تیتر امروز

خدا می‌خواست من را تنبیه کند!
بازخوانی یک گفت‌و‌گوی استثنایی با ناصر حجازی بعد از ۱۵ سال

خدا می‌خواست من را تنبیه کند!

جمعه سی‌ام اردیبهشت سالگرد درگذشت ناصر حجازی اسطوره فوتبال ایران است، مردی با خصوصیات منحصر به فرد در دوران بازی و مربی‌گری. بازخوانی یک مصاحبه از او در پایان همکاری‌اش با استقلال در دی ماه ۸۶...
شهدا و جانبازان ناظر بر کار ما هستند و می‌گویند
احمد مازنی در مراسم تجلیل از شهدا و سالگرد آزادسازی خرمشهر:

شهدا و جانبازان ناظر بر کار ما هستند و می‌گویند "قرار ما این نبود"+ویدئو

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز شهدا، جانبازان، آزادگان، همسران، خواهران و برداران آن‌ها نگرانند و با زبان، با قلم و به انحا مختلف، به ما می‌گویند؛ «قرار ما این نبود».
آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟
برگشت ویروس آفریقایی بعد از کووید ۱۹

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟

تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی نشانه‌های ابتلا به آبله میمونی است، محققان می‌گویند خطر جدی ندارد، اما شیوع احتمالی آن بعد از کرونا جامعه پزشکی دنیا را نگران کرده است.

جدال بین یک نویسنده و بازیگر قلابی

محمد نژاد کارگردان «دراماتورژ» با اشاره به فضای طنزی که در نمایش جریان دارد این اثری را کشمکش و تقابل بین ۲ فرد دروغگو دانست.

کد خبر: ۱۲۳۲۲۱
۱۰:۴۸ - ۰۷ اسفند ۱۴۰۰

جدال بین یک نویسنده و بازیگر قلابی

دیدارنیوز ـ محمد نژاد که نمایش «دراماتورژ» را در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه دارد درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: این نمایش پیش از این برای اجرا در جشنواره تئاتر دانشگاهی و تئاتر هامون آماده اجرا شده بود، ولی نمایش دیگرم «اختلال» در این ۲ جشنواره پذیرفته شد و به صحنه رفت. نمایش «دراماتورژ» تنها ۲ کاراکتر مرد و زن دارد و مضمونی در ارتباط با دروغ و ظاهرسازی را به تصویر می‌کشد و اینکه افراد روشنفکر و دست به قلم در یک خفقان قرار دارند و برعکس آدم‌های غیرمتخصص جای آن‌ها را می‌گیرند و مشغول کار کردن در فضای جامعه هستند.

وی درباره داستان نمایش توضیح داد: در این نمایش کاراکتر زن، نمایشنامه‌ای به نام «مختلف الاضلاع» نوشته و برای کاراکتر مرد نمایش به دنبال یک بازیگر می‌گردد. مردی وارد داستان می‌شود و در این میان کشمکش‌ها و دروغ‌هایی بین این ۲ رد و بدل می‌شود و در ادامه متوجه می‌شویم نویسنده اصلی این متن، مرد است و همینطور که داستان جلو می‌رود دروغ‌های دیگری برملا می‌شود به شکلی که مشخص می‌شود نمایشنامه متعلق به هیچکدام از این ۲ نفر نیست بلکه نامزد زن که دوست مرد هم است این متن را نوشته و حالا توسط زن، زندانی شده است و مرد هم می‌خواهد از او باج‌خواهی کند. مرد نمایشنامه فرد کلاشی است که حتی سر رفیقش هم کلاه می‌گذارد. کل نمایش جدال بین این زن و مرد است و بازیگران در ۲ سوی یک میز سه متری به صورت ایستاده با یکدیگر در تقابل و کشمکش هستند.

نژاد یادآور شد: امیر قالیچی مجری طرح این نمایش است که بسیار با ما همراه بود و پشت کار ایستاد. از طرف دیگر حسین اناری نیز که طراح کار‌های گرافیکی نمایش است نیز بسیار خلاق است و در دیده شدن نمایش کمک زیادی به گروه کرده است. نمایش از فضای کمدی برخوردار است و، چون قبلاً توسط گروه دیگری اجرا شده بود من تلاش کردم این کار به شکل دیگری به صحنه برود و شباهتی با نمایش قبلی نداشته باشد. سهند خیرآبادی نویسنده نمایش نیز وقتی کار را دید انرژی زیادی به من داد و باعث شد متوجه شوم کارم را درست انجام دادم.

وی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: از آنجا که من هم کارگردان و هم بازیگر نمایش هستم همیشه خودم را جای تماشاگر می‌گذاشتم و از بیرون به نمایش نگاه می‌کردم تا ببینم مخاطب کجا می‌خندد، کجا با کاراکتر‌ها همذات پنداری می‌کند و کجا آن‌ها را مورد قضاوت قرار می‌دهد از این رو تمام تلاشم را کردم که مخاطبان با اثر ارتباط خوبی برقرار کنند.

نمایش «دراماتورژ» نوشته سهند خیرآبادی و با طراحی و کارگردانی محمد نژاد از یکم اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۹ در تماشاخانه استاد انتظامی روی صحنه رفته است.

در توضیح این نمایش آمده است: «هر دوئلی یه بازنده داره. ولی اینجا فرق داره، بازی برد برده… زن و مردی که می‌خواهند بازیگر، نویسنده و کارگردان نمایش باشند؛ اما…»

منبع: مهر
برچسب ها: تئاتر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی