تیتر امروز

ملکیان: نظر برخی علما مبنای دینی و قرآنی ندارد/ خاتمی برای کار سیاسی در جهان سوم مناسب نیست/ به صداقت میرحسین شک ندارم
گفت‌و‌گوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با فیلسوف و متفکر معاصر (قسمت دوم)

ملکیان: نظر برخی علما مبنای دینی و قرآنی ندارد/ خاتمی برای کار سیاسی در جهان سوم مناسب نیست/ به صداقت میرحسین شک ندارم

استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر معاصر، یکی دیگر از مهمانان ویژه فصل جدید برنامه اصل ۲۷ بود؛ او در بخش دوم این گفت‌و‌گو به زوایای مختلف ادیان و نظریه‌های مرتبط با آن پرداخت.
نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما
نماینده پیشین مجلس در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در برنامه رکن سه

نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما "نیشگون" نمی‌گیرد/ حکومت اسلامی جایگزین جمهوری شده/ انشاالله، در دیدارنیوز با تاجزاده مناظره می‌کنم

محمد نعیمی‌پور در دومین قسمت از گفت‌وگوی اختصاصی خود با دیدارنیوز روش‌ افرادی چون مصطفی تاجزاده و مهدی نصیری را ژورنالیستی و بی‌حاصل دانست و گفت: سیاستمدار باید روشی مستقل از سر و صدای رسانه‌ای...
لبیک دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به فرمایشات مقام معظم رهبری؛

قرارگاه امداد فرهنگی ـ اجتماعی امیرالمومنین (ع) تشکیل شد

در راستای لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری قرارگاه امداد اجتماعی امیرالمومنین (ع) در جهت ارتقای شاخص‌های فرهنگی ـ اجتماعی مناطق آزاد اقتصادی تشکیل شد.

کد خبر: ۱۲۰۵۳۹
۱۷:۱۰ - ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

قرارگاه امداد فرهنگی ـ اجتماعی امیرالمومنین (ع) تشگیثل شد

 

دیدارنیوز: به گزارش روز دوشنبه دیدار از روابط عمومی دبیرخانه مناطق آزاد اقتصادی، جمعی از مداحان کشور در لبیک به فرمایشات اخیر حضرت آقا با حمایت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اقدام به تاسیس قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین کردند.

نشست تبیینی آغاز فعالیت‌های قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین (ع) با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی برگزار شد.

سعید محمد در این نشست بیان کرد: رهبر معظم انقلاب به کرات در سخنان خویش بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های مردمی نهاد‌های خودجوش غیر دولتی در ترویج فرهنگی اسلامی سخن گفته اند که بهره مندی از ظرفیت‌های اقشار مختلف از جمله جوانان متعهد و متخصص و دارای راهکار از جمله آنهاست.

وی افزود: انجام کار در مجموعه‌های دولتی با کندی و افت و خیز روبروست، ولی بهره گیری از ظرفیت‌های خودجوش مردمی این نواقص را ندارد برای همین است که حضرت آقا امروز دغدغه آسیب‌های اجتماعی و راهکار‌های مقابله با آنرا دارند.

مشاور رئیس جمهور گفت: در جامعه یک و نیم میلیون نفری هشت منطقه آزاد که عموما مناطق مرزی هستند با مشکلات و محرومیت‌های بسیاری روبرو هستیم همچون چابهار که با درصد بالایی از حاشیه نشینی مواجه است، در صورتی که تا اسم مناطق آزاد می‌آید همه به یاد کیش می‌افتند، کیش و قشم هم با وجود چهره زیبا درگیر مشکلات بسیاری هستند.

محمد بیان کرد: نسبت به بهبود وضعیت اجتماعی فرهنگی این جامعه کوچک دغدغه داریم و باید کاری صورت گیرد، حضرت آقا هم مصر بر استفاده از ظرفیت‌های جامعه مداحان کشور هستند، چرا که هیات‌ها ساختار دارند، بدنه دارند، از مردم کف محلات تشکیل شده اند و با معضلات اجتماعی آشنایی نزدیک دارند.

وی ادامه داد: چنین جلساتی را با طلاب نیز داشته ایم تا از ظرفیت و حضور آنان در مناطق بهره ببریم، با گروه‌های جهادی نیز اکنون کاملا متصل هستیم، مناطق را دیده اند طرح و برنامه هایشان را آماده کردند و می‌دانند کجا نیاز به درمانگاه یا مدرسه دارد، با مجموعه‌هایی همچون بنیاد برکت هم برای طرح‌های خود اشتغالی توافقاتی داشته ایم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: در بحث زندانیان جرائم غیر عمد مناطق آزاد هم اقداماتی صورت گرفته است، افراد علاقه‌مند به کار خیر حضور دارند شما نیز مورد وثوق هستید، اینگونه می‌توان خیران و مشکلات را به هم وصل کرد.

محمد تصریح کرد: در ادواری شاید نگاه این بوده که هدف مناطق آزاد صرفا توسعه اقتصادی است، کسی که پول آورد کار دیگر خواست هم بکند، الان، ولی هر فعالیت اقتصادی باید پیوست فرهنگی اجتماعی هم داشته باشد، مجموعه‌ها را موظف کرده ایم از نیرو‌های بومی استفاده کنند، آموزشگاه فنی و حرفه‌ای تاسیس کرده و آنان را آموزش دهند، نه اینکه بومیان فقط به عنوان نگهبان استفاده شوند، حل کردن همه مشکلات فقط پول نمی‌خواهد گاهی با تدبیر و اندیشه می‌توان موضوعات را حل کرد.

وی با اشاره به نامگذاری این مجموعه به عنوان قرارگاه امیرالمومنین گفت: حضرت علی (ع) مصداق کامل عدالت خواهی و دغدغه اجتماعی بود، تا آنجا که شخصا به خانه ایتام سر می‌زد و لقمه نان و خرما به دهان کودکان یتیم می‌گذاشت، امروز وظیفه داریم با نصب العین رویکرد ائمه معصومین (ع) در تحقق عدالت، رفع محرومیت و توسعه متوازن قدم برداریم.

حسین زاده: آسیب اجتماعی مهمترین خطر انقلاب اسلامی است

در ادامه این نشست، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد گفت: آقا فرمودند آسیب اجتماعی مهمترین خطر انقلاب اسلامی است، در جلسه هفته قبل با مداحان نیزشاهد بیان دغدغه ایشان در خصوص ورود مداحان به حوزه مقابله با معضلات اجتماعی بودیم.

مهدی حسین زاده افزود: در حوزه‌های حکمرانی اجتماعی برای حل مسئله، مهمترین مولفه ورود مردم به موضوعات است، بهترین ظرفیت‌های مردمی ما در هیات حضور دارند، هیات‌ها و مداحان امین مردم هستند، زیرا همه ما در این هیات‌ها بزرگ شده ایم، باید ظرفیت‌های بالفعل موجود در هیات‌ها پای کار آسیب‌های اجتماعی بیایند.

دبیر قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین نیز گفت: در تلاش هستیم ظرفیت مداحان و ستایش گران اهل بیت در قالب این قرارگاه بکارگیری شود، حضرت آقا به دفعات از لزوم ورود مداحان به حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی سخن گفته اند.
علی قجری ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال جاری برنامه ریزی‌ها و بازدید‌های میدانی صورت گرفته و فاز شناسایی و آسیب شناسی را داشته باشیم، تا از ابتدای ۱۴۰۱ کار عملی شروع شود.

در ادامه این نشست، رئیس قرارگاه ملی امداد اجتماعی امیرالمومنین بیان کرد: امیدواریم فعالیت‌های قرارگاه امیرالمومنین در مناطق آزاد و ویژه الگویی برای کل کشور بشود تا بتوان از این ظرفیت‌ها بهره برد، زمانی به رئیس جمهور وقت گفتم از مشورت‌های جامعه مداحان بدون حکم و هزینه بهره ببرید، زیرا ما در میان مردم هستیم، می‌دانیم چه می‌خواهند و چه می‌گویند.

مرتضی طاهری افزود: آقا در دیدار اخیر فرمودند که مداحان در صحنه‌های مختلف همچون، سیل، زلزله و کرونا خوش درخشیده اند، در جهاد تبیین نیز باید وظیفه خود را انجام دهیم.

طاهری یادآور شد: از قبل انقلاب اهل منبر دنبال فعالیت‌های امدادی و جهادی بوده اند، بار‌ها گفته ام که استاد ما مرحوم کافی به تنهایی یک جهاد سازندگی بود، در هر روستایی منبر می‌رفت اگر مثلا درمانگاه نداشتند، خشت اول را می‌گذاشت، مردم پای کار می‌آمدند، بعد هم پیگیری می‌کرد تا کار به نتیجه برسد.

این مداح اهل بیت تصریح کرد: مردم نسبت به نوکران اهل بیت علاقه خاصی دارند، چنانچه همواره در مراحل حساس دلشان با نظام، انقلاب و اهل بیت بوده است، انشاالله که به برکت نام امیرالمومنین، ماه با عظمت رجب و ایام الله دهه فجر گامی برای حل مشکلات مردم در این قرارگاه برداشته شود.

پناهیان: مردم نباید از اهل بیت دور شوند

حجت الاسلام احمد پناهیان نیز در ادامه این جلسه گفت: کار جهادی سبب حیات مجدد جامعه می‌شود، اینکه محرومیت‌های مستضعفین را ببینیم و بی تفاوت باشیم سبب قساوت قلب می‌شود، از جمله رسالت‌های ما مداحان احیا القلوب است، در آخرالزمان قلب جوان‌های ما مورد هجمه قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: مردم نباید از اهل بیت دور بشوند، ضرر کم شدن اعتقاد مردم به اهل بیت از ضرر کم شدن باور آن‌ها به نظام بیشتر است، زیرا به پشتوانه ایمان به اهل بیت بود که انقلاب اسلامی برپا شد و اقشاری که بیشترین اعتقاد را به اهل بیت داشتند به جبهه‌ها رفتند و با نثار جان جنگ را پیش بردند.

پناهیان یادآور شد: اتصال به دانشگاه و فناور شدن فعالیت‌های جهادی را به فال نیک می‌گیریم، دشمن چهل سال قبل با تاسیس امثال اندیشکده رند کار علمی برای تخریب اسلام و انقلاب اسلامی را آغاز کرد، اکنون ما باید کار جهادی را با علم پیوند بدهیم بگونه‌ای که مشکلات مردم حل شود، ولی تعالی دهی را هم مد نظر داشته باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی