تیتر امروز

وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد
کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با دیدار اعلام کرد:

کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد

آمار مبتلایان کرونایی سه‌رقمی و فوتی‌ها تک‌رقمی شده است، اما آیا این شرایط پایدار می‌ماند؛ آیا روز‌های تلخ فوتی ۷۰۰ نفری برنمی‌گردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان پابرجاست؛ این‌ها سوالاتی...
سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...

دانشمندان به‌طور اتفاقی ثبت کردند؛ بعد از مرگ چه می‌بینیم؟

محققان برای اولین بار فعالیت مغز انسان در حال مرگ را ثبت کردند و فعالیت مرتبط با خواب دیدن و یادآوری حافظه را شناسایی کردند.

کد خبر: ۱۲۲۸۵۶
۱۵:۲۷ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۰

دانشمندان به‌طور اتفاقی ثبت کردند؛ بعد از مرگ چه می‌بینیم

دیدارنیوز ـ دانشمندان برای اولین بار، به صورت اتفاقی، فعالیت مغز انسان در حال مرگ را ثبت کرده اند و الگو‌های امواج مغزی مرتبط با فرآیند‌هایی مانند خواب دیدن و یادآوری حافظه را آشکار می‌کنند. محققان به طور مداوم امواج مغزی یک بیمار ۸۷ ساله مبتلا به صرع را با استفاده از نوار مغزی زیر نظر داشتند تا تشنج‌ها را مشاهده کنند. اما در حین درمان بیمار ناگهان دچار حمله قلبی شد و فوت کرد.

به این ترتیب، محققان موفق شدند ۱۵ دقیقه از فعالیت مغز را در زمان مرگ ثبت کنند. آن‌ها بر ۳۰ ثانیه از دو طرف زمانی که ضربان قلب متوقف شد تمرکز کردند و افزایش فعالیت در انواع امواج مغزی به نام نوسانات گاما را تشخیص دادند. این‌ها در فرآیند‌هایی مانند رویاپردازی، مدیتیشن و بازیابی حافظه نقش دارند.

دکتر اجمل زمار، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: از طریق ایجاد نوسان‌هایی که در بازیابی حافظه دخیل هستند، مغز ممکن است آخرین یادآوری رویداد‌های مهم زندگی را درست قبل از مرگ ما انجام دهد.

این تیم می‌گوید که مشاهدات نشان می‌دهد که مغز حتی پس از توقف جریان خون در آن، قادر به فعالیت هماهنگ است. تغییرات مشابهی در امواج گاما در حوالی زمان مرگ قبلاً در موش‌ها مشاهده شده بود، اما این اولین بار است که چنین فعالیتی در انسان مشاهده می‌شود. این تیم تاکید کرد که البته نتایج باید با احتیاط انجام شود. داده‌ها فقط از یک مطالعه موردی به دست می‌آیند، و حتی آن هم در مورد بیماری که مغزش آسیب دیده بود و تحت فعالیت غیرعادی مرتبط با صرع بود. زمار گفت: چیزی که ممکن است از این تحقیق بیاموزیم این است: اگرچه عزیزان ما چشمانشان را بسته اند، اما مغز آن‌ها ممکن است در حال پخش برخی از بهترین لحظاتی باشد که در زندگی خود تجربه کرده اند.

برچسب ها: سبک زندگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی