تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
شانگهای، قطب‌نمای شکسته
ترکیه، از فراز گالاتا (۴)

شانگهای، قطب‌نمای شکسته

ستون جدید دیدار در حوزه بین‌الملل به نام «ترکیه، از فراز گالاتا» است که تمثیلی است از برج قدیمی گالاتا در استانبول که قرن‌ها دیدبان این کشور بوده و این ستون نیز به نوعی رسانه‌های ترکیه را رصد...
جام جهانی ۲۰۲۲، آخرین قضاوت فغانی!
جوانگرایی یا ترکش حمایت از مردم

جام جهانی ۲۰۲۲، آخرین قضاوت فغانی!

آیا ترکش‌های حمایت از اعتراض‌های مردمی به داور بین المللی علیرضا فغانی نیز برخورد کرده و نام او به این دلیل از لیست الیت داوران ایران خارج شده است؟

‌جنجال‌های ادامه‌دار رئیس بازنشسته وزنه‌برداری

مرادی با دخالت‌های بی‌مورد خود در امور فدراسیون، همچنان خود را رئیس می‌داند و از راه دور و در خانه با رؤسای مختلف‌های استانی در ارتباط است؛ طوری که با آن‌ها نامه‌نگاری می‌کند و امضایش هم به‌عنوان رئیس پای نامه‌هاست.

کد خبر: ۱۲۴۲۱۱
۱۲:۳۷ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

‌جنجال‌های ادامه‌دار رئیس بازنشسته وزنه‌برداری

دیدارنیوز: وزنه‌برداری ایران این روز‌ها اوضاع آشفته‌ای دارد؛ وضعیتی که بی‌شباهت به تعلیق نیست، اما این تعلیق نه از سوی فدراسیون جهانی، بلکه از سوی دستگاه ورزش کشور به این رشته پرمدال تحمیل شده است!

بعد از ابلاغ حکم بازنشستگی علی مرادی، رئیس فدراسیون و خداحافظی اجباری او، فدراسیون وارد برزخ خودساخته‌ای شده که ماحصل رویکرد وزارت ورزش و جوانان است. وزارتخانه تا به امروز از تعیین سرپرست برای این فدراسیون استنکاف کرده و از سوی دیگر مرادی که هیچ‌جوره نمی‌خواهد صندلی ریاست را رها کند، می‌کوشد با اعمال فشار از سوی نهاد‌های بالادستی مسیر بازگشت خود را به فدراسیون هموار کند.

همین کشاکش سبب شده زمام امور از دست سایر کارکنان فدراسیون هم خارج شود. طبق چارچوبی که در فدراسیون‌های ورزشی تعریف شده، مسئولیت اداره این فدراسیون تا مشخص‌شدن سرپرست جدید به نایب‌رئیس داده شد. باقری در حالی در این مدت برنامه‌های وزنه‌برداری را پیش برده که حالا گفته می‌شود او هم با مرادی دچار تنش شده است. از قرار مرادی با دخالت‌های بی‌مورد خود در امور فدراسیون، همچنان خود را رئیس می‌داند و از راه دور و در خانه با رؤسای مختلف‌های استانی در ارتباط است؛ طوری که با آن‌ها نامه‌نگاری می‌کند و امضایش هم به‌عنوان رئیس پای نامه‌هاست.

مورد دیگری که باعث شده رئیس بازنشسته فدراسیون وزنه‌برداری به‌شدت زیر سؤال برود، رایزنی‌های سرخود و نامتعارف او با فدراسیون جهانی وزنه‌برداری است. فدراسیون جهانی وزنه‌برداری از کشور‌های عضو این فدراسیون درخواست کرده آمادگی خود را برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان در مکزیک اعلام کنند، اما مرادی در حرکتی سؤال‌برانگیز با فدراسیون جهانی نامه‌نگاری کرده و در شرایطی که دیگر سمتی در وزنه‌برداری ایران ندارد، گفته تیم ملی نوجوانان ایران در این مسابقات شرکت نمی‌کند. در مقابل نیز نایب‌رئیس فدراسیون وزنه‌برداری بدون توجه به درخواست مرادی از مسئولان کمیته روابط بین‌الملل این فدراسیون خواسته است آمادگی ایران را برای شرکت در این مسابقات که سال آینده برگزار خواهد شد، اعلام کنند!

جالب اینجاست که باقری از افراد نزدیک به علی مرادی در این فدراسیون بود که در سمت نایب‌رئیسی منصوب شد، اما حالا با به‌وجودآمدن این جریانات و شانس کم‌رنگ او برای بازگشت به کار، مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. نایب‌رئیس فدراسیون وزنه‌برداری چند روز پیش به‌صورت غیررسمی استعفایش را از این سمت اعلام کرد، اما وقتی دید وزارت ورزش و جوانان واکنشی به این تصمیم او نشان نمی‌دهد، بی‌سروصدا به کارش بازگشت. این اتفاقات در حالی است که باید جنجال حضور سرزده مأموران آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) را به بقیه حواشی اضافه کرد.

گفته می‌شود مأموران وادا، سرزده و بدون اطلاع قبلی با در دست داشتن لیست ۶۰‌نفره‌ای به تهران آمده‌اند و برخلاف گذشته که فقط به حضور در کمپ تمرینی مجموعه ورزشی آزادی بسنده می‌کردند، به منزل بسیاری از ستاره‌های نامدار و مدال‌آور آسیایی، جهانی و المپیکی ایران رفته و حتی با وجود غیبت این نفرات، تأکید زیادی برای گرفتن تست دوپینگ از این ستاره‌ها داشتند! البته طبق قانون فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و وادا، تمامی وزنه‌بردارانی که نامشان به‌عنوان ورزشکار «فعال» در حوضچه جهانی آنتی‌دوپینگ قرار دارد، بدون، چون و‌چرا باید هر لحظه مهیای حضور افسران دوپینگ و دادن آزمایش و تست باشند، اما نکته عجیب این ماجرا آنجاست که تا پیش از این چنین اتفاقی به‌ندرت در بین وزنه‌برداران ملی‌پوش به وجود می‌آمد.

بنا بر ادعای ورزشکاران و مربیان این رشته، همیشه روال بر این بوده که مأموران آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، در زمان‌هایی که اردو‌های تیم ملی در حال برگزاری است، حاضر می‌شوند و از آن‌ها تست می‌گیرند؛ مگر در مواقعی که ورزشکار مورد نظر در تمرینات حاضر نباشد که آن‌ها بدون اطلاع قبلی به محل سکونت او بروند. حالا در شرایطی که فدراسیون وزنه‌برداری بلاتکلیف است و هیچ اردویی هم برگزار نمی‌شود، سؤال اینجاست که چطور مأموران روسی یکباره با فهرستی ۶۰‌نفره به تهران آمدند تا از این نفرات آزمایش بگیرند و به شهر‌های مختلف بروند.

خانواده وزنه‌برداری انگشت اتهام را سمت علی مرادی نشانه برده‌اند. اگرچه هیچ‌کدام از این نفرات حاضر نمی‌شوند به‌صراحت دراین‌باره اظهارنظر کنند، اما به اتفاق معتقدند این حرکت برنامه‌ریزی‌شده بوده و از سوی شخصی مثل مرادی آب خورده است.

به‌هرحال کسانی که ورزش حرفه‌ای می‌کنند به‌خوبی می‌دانند که گرفتن تست دوپینگ از ورزشکاری که در اردو نیست و به پیک آمادگی نرسیده، با ریسک همراه است؛ آن‌هم در رشته‌ای مثل وزنه‌برداری که ورزشکاران آن از مکمل‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ بنابراین شایعات حاکی از آن است که مرادی با قصد کارشکنی، چنین فضایی را ترتیب داده تا از تعداد زیادی از وزنه‌برداران آزمایش گرفته است؛ وزنه‌بردارانی که بیشتر آن‌ها مخالف عملکرد و مدیریت مرادی در سال‌های اخیر بوده‌اند.

با شرایط بحرانی‌ای که کمیته بین‌المللی المپیک و آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ (وادا) برای مجموعه جهانی وزنه‌برداری به وجود آورده است، داشتن سه وزنه‌بردار دوپینگی به منزله محرومیت فدراسیون ملی از حضور در المپیک ۲۰۲۴ است. وزنه‌برداری ایران نیز تا به الان یک نمونه مثبت دوپینگ در رقابت‌های جهانی اخیر نوجوانان را در کارنامه دارد و به‌نوعی در لبه تیغ است.

بی‌شک بروز این اختلافات، وضعیت نابسامان فدراسیون وزنه‌برداری را که چند رویداد مهم از‌جمله رقابت‌های جهانی جوانان در یونان و بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو را پیش‌رو دارد، نسبت به گذشته بغرنج‌تر خواهد کرد و اگر مقامات دستگاه ورزش تصمیمی جدی برای سروسامان‌دادن به این فدراسیون المپیکی اتخاذ نکنند، مطمئنا شرایط از این هم بدتر خواهد شد. با اینکه بیش از دو ماه از بلاتکلیفی فدراسیون وزنه‌برداری می‌گذرد، انتظار است مقامات وزارت ورزش و جوانان نگاهی هم به این فدراسیون داشته باشند و شرایط بازگشت آرامش را به آن فراهم کنند.

روزی که خبر ابلاغ ممنوعیت ادامه کار مرادی در فدراسیون وزنه‌برداری رسانه‌ای شد، خودش نیز این موضوع را پذیرفت و با انتشار فیلمی رسما کناره‌گیری خود را از ریاست این فدراسیون اعلام کرد، اما تنها چند روزی از این قضیه گذشته بود که رئیس جنجالی فدراسیون وزنه‌برداری، دوباره سوژه رسانه‌ها شد؛ طوری که گفته شد او قصد دارد با گرفتن مجوز‌های لازم از طریق افراد برخی نماینده‌های مجلس، خدمتش را تمدید کند. او حتی یک روز به‌صورت ناگهانی به فدراسیون وزنه‌برداری رفت و طرفدارانش با گل هم به استقبالش رفتند. مرادی دو سال و نیم پیش در انتخاباتی غیرقانونی (رعایت‌نشدن قانون نصف +یک آرا) رئیس فدراسیون شد. وزارت ورزش وقت با وجود این تخطی حکم ریاست او را صادر کرد.

به هر شکل مرادی جزء پرسنل قدیمی این وزارتخانه به حساب می‌آید و به‌نوعی مراودات خاص خودش را هم دارد. ضمن اینکه دوستی نزدیکی با محمد پولادگر، تأثیرگذارترین معاونت وزارت ورزش و جوانان (معاونت قهرمانی و حرفه‌ای) هم دارد. به گفته خودش سابقه خدمت مفید او ۳۳ سال است و مدرک کارشناسی ارشد دارد و با توجه به این مدرک و در صورت موافقت بالاترین مقام مربوطه، می‌تواند تا ۳۵ سال هم سر کار باشد.

بالاترین مقام مربوطه در وزارت ورزش فعلی هم حمید سجادی است که با مرادی اختلاف نظر دارد و نتوانسته از پس مدیریت‌کردن این حواشی بربیاید. وزارت ورزش در این دو ماه مرتب اعلام کرده است سرپرست جدید را برای فدراسیون وزنه‌برداری معرفی می‌کند، اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است. سجاد انوشیروانی، نایب‌قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن، گزینه‌ای است که از او به‌عنوان سرپرست جدید این فدراسیون نام برده می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی