تیتر امروز

شعبده‌بازی کورتوا و کارلتو!
رئال برای چهاردهمین بار قهرمان اروپا شد

شعبده‌بازی کورتوا و کارلتو!

در شبی که به دلیل هجوم بی‌محابای شماری از هواداران لیورپول به ورزشگاه، دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا تا مرز تعطیلی رفت، رئال مادرید با یک گل قهرمان شد.
اعلام زمان و مکان برگزاری مراسم بزرگداشت جان‌باختگان حادثه ساختمان متروپل آبادان در اهواز
گزارش زنده خبرنگار دیدار از آبادان/ ۲۹ کشته و ۳۷ مصدوم تاکنون

اعلام زمان و مکان برگزاری مراسم بزرگداشت جان‌باختگان حادثه ساختمان متروپل آبادان در اهواز

ریزش ساختمان ۱۰ طبقه متروپل آبادان تا صبح شنبه ۲۸ کشته و ۳۷ مجروح در پی داشته است؛ آواربرداری همچنان ادامه دارد و ممکن است شمار فوتی‌ها بیشتر شود.

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «کروز» برگزار شد

نماینده دادستان در خصوص ادله انتصابی به متهم ن. ع مدیر عامل شرکت کروز و متهم ردیف سوم پرونده، اظهار کرد: طبق اعترافات متهم م و متهم ط دستور پرداخت هدایا به افراد متخلف را از آقای س می‌گرفتند.

کد خبر: ۱۱۹۷۷۸
۱۵:۵۶ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

شرکت کروز

دیدارنیوز: دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت کروز امروز (یکشنبه، ۳ بهمن ماه) در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به نقل از قوه قضاییه، در ابتدای جلسه قاضی صلواتی از فولادی نماینده دادستان خواست در جایگاه قرار بگیرد و ادامه کیفرخواست را قرائت کند.

فولادی با بیان اینکه در جلسه گذشته متهمان پرونده معرفی و اقدامات مجرمانه آن‌ها تشریح شد، گفت: امروز ادله انتصابی به متهمان قرائت می‌شود.

نماینده دادستان در خصوص ادله انتصابی به متهم ن. ع مدیر عامل شرکت کروز و متهم ردیف سوم پرونده، اظهار کرد: طبق اعترافات متهم م و متهم ط دستور پرداخت هدایا به افراد متخلف را از آقای س می‌گرفتند.

نماینده دادستان بیان کرد: متهم ر در خصوص اعطای خودرو به آقای ک مسئول گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) گفته است که آقای ک برای رفت و آمد‌های روزانه درخواست خودرو کرده بود که این موضوع با آقای س مطرح و تائید شد و یک دستگاه خودروی مزدا ۳ به وی تحویل داده شد.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم ر در مورد عیدی‌های سالیانه به کارمندان دولت گفته است که لیست عیدی‌ها هر ساله تهیه و پس از تائید میرآقایی مدیر خرید‌های خارجی و آقای س پرداخت می‌شد. بدون تائید آن‌ها پرداخت هدیه به کارکنان گمرک شهید بندر رجایی ممکن نبود.

فولادی تصریح کرد: متهم ط در پاسخ به این سوال که چه کسانی اسناد خرید‌های خارجی شرکت را تهیه می‌کردند؟ گفته است که مدیران بخش خرید خارجی اسناد را تهیه می‌کردند.

وی بیان کرد: متهم ر درباره ساز و کار پرداخت هدایا گفته است به دلیل تعداد زیاد مراجعه به گمرک، هدایا پرداخت می‌شد و، چون پرداخت هدیه به یک عرف تبدیل شده بود، در صورت عدم پرداخت هدیه کار‌های شرکت کروز به کندی انجام می‌شده است. هدایا در قالب کارت هدیه، سکه، خودرو و قطعات خودرو پرداخت می‌شد.

نماینده دادستان گفت: متهم غ در پاسخ به این سوال که هدایا به مدیران کدام سازمان‌ها پرداخت می‌شده است؟، گفته است که هدایا به وزارت صمت دفتر نیرو محرکه خودرو، دفتر برق و الکترونیک، دفتر ستاد تسهیل، صنایع استان تهران، پشتیبانی گمرک ایران خیابان ولیعصر، پشتیبانی توسعه تجارت، سازمان استاندارد ونک، سازمان استاندار پونک، بانک مرکزی شامل دفتر تخصیص ارز، کارشناس تخصیص ارز و دفتر مقررات و سیاست‌ها پرداخت شده است.

وی افزود: لیست پرداخت هدیه‌ها از سیستم‌های شرکت، استخراج و به متهم غ داده شده است که وی پرداخت هدیه به ۳۰۶ نفر را تایید کرده است.

نماینده دادستان بیان کرد: متهم ر پرداخت هدیه به لیست ۱۹۸ نفره از کارکنان کمرگ را نیز تائید کرده است.

نماینده دادستان ادامه داد: طبق گفته متهمان، مواقعی که در زمان ترخیص کالا از گمرک اختلاف وزن بین کالا و اظهار نامه‌ها پیش می‌آمد، دستور پرداخت هدیه داده می‌شد.

وی گفت: متهم م در اعترافات خود گفته است که لیست هدایا از سال ۹۶ وجود داشته و بسته به پست فرد میزان هدایا مشخص می‌شد.

وی افزود: متهم م علت پرداخت هدایا را تسریع در انجام کار‌ها و ترخیص کالاها، چشم پوشی از مغایرات‌ها و نمک‌گیر کردن آن‌ها مطرح کرده است.

نماینده دادستان بیان کرد: متهم غ گفته است که اگر هدایا به افراد مختلف در ادارات پرداخت نمی‌شد بعد از چند ماه کار‌ها به کندی پیش می‌رفت و رفتار آن‌ها نشان می‌داد که هدیه‌ای از سمت شرکت دریافت نکرده‌اند و مکاتبات را به تاخیر می‌انداختند. سال ۹۸ یک ساعت مچی به معاونت ارزی شعبه مرکزی یکی از بانک‌ها به عنوان هدیه نوروزی و تشکر داده شد.

فولادی بیان کرد: متهم غ در پاسخ به این سوال که پرفورم‌های خرید خارجی توسط چه کسانی انجام می‌شد؟ گفته است کارشناسان خرید خارجی شرکت این کار را انجام می‌دادند و شرکت‌های خارجی از این موضوع خبر نداشتند. مقدار کالا و ارزش آن توسط مدیران شرکت تعیین می‌شد و از سال ۹۲ روال جعل اسناد برای ترخیص کالا وجود داشته است.

نماینده دادستان بیان کرد: متهم غ گفته است که آقای م به او دستور داده که به کارمند درب خروج گمرک بابت ۱۰ سند، مبلغی پرداخت کند. لیست هدایای پرداختی به کارکنان گمرک در سال ۹۵ شامل ۱۰۵ سکه تمام بهار آزادی، ۱۷۹ نیم سکه، ۱۲۴ ربع سکه، صد‌ها کارت هدیه با مبالغ مختلف، هدایای نفیس و گوشی‌های تلفن همراه را شامل می‌شد. حدود ۵۱ سکه تمام بهار و چندین نیم سکه و ربع سکه نیز به مدیران ارزی بانک‌های عامل داده شده است.

وی ادامه داد: در بازرسی انجام شده از دفتر کار آقای م، ۳ مهر مربوط به شرکت خارجی در گاوصندوق کشف شده است که طبق قانون مطابق جعل سند است و متهم غ گفته است که بار‌ها مشاهده کرده است اسناد و فرم‌های ترخیص در دفتر آقای م مهر می‌شود.

نماینده دادستان بیان کرد: ن. غ از سال ۹۵ در واحد خرید خارجی شرکت کروز مشغول به کار شده و از سال ۹۷ مسئول ثبت سفارش شرکت بوده است.

وی در اعترافات اعلام کرده که تا سال ۹۷ متوجه نشده که پرفورم‌های ثبت سفارش جعلی هستند، زیرا قبل از آن به اسناد توجه نمی‌کرده و به امضا‌ها اعتماد داشته است و هیچگونه دخل و تصرفی در جعل نداشته است.

نماینده دادستان بیان کرد: در بازرسی‌ها از دفتر شرکت، ته چکی به مبلغ یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در سال جاری در وجه ن. غ برای پرداخت هدایا صادر شده است.

ن. غ در اعترافات گفته است: زمانی که اختلاف وزن در کالا‌ها در زمان ترخیص پیش می‌آمد کارت هدیه به کارکنان پرداخت شده است.

نماینده دادستان بیان کرد: متهم ر به صراحت دستکاری در پرفورم‌ها را تائید کرده است.

در انتهای این جلسه از دادگاه و پس از قرائت بخش دیگری از کیفرخواست توسط نماینده دادستان، قاضی صلواتی گفت: جلسه بعدی دادگاه فردا چهارم بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

برچسب ها: دادگاه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی