تیتر امروز

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد
گفت‌وگوی ویژه دیدارنیوز با مدیرعامل پیشین ایرنا

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد

عبدالله ناصری مدیرعامل پیشین ایرنا با وجود کسالت و مشکل تکلم و تحرک تحت بیماری ALS، با دیدار گفت‌وگویی انجام داده است که مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنیم.
مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود
گفت‌و‌گوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با فیلسوف و متفکر معاصر (قسمت اول)

مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود

استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر معاصر یکی دیگر از مهمانان ویژه فصل جدید برنامه اصل ۲۷ بود؛ گفت‌وگوی دیدار با او در دو قسمت منتشر خواهد شد؛ این گفت‌وگو را حتما ببینید.
سرویس‌های بهداشتی بین راهی، سیم کارت‌های بدون فیلتر و نصب
دیدار از دغدغه‌های وزارت در روز جهانی گردشگری گزارش می‌دهد

سرویس‌های بهداشتی بین راهی، سیم کارت‌های بدون فیلتر و نصب "ایتا" برای رونالدو!

تفاوت روز جهانی گردشگری در ایران با سایر کشور‌ها از زمین است تا آسمان؛ زیرا آن‌ها دغدغه سیم کارت بدون فیلتر با نصب ایتا و بله و سرویس‌های بهداشتی بین راهی ندارند!

تبدیل وضعیت پرستاران در انتظار تعیین تکلیف بودجه

عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره تبدیل وضعیت پرستاران قراردادی، تبصره‌ای و ... گفت: با تعامل فشرده‌ای که معاونت توسعه وزارت بهداشت با مبادی ذی‌ربط مانند سازمان اداری استخدامی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس دارد باید منتظر تصویب نهایی بودجه سال آینده باشیم تا ببینیم اعتبارات در نظر گرفته شده برای این امر چقدر است.

کد خبر: ۱۲۰۶۰۸
۱۱:۵۸ - ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

تبدیل وضعیت پرستاران در انتظار تعیین تکلیف بودجه

دیدارنیوز ـ دکتر عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت همزمان با ایام الله دهه فجر در نشستی خبری که به صورت مجازی برگزار شد، ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و درود بر روح شهدا، گفت: امیدوارم بر اساس آرمان خواهی انقلاب اسلامی که انفجار نور بود، ما و همه بدنه نظام سلامت برای ارتقا و اعتلای این شعار ارزشمند در کنار هم با برنامه‌ریزی و تدبیر شاهد ارتقای شاخص‌های سلامت و دستیابی همگان به خدمات با کیفیت و ارزان قیمت باشیم.

تصویب ضریب ریالی و ارزش نسبی خدمات پرستاری در شورای عالی بیمه

وی در پاسخ به سوالی درباره تعرفه گذاری خدمات پرستاری، بیان کرد: خوشبختانه با تاکید مقام معظم رهبری و خبر خوبی که روز ۱۱ بهمن ماه اعلام شد، شورای عالی بیمه ضریب ریالی و ارزش نسبی خدمات را به تصویب نهایی رساند و به زودی در صحن دولت مصوبه آن اخذ خواهد شد. بر اساس قولی که دادیم از اول دی ماه این موضوع عملیاتی خواهد شد. اکنون مدل پرداختی که وجود دارد و میانگین کارانه‌ها در حوزه پرستاری با حداقل شش ماه تاخیر صورت می‌گیرد. الان کارانه دریافتی همکاران مربوط به تابستان امسال است؛ بنابراین وصولی تعرفه و کارانه مرتبط با نظام پرداخت جدید، احتمالا از اواخر بهار ۱۴۰۱ اتفاق خواهد افتاد. نحوه و مدل محاسبه این پرداختی از ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ بر اساس دستور العمل جدید خواهد بود.

نهایی شدن «شهادت» ۶۶پرستار مدافع سلامت؛ تا کنون

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمار شهدای پرستاری در ایام کرونا، گفت: آمار شهدای پرستاری را در دو بخش می‌توان نام برد. همکارانی که در دوره کووید ناشی از این بیماری فوت کردند، حدود ۱۵۰ نفر است و فرایند بررسی شهادت این همکاران در کمیته‌ای در وزارت بهداشت است که مصادیق بررسی می‌شوند و آنچه که نهایی شده است ۶۶ نفر است و مابقی پرونده‌ها هم در دست اقدام است. در مورد برخی همکاران، چون مستندات به حد کفایت نبوده است در این کمیته مصداق شهادت مورد تایید قرار نگرفته است.

مکاتبه وزارت بهداشت برای تبدیل وضعیت پرستاران

او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره تبدیل وضعیت قرارداد پرستاران، تصریح کرد: از ابتدای دوره کووید تا ۲۴ بهمن ماه ۹۹ که آخرین آزمون استخدامی برگزار شد، مجموعا در نظام سلامت مجوز جذب ۵۵ هزار نفر را داشتیم که حدود ۴۲ درصد از این گروه برای پرستاری بود و فرایند جذب آن‌ها به اتمام رسیده است. این قاعده به غیر از تبدیل وضعیت عزیزان ایثارگر است؛ ولی تعداد زیادی از همکاران وضعیت استخدامی به شکل قراردادی، تبصره‌ای و ... است که اواخر آبان ماه با مکاتبه وزارت بهداشت با ستاد ملی کرونا و سازمان برنامه بودجه و سازمان اداری استخدامی، درخواست تبدیل وضعیت کار کنان را داشتیم.

تبدیل وضعیت پرستاران در انتظار تعیین تکلیف بودجه ۱۴۰۱

او ادامه داد: اعتبارات این موضوع باید برای سال ۱۴۰۱ بررسی شود. با تعامل فشرده‌ای که معاونت توسعه وزارت بهداشت با مبادی ذی‌ربط مانند سازمان اداری استخدامی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس دارد باید منتظر تصویب نهایی بودجه باشیم تا ببینیم اعتبارات در نظر گرفته شده برای این امر چقدر است. ان‌شاءلله تا حدود دو هفته آینده که بودجه در صحن مجلس شورای اسلامی نهایی شود، می‌توانیم توضیحات بهتری ارائه دهیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، بیان کرد: دو موضوع حائز اهمیت است؛ عموما سوالاتی که از رسانه‌ها می‌آید بر موضوعات معیشتی، دستمزد و ... است که این مطالبات به حق است که ما این را جزو موانع خدمتی دسته بندی می‌کنیم و وظیفه داریم این موانع را برطرف کنیم. از نظر سرانه پرستار به جمعیت و تخت و مدل‌های پرداخت باید موانع برطرف شود. بخشی از مدل پرداخت تعرفه گذاری خدمات پرستاری و بخشی به روز رسانی پرداخت‌ها و معوقات است که در چند روز آینده با پیگیری مقام محترم وزارت امیدواریم این فاصله و تاخیر در پرداخت به حداقل ممکن برسد.

او تاکید کرد: معنای عدالت در سلامت، دسترسی به موقع و ارزان به خدمات با کیفیت و با صرفه برای همه مردم است. بدون شک همکاران پرستار نقش کلیدی در این امر دارند؛ بنابراین یکی از وظایف جدی ما این است که همه باهم بتوانیم سلامتی را قبل از بروز بیماری برای مردم فراهم کنیم و خدمات را تخصصی‌تر ارائه دهیم. اکنون فضای خدمتی ما در چارچوب بیمارستان‌ها محدود می‌شود؛ درحالی که این توانمندی وجود دارد که عرصه خدمت خود را به سطح جامعه ببرند.

برنامه وزارت بهداشت برای گسترش خدمات مراقبت در منزل

او با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های معاونت پرستاری وزارت بهداشت توسعه و گسترش خدمات مراقبت در منزل است، اظهار کرد: به این منظور آیین نامه‌ای در حال بازنویسی است و تلاش می‌شود که امکان تاسیس را تسهیل کرده و از فناوری به روز مانند هوم کر و مراقبت در منزل الکترونیک را توسعه دهیم. نقش کلیدی دیگر ما که به ارتقای سواد سلامت مردم کمک می‌کند یک مسئولیت جدی است.

وی با تاکید بر لزوم آینده‌نگری در حوزه سلامت، تصریح کرد: آینده پیش رو، آینده‌ای با افزایش نرخ سالمندی در جامعه است و به موازات آن بیماری‌های مزمن افزایش خواهد یافت و مجموع عوامل سبب می‌شود حتما به سایر نقش‌های حرفه‌ای فکر بیشتری داشته باشیم. امیدواریم در این دوره با سیاست‌گذاری مناسب شرایطی فراهم شود که مردم از خدمات فنی و علمی ما بهره بهتری داشته باشند.

منبع: ایسنا
برچسب ها: وزارت بهداشت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی