تیتر امروز

ترکیه و امارات اختلافات را کنار می‌گذارند؛ ورق‌های جدید اردوغان در انتخابات ۲۰۲۳!
از سعدآباد تا توپکاپی (۳۰) + فایل صوتی

ترکیه و امارات اختلافات را کنار می‌گذارند؛ ورق‌های جدید اردوغان در انتخابات ۲۰۲۳!

سالهاست که روابط ترکیه و امارات چندان مساعد نبوده است. با این حال دولت اردوغان حالا سیاست‌هایش را در قبال امارات تغییر داده است. تغییری که به نظر برای هر دو طرف پرسود است!

استقبال جانسون از پیشنهاد پرداخت نقدی بدهی انگلیس به ایران

نخست وزیر انگلیس در مجلس عوام این کشور از پیشنهاد پرداخت نقدی بدهی چندین ساله انگلیس به ایران به خاطر محدودیت‌های تحریمی استقبال کرد و گفت ارزش بررسی دارد.

کد خبر: ۱۱۴۵۷۳
۱۱:۱۳ - ۲۷ آبان ۱۴۰۰

استقبال جانسون از پیشنهاد پرداخت نقدی بدهی انگلیس به ایران

دیدارنیوز ـ به نقل از روزنامه تلگراف، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، روز چهارشنبه با حضور در جلسه مجلس عوام این کشور گفت فرستادن پول نقد به ایران برای تسویه بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت انگلیس به ایران، «ارزش بررسی دارد».

جانسون روش‌های جدید پرداخت این بدهی تمایل نشان داد، اما هشدار داد که «پیچیدگی‌هایی هم به همراه دارد».

جرمی هانت وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در مجلس عوام از جانسون پرسید، آیا مانعی سر راه این کشور برای پرداخت این بدهی وجود دارد یا نه.

هانت در بیان یک ادعا پیشنهاد داد: «اگر نمی‌توانید از بانکی برای پرداخت آن استفاده کنید، به هر دلیلی، چرا کاری را نمی‌کنیم که رئیس جمهور اوباما در سال ۲۰۱۶ کرد؟ و صندوقی از پول نقد را به تهران بفرستیم تا این بدهی را پرداخت کنیم؟»

نخست وزیر انگلیس در پاسخ به او بیان کرد: «مطمئنا ارزش بررسی دارد. اما همان طور که می‌دانید پیچیدگی‌هایی هم به همراه دارد».

پیشنهاد دیگری که از سوی هانت مطرح شد، این بود که انگلیس با ایران قراردادی به ارزش ۴۰۰ میلیون پوند ببندد تا دارو یا هر نوع کالای توافق شده دیگری را به ایران بدهد.

این بدهی به توافقی میان دو کشور در سال ۱۹۷۱ برای فروش تانک‌های چیفتن به ایران مربوط است. انگلیس پول قرارداد را جلوتر دریافت کرد، اما پس از سقوط شاه ایران، از تحویل دادن این ادوات جنگی به ایران خودداری کرد.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر