تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

اولیانوف: خروج از برجام خودزنی آمریکا بود

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در پیامی تصمیم دولت دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای را به خودزنی تشبیه کرد.

کد خبر: ۱۱۶۹۱۷
۱۱:۰۱ - ۰۱ دی ۱۴۰۰

اولیانوف: خروج از برجام خودزنی آمریکا بود

دیدارنیوز ـ میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در واکنش به اظهارات یک خبرنگار که با بازنشر انتقاد وزیر خارجه آمریکا از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام، گفته بود دولت بایدن تصمیم گیری اش را به نتایج مفتضحانه دولت ترامپ گره زده است، در صفحه توییترش نوشت: تصمیم خروج از برجام مثل شلیک به یکی از پا‌های آمریکا بود. مهم نیست پای چپ بوده باشد یا پای راست.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ با ناقص تلقی کردن توافق هسته‌ای [برجام]از آن خارج شد و با در پیش گرفتن سیاستی تحت عنوان «فشار حداکثری» تحریم‌های متعددی را تا آخرین روز‌های روی کار بودن بر ایران اعمال کرد.

دولت بایدن از زمان کارزار‌های انتخاباتی و پیش از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱ گفته بود بازگشت به توافق هسته‌ای یکی از اولیت‌های سیاست خارجی آن خواهد بود. تا کنون کمیسیون مشترک برجام هفت دور مذاکره در وین و با حضور هیات آمریکایی در محل مذاکرات برگزار کرده است. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشته اند و از طریق نمایندگان کشور‌های عضو توافق در جریان مواضع یکدیگر قرار گرفته اند. ایران گفته است تنها با هدف لغو تحریم‌ها در جریان حصول توافقی خوب در این مذاکرات شرکت می‌کند.

آمریکا نیز بار‌ها مطرح کرده است تمایل دارد با در پیش گرفتن دیپلماسی بازگشتی دوجانبه (با ایران) به پایبندی به توافق هسته‌ای داشته باشد و تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس خبری درباره خروج از برجام گفت: ما اکنون به خاطر یکی از چیز‌هایی که به گمانم از بدترین تصمیمات اتخاذ شده در سیاست خارجی آمریکا در یک دهه اخیر بوده است، در موقعیت فعلی قرار داریم و آن تصمیم خروج از توافق هسته‌ای ایران، برجام بوده است، توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده بود.

وی در ادامه گفت، «با خروج از آن توافق، به ما وعده داده شده بود که توافق قوی تری جایگزنش خواهد شد و در عین حال، اعمال فشار حداکثری بر ایران موجب متوقف شدن آنچه فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه می‌خواند، خواهد شد. مسلما، ما در عوض شاهد خلاف این‌ها بوده ایم. توافق جدید و بهتری در کار نبوده است. درست برعکس، ایران از محدودیت‌های اعمال شده به واسطه برجام خود را رهانده است و به ادعای وی اقدامات خصومت آمیزی در هر یک از کشور‌های منطقه انجام می‌دهد.»

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر