تیتر امروز

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!
شمارش معکوس مذاکرات وین (۵)

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!

۸ آذر سرآغاز شروع مذاکرات وین با حضور نمایندگان دولت سیزدهم ایران است. اقتصاد ایران چشم انتظار نتیجه مذاکرات برجامی است. با روزشمار مذاکرات وین که ۲ روز دیگر انجام می‌شود با دیدار همراه باشید.

مخبر: آثار کوتاه‌مدت زلزله را باید ظرف چند روز آینده به صورت فوری از بین برد

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به بازدیدی که از شب گذشته تا بامداد امروز دوشنبه از مناطق زلزله زده بخش فین بندرعباس داشتند، گفت: باید به مسائلی همچون تامین تغذیه به موقع و تهیه چادر که نیاز ضروری این مناطق بوده، به فوریت انجام گیرد.

کد خبر: ۱۱۴۳۱۵
۱۲:۵۳ - ۲۴ آبان ۱۴۰۰

مخبر درباره زلزله هرمزگان

دیدارنیوز - محمد مخبر روز دوشنبه در جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان که با حضور مسوولان استانی و کشوری برگزار شد، افزود: البته در بازدیدی که از مناطق زلزله زده بخش فین و بندرعباس داشتیم افراد از نبود چادر گلایه نداشتند، اما اگر کسری وجود دارد باید به طور حتم فراهم شود.

وی بیان داشت: در بعضی از مناطق زلزله زده که منازل مسکونی تخریب شده و یا کامل از بین رفته و جایی برای پخت و پز ندارند؛ بنابراین از استاندار هرمزگان، نیرو‌های بسیجی و سایر نهاد‌ها و دستگاه‌هایی که این امکان را دارند که به فوریت امکان تغذیه و غذای گرم را فراهم کنند، خواستاریم که به طور حتم ظرف ۲۴ ساعت اینده این کار صورت گیرد.

مخبر گفت: بعضی از خانه‌هایی که تخریب شده بود باید هرچه سریع‌تر باید اسباب و وسایل منزل تامین و در اختیارشان قرار گیرد، اما در بحث ساخت و تامین مسکن نیز با همان فرمولی که بنیاد مسکن دارد، باید به سرعت پیش از این زمستان و بارندگی، این مشکل برطرف شود.

وی ابرازداشت: خوشبختانه خانه‌ها به طور معمول کوچک بوده و به فوریت می‌توان بعضی از خانه‌ها را ساخت؛ بنابراین می‌شود با مردم طوری رفتار کنیم که در زمستان و بارندگی‌ها مشکلی نداشته باشند و سریع‌تر کار انجام شود.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: تعدادی دام سبک نیز در مناطق زلزله زده فین از بین رفته است که جبران خواهیم کرد ضمن اینکه خوب است برخی از این روستا‌ها که اشتغالی ندارند بنباید برکت به سرعت بنگاه‌های کوچک و زودبازده راه بیاندازد و فرصت خوبی است که یک بخشی از این اشتغال را حل کنیم.

مخبر یادآور شد: با بررسی‌هایی که در استان هرمزگان خواهد شد، تعداد اشتغالی که لازم است در روستا‌های آسیب دیده ایجاد شود، این‌ها را تامین کنند و باز در تهران نیز در این راستا با حضور مسئولان مربوطه تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی گفت: مساله آب و برق چهار روستای بخش فین هم که مشکل دارند که البته یکی از این روستا‌ها مشکل حفاری دارند و ممکن است کمی طولانی‌تر شود، اما بقیه روستا‌ها باید سریع‌تر مسائل‌شان حل شود.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: بعضی از این روستا‌ها باتوجه به اینکه روی گسل قرار دارند، در معرض زلزله هستند و باید پیگیری شود که در کدام مکان‌ها لازم به راه اندازی پایگاه امدادی راهداری‌ها است و سریع اقدام شود.

مخبر تصریح کرد: بخشی از پل‌ها از بین رفته بود البته کامل تخریب نشده بود، اما دچار تنش شده بودند که بعید است بتوان از آن‌ها استفاده کرد و باید به سرعت این پل‌ها ساخته شود که اگر نشود، تردد بین روستا‌ها و شهر‌ها با مشکل مواجه م شود و این ممکن است خود باعث یکسری مسائل شود.

وی اضافه کرد: مدارس نیز که در ظاهر تخریبی نیستند، اما تعمیری هستند باید اداره کل نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان با کمک بنیاد برکت بسیج شوند و به سرعت تعمیر این فضا‌های آموزشی انجام شود؛ چرا که در روستاها، چون تعداد دانش اموزان کم است و مدرسه‌ها حضوری است.

این مقام مسئول در دولت سیزدهم یادآورشد: شب گذشته در بعضی از مناطق زلزله زده دسترسی به اینترنت و همراه اول نداشتند و دانش آموزان باید از فاصله ۵۰ تا ۶۰ کیلومتری برای دسترسی به شبکه شاد استفاده کنند که این چیزی درستی نیست.

وی گفت: اینترنت در این روستا‌هایی که بیش از ۲۰ خانوار حضور دارند، منعی ندارد که ارتباط نداشته باشند و واقعا ارتباط نبود و این کار هم جز کار‌هایی است که باید شکل بگیرد.

مخبر خطاب به مسوولان بسیج و سپاه نیز گفت: بحث کمک‌های بسیج و سپاه را دنبال کنید و هرجا فکر می‌کنید لازم است که از جا‌های دیگر کمک بگیرید، این کار را انجام دهید.

وی ادامه داد: تخت‌های بیمارستانی در هرمزگان نسبت به استان‌های دیگر وضعیت مناسبی نیست که باید وزیر بهداشت سریع‌تر این مشکل را حل کنند و همچنین باتوجه به اینکه این استان از مناطق زلزله خیز کشور است سوله‌ای چندمنظوره برای اسکان و درمان و ... تعبیه شود.

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: از مردم هرمزگان استدعا داریم با توجه به اینکه احتمال پس لرزه‌ها وجود دارد لذا در منازلی که تخریبی هستند، حضور پیدا نکنند و درواقع خدواند لطف بزرگی به ما کرده است که این حادثه تلفات جانی جز یک نفر نداشت.

وی گفت: البته می‌طلبد که نیرو‌های انتظامی، بسیج و سپاه نیز از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کنند و استاندار نیز دستور دهند که هر کس هم به هر دلیلی نخواست رعایت کند، نگذارید این کار انجام شود.

مخبر خاطرنشان کرد: آثار کوتاه مدت زلزله را باید ظرف چند روز آینده به صورت فوری از بین برد و زندگی را عادی کرد و آثار دراز مدت آن هم مثل ساخت و ساز بسیجی شود که این کار صورت گیرد و دولت نیز در کمک رسانی اماده است.

وی همچنین ضمن خسته نباشید به همه مسوولان استانی و کشوری که به موقع و جهادگونه برای رفع مسائل و مشکلات در مناطق زلزله زده عمل کردند، گفت: استاندار مشکلات پیش آمده در زمینه ساخت مسکن، اشتغال، راه، بهداشت و درمان و ... را ظرف ۲ تا سه روز آینده جمع بندی و به ما ارسال کند ما نیز در جلسه‌ای در تهران با حضور مسوولان ذیربط روی همه موارد تصمیم خواهیم گرفت.

مخبر در پایان یادآورشد: آیت الله رییسی رییس جمهوری نیز خسته نباشید گفتند و سلام رساندند و اعلام کردند که دولت در صحنه خواهد بود و کمک خواهد کرد که این موارد و مسائل سریع‌تر حل شود.

منبع: ایلنا
برچسب ها: محمد مخبر
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر