تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

توافق محرمانه میان اسرائیل و قطر برای عادی‌سازی روابط

یک رسانه عبری زبان مدعی شد که اسرائیل و قطر با امضای یک توافق محرمانه، به عادی سازی روابط نزدیک‌تر شده‌اند.

کد خبر: ۱۱۵۱۳۷
۱۰:۰۷ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰

توافق محرمانه میان اسرائیل و قطر برای عادی‌سازی روابط

دیدارنیوز - روزنامه عبری زبان "گلوبز" اعلام کرد که اسرائیل و قطر توافق محرمانه‌ای را امضا کرده‌اند که آن‌ها را به برقراری رسمی روابط نزدیک‌تر می‌کند.

این روزنامه نوشت که این توافق مربوط به تجارت الماس است.

طبق این گزارش، قطر درصدد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری است که بر تجارت الماس، جواهرات و طلا متمرکز شود و سپس بورس الماس مشابه «بورس الماس دوبی» ایجاد کند. این در حالی است که دوحه برای ورود به فهرست کشور‌های مجاز به تجارت الماس نیاز به تایید اعضای کمیته «روند کیمبرلی» از جمله اسرائیل دارد.

گلوبز در ادامه نوشت که قطر با هدف جلوگیری از مخالفت احتمالی اسرائیل، قراردادی محرمانه با این رژیم منعقد کرده که به موجب آن به بازرگانان اسرائیلی اجازه ورود به خاک این کشور و بازگشایی دفاتر شرکت‌های خود در منطقه آزاد تجاری آینده را می‌دهد.

اگرچه توافق مذکور مربوط به یک موضوع فنی محدود است، اما این روزنامه اعلام کرد که توافق مذکور بیانگر وجود تماس مستقیم میان دو طرف است.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه از تماس‌های دوحه و تل‌آویو در این پرونده نوشت که در آینده هیچ مشکلی از سوی قطر برای انعقاد قرارداد‌های اقتصادی یا تجاری جدید با اسرائیل وجود نخواهد داشت، مگر اینکه این موضوع با منافع دوحه در تضاد باشد.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر