تیتر امروز

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!
آلودگی هوا و قانون هوای پاک

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!

آلودگی هوا مشکل دیرینه تهران است. مشکلی که حالا به سایر شهر‌های ایران هم تسری یافته است. این معضل بزرگ تهران، اما محصول عمل نکردن ۲۳ دستگاه اجرایی به قانون هوای پاک است.
مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!
از میانه آتش (۱۳)

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!

امروز و با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق روشن شد که علی رغم همه اعتراض‌ها مقتدی صدر برنده این انتخابات است. سیاستمدار مرموزی که سالهاست با چرخش‌های مداوم به سیاست ورزی مشغول است!
محمدرضا نادری خبر داد؛

گازسوزی ۸۵ درصدی مناطق نفتخیز جنوب در پیش از انقلاب، اكنون به كمتر از ۲۰ ‏درصد رسیده است

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: قبل از انقلاب اسلامی افزون بر ۸۰ درصد گازهای همراه نفت سوزانده می‌شد که این میزان اکنون به کمتر از ۲۰ درصد تقلیل یافته است.

کد خبر: ۱۱۴۳۰۶
۱۲:۱۱ - ۲۴ آبان ۱۴۰۰

گازسوزی ۸۵ درصدی مناطق نفتخیز جنوب در پیش از انقلاب، اكنون به كمتر از ۲۰ ‏درصد رسیده است

دیدارنیوز خوزستان:محمدرضا نادری روز یكشنبه(۲۳ آبان ۱۴۰۰) در نشست بررسی طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت با حضور نمایندگان اداره كل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اظهار داشت: برای جمع‌آوری کامل گازهای همراه طرح‌ها و پروژه‌های متعددی تعریف شده كه در صورت تامین اعتبار لازم و اجرای آن‌ها، در آینده‌ی نزدیک هیچ گازسوزی در مناطق نفتخیز جنوب نخواهیم داشت.

گازسوزی در اطراف کلانشهر اهواز به حدود ۵ درصد کاهش یافته است

وی با بیان اینكه هم اكنون حدود ۸۵ درصد گازهای همراه نفت در مناطق نفتخیز جنوب جمع‌آوری و به مبادی مصرف و یا تزریق در مخازن ارسال می‌شوند گفت: قبل از انقلاب افزون بر ۸۰ درصد گازهای همراه سوزانده می‌شد که با اجرای ۹ طرح تزریق گاز و فاز اول طرح آماک، این میزان به کمتر از ۲۰ درصد در گستره مناطق نفتخیز جنوب و به حدود ۵ درصد در محدوده کلانشهر اهواز کاهش یافته است.

نادری ادامه داد: برای جمع‌آوری گازهای باقیمانده نیز در كوتاه مدت برنامه‌هایی دیده شده كه از جمله آنها فروش گازهای مشعل به بخش خصوصی است كه در این ارتباط ۴ قرارداد در حال اجرا داریم.

وی به طرح‌های عمده این شركت برای كاهش گازسوزی‌ها اشاره داشت و افزود: در این زمینه ۲۲ پروژه با سرمایه‌گذاری هلدینگ خلیج‌فارس، ۶ پروژه با سرمایه‌گذاری پتروشیمی مارون، ۹ پروژه در قالب طرح ۲۸ مخزن و ۲ پروژه با همكاری پتروپالایش مسجدسلیمان در دست اجراست که با اجرای آنها در آینده‌ی نزدیک، شاهد خاموش شدن همه‌ی مشعل‌ها در مناطق نفتخیز جنوب خواهیم بود.

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب درباره علت‌های گازسوزی در تاسیسات توضیح داد: بخش کوچکی از گازسوزی‌ها مربوط به ایمنی تاسیسات است که قابل حذف شدن نیست و بخشی دیگر نیز هنگام تعمیرات اتفاق می‌افتد.  اما عوامل خارج از کنترل ما مثل نوسانات و قطعی برق و یا بروز مشكل در واحدهای مصرف كننده گاز مانند پتروشیمی‌ها نیز موجب گازسوزی‌های مقطعی و موقت می‌شود.

وی با تاكید بر اینكه رعایت دستورالعمل‌های محیط زیستی در مناطق نفتخیز جنوب جزء الزامات تولید است گفت: هدف ما از اجرای جمع‌آوری گازهای همراه نفت، هم حفظ سرمایه‌ی ملی و جلوگیری از هدررفت گاز طبیعی و هم حفظ محیط زیست است.آلودگی خاک در زمان حفاری را به صفر رسانده‌ایم

نادری با اشاره به اینكه در تاسیسات نفتی علاوه بر گازسوزی، با آلاینده‌های دیگری نیز مواجه بوده‌ایم افزود: بخشی از آلودگی، هنگام تعمیر چاه‌های نفت رخ می‌داد كه در این ارتباط شركت‌های بهره‌برداری تابعه با استفاده از دستگاه‌های فرآورش سیار نفت (MOSو MOT) آلودگی محیط زیست در این بخش را به صفر رسانده‌اند.

وی ادامه داد: در بخش آلودگی‌های زمان حفاری نیز استفاده از روش‌‌های مختلف از جمله پاكسازی خاك به روش بیولوژیكی در دست اقدام است تا آلودگی‌های خاك به حداقل برسد.

نادری گفت: بخشی از آلودگی‌های نفتی مربوط به پساب واحدهای نمكزدایی است كه هم‌اکنون این آلاینده‌ها بدون ورود به طبیعت، با رعایت استانداردهای محیط زیست، به چاه‌های دفعی تزریق می‌شوند.

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اهتمام این شركت به رعایت دقیق دستورالعمل‌های محیط زیست گفت: از سازمان حفاظت محیط زیست انتظار داریم به ما در جهت اجرای كامل دستورالعمل‌های محیط زیست یاری برساند، هرچند که شرایط اقتصادی و الزامات تولید انرژی و ارز هم در این مسیر محدودیت‌هایی برای صنعت نفت ایجاد می‌کند.

 نادری با بیان اینكه مناطق نفتخیز جنوب برای بهبود وضعیت محیط‌زیست منطقه از همه‌ی دیدگاه‌ها و نظرات كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست استقبال می‌كند گفت: امیدواریم با مجموعه اقدامات در دست اجرا بتوانیم سازمانی سبز مطابق با معیارهای محیط زیستی داشته باشیم.

در ادامه این نشست نمایندگان مدیریت امور فنی، مدیریت تولید، مدیریت مهندسی و ساختمان، مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی و شركت بهره برداری نفت و گاز كارون، گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه و پیشرفت فاز دوم طرح آماك ارائه دادند.

پس از این نشست نمایندگان اداره كل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از پروژه ساخت مشعل‌های بدون دود شركت بهره‌برداری نفت و گاز كارون بازدید كردند.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر