تیتر امروز

برزیل صفر - سوئیس صفر؛ نبرد صدرنشینی
بیست و دوحه (۱۳)، زنده از روز نهم جام جهانی

برزیل صفر - سوئیس صفر؛ نبرد صدرنشینی

در هشتمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام می‌گیرد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر می‌روند.
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...

ایجاد کانال تلویزیونی ضدایرانی در هلند با پول عربستان

براساس تحقیقات برنامه تلویزیونی هلند و شبکه‌های تلویزیونی دانمارک DR و NRK نروژ، مشخص شده که عربستان یک کانال تلویزیونی و حداقل یک تظاهرات در لاهه را تامین مالی کرده است. شبکه ماهواره‌ای احوازنا تی. وی. متعلق به النضال از سال ۲۰۱۷ در شهر ریزویک هلند مستقر است و علیه ایران فعالیت می‌کند.

کد خبر: ۱۲۱۴۴۷
۱۱:۴۹ - ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

ایجاد کانال تلویزیونی ضدایرانی در هلند با پول عربستان

دیدارنیوز: شبکه ماهواره‌ای جنجالی ضدایرانی احوازنا تی. وی. مستقر در شهر ریزویک هلند با پول سرویس اطلاعاتی عربستان تأمین مالی شده است. همچنین پول تظاهرات گروه تجزیه طلب ASMLA (حرکه النضال العربی یا الاهوازیه)، از سوی سعودی‌ها پرداخت شده بود.

براساس تحقیقات برنامه تلویزیونی هلند و شبکه‌های تلویزیونی دانمارک DR و NRK نروژ، مشخص شده که عربستان یک کانال تلویزیونی و حداقل یک تظاهرات در لاهه را تامین مالی کرده است. سران گروه النضال مستقر در دانمارک برای سازمان خود در اروپا و شاخه مسلح آن در ایران از طریق سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی مبالغ هنگفتی را درخواست و دریافت کرده بود. گروه النضال گروهی است که داعیه حمایت از ساکنان منطقۀ خوزستان ایران را دارد.

حبیب جبور، رهبر النضال و دو رهبر دیگر روز جمعه پس از یک ماه محاکمه پشت در‌های بسته در دانمارک به اتهام جاسوسی و تأمین مالی تروریسم در ایران مجرم شناخته شدند. آن‌ها با سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی با نام رمز MS ۳۲ همکاری نزدیک داشتند. با این حال، بسیاری از جزئیات فاش نشده است. روز دوشنبه، یک تحقیق ژورنالیستی مشخص کرد که این گروه علیه افرادی در هلند، از جمله فالح عبدالله منصوری، فعال مشهور، هم جاسوسی می‌کرده است. همچنین این گروه علیه احمد مولا نیسی موسس این گروه که در سال ۲۰۱۷ در لاهه هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد نیز جاسوسی می‌کرده است. گروه النضال همچنین در خصوص ۱۵۰ نفر از ایرانیان مقیم هلند و مخالفان رزیم سعودی جاسوسی می‌کرده است.

پاییز گذشته، دادگاه روتردام یکی دیگر از اعضای النضال، عیسی س. از دلفت را محکوم کرد. علیرغم انکارها، او به دلیل هماهنگی و تأمین مالی حملاتی در ایران با همدستی با رهبران النضال دانمارک، به چهار سال زندان محکوم شد.

تلویزیون احوازنا

شبکه ماهواره‌ای احوازنا تی. وی. متعلق به النضال از سال ۲۰۱۷ در شهر ریزویک هلند مستقر است و علیه ایران فعالیت می‌کند. این کانال حتی اخبار حملاتی را پخش می‌کرد که احتمالاً النضال پشت سر آن‌ها بود. نمونه آن کشتن (شهید نمودن) دو نفر از اعضای احتمالی سپاه پاسداران با موتورسیکلت در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ در آبادان است. این اقدام از طریق شبکه‌های اجتماعی احوازنا فیلمبرداری و منتشر شده است. در مکالمات اپلیکیشنی بین عیسی س. حبیب جبور، رهبر النضال و یکی از افراد رابط بنام ایسی (Issi) در ایران، که در آن مهاجمان، "پسران ما" نامیده می‌شوند، موضوع صحبت، مبالغی است که عاملان دریافت کرده‌اند و عنوان شده است که حمله باید طوری باشد که "خبر فوری" شود.

بر اساس اسناد پلیس که توسط خبرنگارانی از تلویزیون DR دانمارک، برنامه آرخوس و NRK نروژ رویت شده، از مجموع بودجۀ بیش از هفت میلیون یورویی النضال برای دوره ۲۰۱۷-۲۰۱۹، حدود ۱.۲ میلیون یورو برای تلویزیون احوازنا در هلند در نظر گرفته شده بود. این کانال تلویزیونی یکی از اهدافی است که از طریق افسران رابط آژانس اطلاعاتی عربستان سعودی (جی‌ای پی) کمک مالی به آن درخواست شده بود. در حالی که نمی‌توان رد کرد که بخشی از بودجه نهایی از سوی دیگر اهداکنندگان تأمین شده باشد، دادگاه دانمارک معتقد است که النضال در واقع "مبلغ قابل توجهی" از سعودی‌ها در پاسخ به درخواست هایش دریافت کرده است.

واکنش

در این بین پخش برنامه‌های تلویزیون احوازنا از هلند متوقف شده است. سفارت عربستان در هلند به درخواست ما برای پاسخ جوابی نداده است.

در دانمارک، تلویزیون احوازنا به مدت دو سال توقیف شده است، زیرا این کانال "با نمایش برنامه‌هایی که تروریسم مستقیم و غیرمستقیم را ترویج می‌کنند، قانون را به شدت زیر پا گذاشته است. "

تظاهرات

النضال همچنین تظاهراتی را در اروپا علیه ایران ترتیب داد. برای این کار نیز رهبری النضال از عربستان سعودی درخواست کمک مالی کرد و بودجه تأمین شد. پول بلیط هواپیما، هتل، اتوبوس و هزینۀ روزنامه نگاران مورد نیاز بود. به پناهجویان مراکز پناهندگی نیز باید پول پرداخت می‌شد تا در تظاهرات شرکت کنند. این هزینه برای هر نفر ۶۰ یورو بود. قول داده شد شبکه‌های خبری عربی (تظاهرات را) پوشش دهند.

در اسناد پلیس به مبلغ ۴۰۰ هزار یورو اشاره شده است که ۱۹۰ هزار یورو برای تظاهرات در لاهه و ۸۰ هزار یورو برای تظاهرات در کپنهاگ بوده است. تاریخ این ارتباطات اواخر سال ۲۰۱۴ و اوایل سال ۲۰۱۵ بوده است. در سال ۲۰۱۵، تظاهرات النضال در کپنهاگ و بروکسل، و در سال ۲۰۱۶ مقابل دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه برگزار شدند؛ که عیسی س؛ و حبیب جبور در آن حضور داشتند.

شاخۀ مسلح

علیرغم بیانیه‌های عمومی مبنی بر تأیید و حتی پذیرفتن مسئولیت حملات در ایران، مدت‌ها مشخص نبود که آیا رهبران النضال در اروپا خود دستی در خشونت داشته‌اند یا خیر. آنچه این را مشخص کرد، شنود جلسۀ رهبران النضال در فوریه ۲۰۲۰ بود. در آنجا بحث شد که بهتر است از این به بعد از اظهارات تهاجمی و خشونت آمیز خودداری شود، زیرا مقامات دانمارکی و شرکای بین‌المللی، دیگر این را تحمل نخواهند کرد. حبیب جبور در پاسخ به این سؤال که آیا این به این معناست که مبارزه مسلحانه را کنار بگذاریم؟ پاسخ می‌دهد که "اینطور نیست، اما باید آنرا جور دیگری تعریف کرد".

در چت‌های بین رهبران النضال، عیسی س؛ و افرادی که در ایران بودند به صراحت در مورد اهداف، پرداخت‌ها، جذب عاملان، خرید سلاح و فیلمبرداری از حملات بحث می‌شد. به عنوان مثال، عیسی به مسئول تماس خود ایسی (Issi) در ایران گفت: "اگر بتوانید به آن‌ها ضربه بزنید و آن را خوب فیلمبرداری کنید و کشته بر جای بگذارد، کمکی برای شما خواهد آمد که برایتان غیرقابل تصور است. " مشخصاً در سال ۲۰۱۸، یک سری حملات و ایجاد آتش‌سوزی در بانک‌ها مرتبط با النضال در منطقه خوزستان ایران رخ داد. پرونده جنایی دانمارک نشان داد که حداقل ۲ میلیون یورو از عربستان سعودی توسط شاخه مسلح النضال دریافت شده است.

به دنبال رهبران النضال

تهران سال‌هاست که النضال و عربستان سعودی را متهم کرده و بار‌ها از دولت هلند و دانمارک خواسته است تا مداخله کنند.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی