تیتر امروز

کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...
وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...

مجسمه «موآی» راهی خانه شد

سفر یک مجسمه عظیم «موآی» برای بازگشت به خانه پس از گذشت چندین سال آغاز شد.

کد خبر: ۱۲۲۸۶۳
۱۵:۴۸ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

مجسمه موآی راهی خانه شد

دیدارنیوز ـ به نقل از رویترز، روز دوشنبه سفر یک مجسمه عظیم «موآی»، یکی از چندین مجسمه سنگی مشهور جزیره ایستر برای بازگشت به خانه آغاز شد. این مجسمه به «سانتیاگو» منتقل شده بود و از سال ۱۸۷۰ در همان محل نگهداری می‌شد.

بازگشت این مجسمه پس از سال‌ها تلاش برای بازگرداندن آن به جزیره ایستر میسر شده است.

این مجسمه ۷۱۵ کیلوگرمی به وسیله یک کامیون به شهر بندری «والپارایسو» واقع در شیلی منتقل خواهد شد و از آن‌جا طی یک سفر دریایی پنج‌روزه به جزیره ایستر خواهد رسید.

این اقدام بخشی از یک برنامه استرداد است که با هدف بازگرداندن آثار اجدادی، مقدس و تشریفاتی به جزیره ایستر ترتیب داده شده است.

جزیره ایستر که در ۳،۲۱۹ کیلومتری سواحل شیلی واقع شده بیش از هزار مجسمه سنگی را در خود جای داده است. این مجسمه‌ها در حقیقت سردیس‌های عظیمی هستند که قرن‌ها پیش توسط بومیان این منطقه خلق شدند. این مجسمه‌ها جزیره ایستر را به شهرت جهانی رساندند و باعث ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو شدند.

این مجسمه در نهایت در یکی از موزه‌های جزیره ایستر نگهداری خواهد شد.

منبع: ایسنا
برچسب ها: موزه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی