تیتر امروز

اومیکرون احتمالا واکسن‌گریز است؛ اما واکسن بزنید!
توصیه مردانی به مردم:

اومیکرون احتمالا واکسن‌گریز است؛ اما واکسن بزنید!

اومیکرون لرزه بر اندام جهان انداخته است. همه از بازگشت موج‌های مرگ و قرنطینه‌های طولانی هراسان هستند، در این شرایط توصیه مسعود مردانی ویروس شناس و متخصص بیماری‌های عفونی به مردم باز هم واکسن...
آنگلا مرکل؛ صدراعظم دنیای آزاد

آنگلا مرکل؛ صدراعظم دنیای آزاد

آنگلا مرکل به مدت ۱۶ سال صدراعظم آلمان بود؛ وی جزء معدود سیاستمدارانی است که هر چه بیشتر بر مسند صدارت بود بر میزان محبوبیتش افزوده شد. تصور آلمان بدون مرکل مانند پاریس بدون برج ایفل است.

مزاح و مطایبه با کشته‌های آبان؛ ممنوع!

گفته‌های حجت‌الاسلام حسن نوروزی در رابطه با کشته‌های آبان با حاشیه‌های بسیاری همراه شد تا بدانجا که وی اظهار داشت شوخی کردم و سرانجام در گفتگو با خبرگزاری ملت کلا منکر این گفته‌ها شد.

کد خبر: ۱۱۴۳۳۹
۱۱:۵۴ - ۲۶ آبان ۱۴۰۰

شوخی نابجا با کشته‌های آبان

دیدارنیوز ـ مسلم تهوری: سخن و کلام از جمله ابزار قدرتمند سیاستمداران است. بسیاری از سیاستمداران را با گفته‌های‌شان می‌شناسیم و چه بسا اظهارنظر سیاستمداری برای همیشه تاریخ باقی بماند و در اذهان مردم شکل بگیرد و معیاری برای سنجش او شود.

در جریان دادگاه میکونوس یکی از خبرنگاران خارجی ادعایی را علیه مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر دست داشتن آن‌ها در وقایع میکونوس مطرح کرد. مرحوم هاشمی رفسنجانی در جواب فقط به گفتن یک جمله بسنده کرد که «ادعایی مطرح کرده‌اند، اما هنوز چیزی ثابت نشده است». در واقع هاشمی رفسنجانی با این پاسخ هوشمندانه توپ را به زمین طرف مقابل انداخت و خبرنگار از این سوال طرفی نبست.

در لندن هم دادگاهی درباره حوادث آبان ۹۸ در جریان است. خبرنگاری با اشاره به دادگاه لندن نظر حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس را جویا شد و می‌گوید آیا بهتر نبود در ایران هم چنین دادگاهی در خصوص بی تدبیری‌های صورت گرفته و کشته شده‌های آبان ۹۸ برگزار می‌شد؟  وی در جواب گفت: بعد در این دادگاه کشته شده‌ها را باید محکوم کنند یا قاتلین را؟ خبرنگار می‌گوید: قطعا منظور محاکمه قاتلین و بی تدبیری‌های مسئولان است؛ کسانی که به مردم شلیک کردند. حسن نوروزی در جواب می‌گوید: یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟ طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟ البته نوروزی در پایان صحبت‌هایشان عنوان کردند که «شوخی کردم».

جواب نسنجیده نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بازخورد منفی در میان مردم داشت. جدی یا شوخی‌اش فرق چندانی ندارد؛ به ناچار در توجیه اظهارات خود گفته است: «مصاحبه منتشر شده از من درباره اغتشاشگران آبان ۹۸ جعلی بوده و تولید گروهک تروریستی منافقین است».

اظهارات حسن نوروزی با خبرگزاری خانه ملت با واکنش سایت دیده‌بان روبه‌رو شد و عنوان کرد بر حسب وظیفه ناچاریم برای بررسی ادعا و تهمت اخیرتان از شما شکایت و اعاده حیثیت را در دادگاه صالحه پیگیری نماییم تا دیگر برای جبران اظهارنظر خود مدعی جعلی بودن مصاحبه و ارتباط یک رسانه قانونی داخل ایران با منافقین نباشید. در ادامه هم گفته شده طبعا در صورت حذف مصاحبه شما از خبرگزاری خانه ملت و عذرخواهی از خبرنگار و رسانه دیده‌بان ایران؛ حاضریم از شکایت خود صرف‌نظر کنیم.

به هر حال آنچه باعث تفاوت سیاستمداران با یکدیگر می‌شود تصمیم‌گیری آنی در لحظات خاص است. بیان کلماتی که حداقل هزینه اخلاقی و سیاسی را درپی داشته باشد کمترین انتظاری است که از سیاستمداران می‌توان داشت. مرحوم هاشمی رفسنجانی با یک پاسخ هوشمندانه نه ادعای دادگاه میکونوس را پذیرفت و نه مطابق میل خبرنگار خارجی سخن گفت. حسن نوروزی دقیقا همانی را گفت که نباید می‌گفت بدین سبب به اجبار سخنش را حمل بر مزاح و مطایبه کرد.

نماینده مردم محترم رباط کریم پیشتر هم مواضعی اتخاذ کرده بود که شهر را شلوغ کرد، اما سخنانی از این جنس که من هم صبح جمعه فهمیدم یا فقط به سر نزدیم با پا هم زدیم؛ آخر و عاقبت خوشی در عرصه سیاست درپی نخواهد داشت.

به هر روی جامعه در آبان ۹۸ به دنبال گرانی بنزین، دچار التهاب شد. عده‌ای دست به اعتراض زدند و متأسفانه تعدادی نیز کشته شدند. آنچه مسلم است باید در دادگاه صالح به وقایع آبان ۹۸ رسیدگی شود. طبق اصول حقوقی باید بین جرم و مجازات تناسب وجود داشته باشد؛ و اگر چنین تناسبی برقرار نباشد باید تصمیم مقتضی اتخاذ و عدالت اجرا شود. به هیچ روی نباید فراموش کرد خانواده‌هایی از همین مرز و بوم داغدار عزیزان‌شان هستند و لامحاله نمی‌بایست با این غم سنگین شوخی و مطایبه کرد و نمک بر روی زخم خانواده‌های داغدار پاشید.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
0
0
هاشمی دروغگوی بزرگی بود ، نوروزی قاتل !
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر