بود و در نهایت مجلس شورای اسلامی با آن مخالفت کرد.

اما اخیرا رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با انتقاد از عدم اجرای درست قوانین وضع شده برای کاهش مصرف دخانیات، در عین حال موضوع افزایش قاچاق سیگار به دنبال افزایش مالیات را بهانه‌ای غیرواقعی و دستاویزی برای از دست ندادن بازار مصرف کنندگان دانسته و گفته که تولید سیگار در کشور ما نسبت به سایر کشور‌ها که ۸۵ درصد قیمت خرده فروشی مالیات می‌گیرند، تقریبا مجانی تمام می‌شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی