تیتر امروز

سفر پر سر و صدای رئیسی به کرملین

سفر پر سر و صدای رئیسی به کرملین

نگاه به شرق در دولت سیزدهم در این روزها کاملا شکل مشخص و بارزی به خود گرفته و سفر نه چندان بی سر‌و‌صدای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به کرملین مهر تاییدی بر این نکته است.

از جدیت ایران تا تردید طرف‌های غربی برجام در مذاکرات وین

با اعلام خبر رسمی سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، یکی از بزرگترین بدهکاران ارزی ایران تحت تاثیر تحریم‌های یک جانبه آمریکا به وین و دیدار با هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ به نظر می‌آید موضوع لغو تحریم‌ها که از موضوعات در اولویت ایران بوده است با جدیت از سوی طرف‌ها دنبال می‌شود.

کد خبر: ۱۱۷۹۳۳
۱۰:۱۷ - ۱۵ دی ۱۴۰۰

از جدیت ایران تا تردید طرف‌های غربی برجام در مذاکرات وین

دیدارنیوز ـ گفتگو‌ها در روز سه شنبه با دیداری جداگانه بین علی باقری رییس هیات مذاکره کننده ایران و انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام و نیز دیداری سه جانبه با نمایندگان روسیه و چین دنبال شد. هم چنین مذاکره کننده ارشد کشورمان در دیداری جداگانه با نمایندگان سه کشور اروپایی دیدار داشت.

به گفته منابع نزدیک به مذاکرات، گفتگو‌ها در دور هشتم در روز‌های آتی نیز در چارچوب دیدار‌های دو جانبه و چندجانبه میان هیات‌های مذاکره کننده ۱+۴ و ایران دنبال خواهد شد.

شایان ذکر است که هیات‌های ۱+۴ و نیز نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات دیدار‌های دو جانبه و چندجانبه با یکدیگر در این روند دارند.

با این حال روز سه شنبه اعلام شد که معاون وزیر خارجه کره جنوبی در سفر به وین از ۴ تا ۹ ژانویه، علاوه بر کشور‌های عضو گروه ۱+۴ با علی باقری رییس هیات مذاکره کننده کشورمان دیدار می‌کند.

خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش داد که چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی روز چهارم ژانویه از فرودگاه بین‌المللی اینچِئون غرب سئول راهی وین شد تا با نمایندگان کشور‌های عضو توافق هسته‌ای در وین دیدار و گفتگو کند.

وزارت امور خارجه کره جنوبی تصریح کرده است که هدف از این دیدار یافتن راه‌هایی برای حل مسایل مربوط به دارایی‌های مسدود شده ایران در کره از طریق مشاوره با ایران و هماهنگی و تماس نزدیک با آمریکا، اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپا است.

اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین با اشاره به سفر هیات کره جنوبی به وین در توییتر خود نوشت، اکنون در مذاکرات باید بر مساله برداشتن تحریم‌های ایران تمرکز شود، زیرا اکنون بزرگ‌ترین مانع همین تحریم‌ها است.

نماینده روسیه در مذاکرات وین در گفتگو با شبکه سعودی العربیه هم چنین "از شک و تردید غربی‌ها نسبت به جدیت هیات مذاکره کننده ایران" ابزار تعجب کرد و گفت: این مذاکرات آسان است و پیشرفت‌هایی در آن حاصل شده است.

شبکه سعودی العربیه به نقل از منابع خود نیز نوشت: قرار است انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین روز چهارشنبه با هیات کره جنوبی دیدار کند و اینکه هیات کره‌ای به دعوت رسمی اتحادیه اروپا به وین نرفته است بلکه با هماهنگی هیات ایرانی به مذاکرات پیوسته است.

نماینده روسیه نیز اعلام کرده است که با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در سفری که به وین خواهد داشت دیدار می‌کند.

به گزارش ایسنا، در حالی که فضای جدی و توام با ابتکار عمل از سوی هیات ایرانی در وین برای کاهش اختلافات دنبال می‌شود، مقامات و نمایندگان سه کشور اروپایی هم‌چنان بر ساز ناکوک خود می‌دمند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس بعد از گفتگوی تلفنی با نخست وزیر رژیم اسراییل همسو با مواضع مخرب این رژیم در موضوع برجام به فضاسازی و تهدید مذاکرات احیای برجام و مذاکره کنندگان ایرانی پرداخت و گفت: زمان برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ رو به اتمام است.

به نظر می‌آید کشور‌های اروپایی و نیز تا حدودی آمریکا به عمد در تلاش هستند تا مسیر مذاکرات را از پرداختن به مسایل و موضوعات مورد اختلاف منحرف سازند. این کشور‌ها در تلاش هستند تا اراده و تصمیم خود را با تهدید به ایران تحمیل سازند، این در حالی است که ایران هرگونه تعیین ضرب الاجل از سوی طرف‌های غربی برجام را رد کرده است.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر