تیتر امروز

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!
آلودگی هوا و قانون هوای پاک

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!

آلودگی هوا مشکل دیرینه تهران است. مشکلی که حالا به سایر شهر‌های ایران هم تسری یافته است. این معضل بزرگ تهران، اما محصول عمل نکردن ۲۳ دستگاه اجرایی به قانون هوای پاک است.
مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!
از میانه آتش (۱۳)

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!

امروز و با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق روشن شد که علی رغم همه اعتراض‌ها مقتدی صدر برنده این انتخابات است. سیاستمدار مرموزی که سالهاست با چرخش‌های مداوم به سیاست ورزی مشغول است!

فارغ التحصیلان با رتبه‌های خوب اما بیکار!

یک فعال حوزه کار جایگزین کردن مدرک گرایی به جای نیروی ماهر را غفلتی بزرگ دانست و عدم تناسب رشته های دانشگاهی با نیاز بازار را در بیکاری دانش آموختگان موثر خواند.

کد خبر: ۱۱۴۸۳۳
۱۲:۴۱ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰

 

فارغ التحصیلان با رتبه‌های خوب اما بیکار!

دیدارنیوز: هادی ابوی، فعال حوزه کار گفت: یکی از مسایل اساسی و مهم در بحث اشتغال، نیازسنجی بازار کار است. متاسفانه طی این سال‌ها با وجود اینکه تلاش‌های زیادی در بحث تحرک بازار کار صورت گرفته، ولی از بعضی مسایل غفلت کردیم که گسترش روز افزون و افزایش افسارگیسخته مراکز و مجموعه‌های دانشگاهی از جمله این مسایل است.

وی ادامه داد: در حالی که دانش آموختگان بسیاری داریم که با رتبه‌های خوب از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده اند، اما در بحث خروجی عمدتا با معضل بیکاری آن‌ها مواجهیم و در جذب آن‌ها به بازار کار دچار مشکل هستیم.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: طبعا ورود به دانشگاه و داشتن تحصیلات عالیه در فارغ التحصیلان توقع ایجاد می‌کند که هر شغلی را نپذیرند، از آن طرف بازار کار به گونه‌ای نیست که این افراد را سر کار ببرد و شاید یک دلیل آن عدم تناسب رشته دانشگاهی با نیاز بازار باشد.

ابوی خاطرنشان کرد: در یک مقطعی مدرک گرایی را جایگزین افراد ماهر کردیم غافل از اینکه بازار کار و فارغ التحصیلان را باید در نقطه‌ای به هم متصل کرد و تاکید بر ارتباط صنعت و نیروی ماهر در همین راستا بوده است.

وی درباره همکاری مشترک وزارت کار و وزارت علوم برای آمایش سرزمینی رشته‌های شغلی اظهار کرد: این اقدام موثر است و باید نیاز بازار کار را بررسی کنیم و ببینیم که بازار چه رشته‌هایی نیاز دارد، همان رشته‌ها را آموزش بدهیم.

ابوی در پایان نقش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در این زمینه را حائز اهمیت دانست و گفت: در حال حاضر افرادی هستند که دارای مدرک از مراکز آموزش آزاد یا دانشگاهی هستند، ولی بنگاه‌ها به مدارک آن‌ها احتیاج ندارند بلکه نیروی کار ماهر و دوره دیده می‌خواهند بنابر این سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم می‌تواند در این زمینه به کمک بیاید و در تربیت نیرو‌های مهارت دیده برای بازار کار موثر واقع شود.

منبع: جامعه 24
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر