تیتر امروز

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!
چکیده گزارش رییس جمهوری به مردم در برنامه زنده:

رئیسی: انجام خواهد شد؛ آینده روشن است!

رییس جمهوری اسلامی ایران در برنامه زنده نه تحفه و دستاورد مهمی از روسیه به مردم ارائه داد و نه در سیاست‌های داخلی -جز افتخار به کاهش آمار فوتی‌های کرونا- کار انجام شده‌ای را به استودیو خبر آورد....

توافق مصر و اسرائیل برای اصلاح پیمان "کمپ دیوید"

منابع مصری مطلع از توافق اولیه قاهره و اسرائیل برای اعمال تغییرات "حساس" در پیمان کمپ دیوید خبر دادند.

کد خبر: ۱۱۵۱۸۲
۱۵:۴۸ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰

توافق مصر و اسرائیل برای اصلاح پیمان

دیدارنیوز - به نوشته روزنامه رأی الیوم، منابع مسئول مصری اعلام کردند که توافق اولیه‌ای میان مصر و رژیم صهیونیستی برای اعمال اصلاحات "حساس" در پیمان کمپ دیوید صورت گرفته است.

این منابع در گفتگو با رأی الیوم اظهار کردند: قاهره و تل‌آویو چند هفته‌ای است که میزبان هیئت‌های امنیتی و سیاسی مصری و اسرائیلی برای باز کردن مجدد پرونده کمپ دیوید و بررسی مجدد برخی از بند‌های آن و همچنین اعمال اصلاحات متناسب با شرایط سیاسی و امنیتی فعلی هستند.

طبق گفته این منابع، این اصلاحات عمدتا بر امنیت و کنترل بر مناطق اضافی تقویت حضور در این مناطق تمرکز می‌کند و منطقه مرزی با نوار غزه و صحرای سیناء سهم بیشتری از این اصلاحات خواهند برد.

این منابع مصری در ادامه گزارش دادند که دو طرف درصدد گسترش نیرو‌های امنیتی در منطقه "رفح" مصر هستند و سعی می‌کنند هر گونه موانع در مسیر این توافق را از طریق گفتگو‌های دوجانبه حذف کنند، البته همه این اتفاقات تحت نظارت دولت آمریکا است.

منابع مذکور همچنین گفتند؛ قاهره بر اصلاحات امنیتی که قرار است در مفاد پیمان کمپ دیوید اعمال شود، بسیار پافشاری دارد به‌ویژه با گره زدن این اصلاحات به اوضاع میدانی نسبتا آرام در نوار غزه و امکان دست‌یابی به یک توافق آتش‌بس پایدار برای آتش‌بس که ممکن است تا بیش از ده سال به طول بیانجامد.

این منابع در پایان گفتند که نتایج نهایی جلسات درباره اعمال اصلاحات بر پیمان کمپ دیوید در مدت کوتاهی اعلام خواهد شد، یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک و گام‌های اجرایی رسمی وجود خواهد داشت.

پیمان کمپ دیوید پس از دوازده روز مذاکرات مخفی و با میانجی‌گری آمریکا در کمپ دیوید که یکی از استراحتگاه‌های مقام ریاست جمهوری در آمریکا است نهایی شد و در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۸ با حضور جیمی کارتر، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا در کاخ سفید به امضای نهایی رسید.

پیمان کمپ دیوید اولین پیمان صلح میان طرفین جنگ اعراب و اسرائیل بود که به صلح میان مصر و اسرائیل انجامید.

منبع: ایرنا
برچسب ها: کمپ دیوید
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر