تیتر امروز

ترکیه و امارات اختلافات را کنار می‌گذارند؛ ورق‌های جدید اردوغان در انتخابات ۲۰۲۳!
از سعدآباد تا توپکاپی (۳۰) + فایل صوتی

ترکیه و امارات اختلافات را کنار می‌گذارند؛ ورق‌های جدید اردوغان در انتخابات ۲۰۲۳!

سالهاست که روابط ترکیه و امارات چندان مساعد نبوده است. با این حال دولت اردوغان حالا سیاست‌هایش را در قبال امارات تغییر داده است. تغییری که به نظر برای هر دو طرف پرسود است!

جزئیات جلسه عجیب کاخ سفید برای منصرف کردن ترامپ از حمله به ایران

به ترامپ گفتند چند فروند هواپیمای آمریکایی که برای بمباران به ایران روانه خواهند شد، باز نخواهند گشت، چون احتمالا شکار سیستم پیشرفته دفاع هوایی ایران خواهند شد.

کد خبر: ۱۱۴۴۳۶
۱۵:۴۶ - ۲۵ آبان ۱۴۰۰

 

جزئیات جلسه عجیب کاخ سفید برای منصرف کردن ترامپ از حمله به ایران

 

دیدارنیوز: در کتاب جدیدی که به زودی روانه بازار نشر آمریکا می‌شود، چگونگی منصرف کردن دونالد ترامپ از حمله نظامی به ایران از سوی " کریستوفر میلر" سرپرست وقت وزارت دفاع آمریکا تشریح شده است.

 وب سایت "بیزنس اینسایدر" آمریکا به نسخه‌ای از کتاب در حال انتشار " خیانت: اقدام نهایی نمایش ترامپ" که از سوی " جاناتان کارل" گزارشگر شبکه خبری"‌ای بی سی" آمریکا به نگارش درآمده، دست یافته است.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، در بخش‌هایی از این کتاب، تاکتیک "کریستوفر میلر" سرپرست دقت وزارت دفاع آمریکا برای منصرف ساختن ترامپ از ماجراجویی نظامی علیه ایران در واپسین هفته‌های حضور او در کاخ سفید، روایت شده است.

میلر که جانشین "مارک اسپر" وزیر دفاع برکنار شده کابینه ترامپ شده بود، درست در زمانی که ترامپ در واپسین هفته‌های حضورش در کاخ سفید در فکر حمله به ایران بود، سرپرست وزارت دفاع شد.

تاکتیک میلر برای منصرف ساختن ترامپ از ماجراجویی نظامی در واپسین روز‌های حضورش در کاخ سفید، ایفای نقش مدافع تمام عیار اقدام نظامی علیه ایران بوده است.

در واقع بنا بر روایت کتاب، میلر می‌کوشید حتی دیوانه‌تر از تندروترین حامیان اقدام نظامی علیه ایران جلوه کند و در کنار آن پیامد‌های اقدام نظامی علیه ایران را برجسته کند.

میلر گفته بود هدف او همانند سلف برکنار شده اش مارک اسپر، جلوگیری از کودتای احتمالی ترامپ برای باقی ماندن در قدرت، جلوگیری از ماجراجویی نظامی ترامپ در واپسین روز‌ها و نیز ممانعت از حضور نیرو‌های نظامی آمریکا در خیابان‌ها بوده است؛ که البته او در تحقق هدف سومش ناکام ماند، چون حمله ۶ ژانویه حامیان ترامپ به کنگره آمریکا اوضاع داخلی را در آستانه انتقال قدرت به بایدن، به چنان آشفتگی سوق داد که هفته‌ها نیرو‌های گارد ملی آمریکا مجبور به استقرار در کنگره و خیابان‌های پایتخت آمریکا شدند.

بر اساس روایت کتاب، استراتژی مهار میلر در جلسه ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ در دفتر بیضی شکل کاخ سفید با حضور ترامپ، معاون رییس جمهوری "مایک پنس"، وزیر امور خارجه "مایک پمپئو"، رییس ستاد مشترک "مارک میلیر"، مشاور امنیت ملی "رابرت اوبراین"، و وزیر خزانه داری "استیون منوچین" آشکار شد.

این جلسه پس از گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تشکیل شده بود و هدف آن بررسی گزینه حمله نظامی برای از بین بردن تاسیسات هسته‌ای ایران بوده است.

گزارش آژانس نشان می‌داد که ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را به‌طور چشمگیری افزایش داده است و می‌تواند تنها ظرف ۶ ماه اورانیوم با خلوص بالا برای ساخت ۲ بمب اتمی تولید کند و ترامپ و تیمش در حال بحث در مورد چگونگی واکنش آمریکا بودند.

در این جلسه ترامپ به کریستوفر میلر رو کرد و از او پرسید که آیا می‌توان برنامه هسته‌ای ایران را با حملات نظامی از بین برد؟

میلر سریعا پاسخ داد: "بله، آقای رییس جمهور. ما کاملا می‌توانیم این کار را انجام دهیم. "

میلر در ادامه به جزییات طرحی پرداخت که شامل حمله همزمان با بیش از ۱۰۰ هواپیمای جنگنده و تفنگداران دریایی آمریکا به ایران می‌شود و همزمان به ترامپ هشدار داد که جمهوری اسلامی ایران دارای سیستم‌های پیشرفته دفاع هوایی است.

او گفت: " احتمالا برخی از هواپیما‌ها را از دست خواهیم داد. البته این جزئی از ماهیت جنگ است. احتمالا خواهید دید که در این حمله ۳، ۴ و یا ۶ هواپیمای ما ساقط شوند. من فقط می‌خواهم مطمئن شوم که شما مشکلی با این مساله نداشته باشید. "

سپس ترامپ و کریستوفر میلر به جزئیات چگونگی وقوع چنین حمله ای، از جمله تدارکات محل سوخت گیری و نشست وبرخاست هواپیماها، پرداختند.

ترامپ در بخشی از گفتگو از سرپرست وقت وزارت دفاع پرسید: " بوئینگ؟ بوئینگ سوخت گیری هوایی را انجام خواهد داد. آن لعنتی‌ها نمی‌توانند تعداد بیشتری بسازند؟ "

بر اساس روایت کتاب، پمپئو که با حساسیت و تعجب شاهد گفتگوی ترامپ و میلر در این جلسه بوده از شوق میلر برای اقدام نظامی علیه ایران شگفت زده شده و در نهایت به میلر می‌گوید با توجه به پیامد‌ها انجام چنین حمله‌ای اشتباه است و احتمالا منجر به جنگ بزرگ تری در منطقه می‌شود.

بر اساس روایت کتاب، پمپئو که خود از شاهین‌های کابینه ترامپ بود و از نقش بازی کردن کریستوفر میلر بی اطلاع بوده پس از جلسه با "بیل بار" دادستان کل وقت آمریکا تماس تلفنی گرفته و نگرانی‌های خود را درباره کادر رهبری (سرپرست موقت) وزارت دفاع آمریکا بیان کرده و می‌گوید از این بیم دارد که رهبری جدید پنتاگون در روز‌های باقی مانده دولت ترامپ، آمریکا را به جنگ با ایران بکشاند.

منبع: رویداد24
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر