تیتر امروز

درک بهتر بدن انسان با بررسی "کوسه شبح"

کوسه شبح (Callorhinchus milii) یک ماهی باستانی است که به دلیل ظاهر غیر معمولش شناخته شده است. این ماهی پوزه‌ای متمایز به شکل بیل و خرطوم دارد. این ماهی که با نام‌های کوسه شبح، فیل ماهی و شیپورچی نقره‌ای نیز شناخته می‌شود، معمولا در آب‌های جنوب استرالیا یافت می‌شود.

کد خبر: ۱۲۲۷۲۵
۱۵:۵۲ - ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

درک بهتر بدن انسان با بررسی

دیدارنیوز ـ به نقل از تی ان، این ماهی متعلق به قدیمی‌ترین گروه آرواره‌دهانان است. آن‌ها کندترین ژنوم در حال تکامل در بین تمام مهره داران شناخته شده را دارند و این موضوع آن‌ها را برای تحقیقات خاص از جمله اینکه چگونه برخی از سیستم‌های بیولوژیکی در مهره داران استخوانی (از جمله انسان) تکامل یافته‌اند، ایده‌آل می‌کند.

در یک مطالعه جدید، دانشمندان دانشکده پزشکی سن دیگو دانشگاه کالیفرنیا و گروهی از محققان ژاپنی از این ماهی باستانی برای به دست آوردن بینش جدیدی در مورد زیست شناسی انسان استفاده کردند. آن‌ها بررسی کردند که چگونه و چرا یک داروی پرمصرف برای سقط جنین (abort pregnancies) موثر است.

محققان طی این مطالعه فعال‌سازی "گیرنده پروژسترون" (PR) را در کوسه‌های شبح و انسان مقایسه کردند تا مشخص کنند که چگونه فعال‌سازی استروئیدی در کوسه‌های شبح تکامل یافته و چگونه عمل می‌کند.

گیرنده پروژسترون (Progesterone receptor) یا به اختصار "PR" که با نام "NR ۳ C ۳" هم شناخته می‌شود، یک گیرنده داخل سلولی است که توسط هورمون استروئیدی پروژسترون فعال می‌شود.

آن‌ها دریافتند که برای فعال‌سازی گیرنده پروژسترون در کوسه شبح به ترکیب متفاوتی از هورمون‌ها و استروئید‌ها نسبت به فعال‌سازی گیرنده پروژسترون در انسان نیاز است.

RU ۴۸۶ یک ترکیب بالینی مورد تایید پزشکی است که حاملگی را در انسان مسدود کرده یا به آن خاتمه می‌دهد. با این حال، دانشمندان دریافتند که این ترکیب تاثیر یکسانی روی کوسه‌های شبح ندارد چرا که این ترکیب، فعال شدن پروژسترون گیرنده پروژسترون کوسه شبح را مهار نمی‌کند.

دکتر "مایکل بیکر" (Michael Baker) از دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو گفت: این یافته‌ها مسیر‌های تکاملی متفاوت ماهی و انسان را برای ما واضح‌تر می‌کند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: علم و فناوری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی