تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.
رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان

صادرات ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری کالاهای غیرنفتی از مرزهای خوزستان

کد خبر: ۱۱۳۷۳۶
۲۲:۱۵ - ۱۶ آبان ۱۴۰۰

صادرات ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری کالاهای غیرنفتی از مرزهای خوزستان

دیدارنیوز خوزستان:رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت:میزان صادرات کالاهای غیرنفتی از مرزهای خوزستان، در نیمه اول سال جاری به لحاظ وزنی ۶.۸ میلیون تن و به لحاظ ارزشی بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

امیر حسین نظری بیان کرد: این میزان صادرات به لحاظ وزنی ۲۲ درصد و به لحاظ ارزشی ۱۰۲ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی ۳۶۸ دلار بوده است افزود: صادرات به کشور عراق در این مدت به ارزش ۶۳۰ میلیون دلار معادل ۲۵ درصد کل صادرات بوده است.

نظری ادامه داد: مرزهای شلمچه، بندر امام خمینی(ره) و چذابه در این مدت به ترتیب بیشترین صادرات کالاهای غیرنفتی از خوزستان را به خود اختصاص دادند.

رییس سازمان صمت خوزستان بیان کرد: صادرات به کشور عراق از مرز شلمچه بیش از سه برابر صادرات به این کشور از مرز چذابه بوده است که باید نسبت به ساماندهی و فراهم کردن بستر صادرات در مرز چذابه اقدام لازم انجام شود.

نظری ادامه داد: صادرات محصولات پتروشیمی از منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر نیز به تنهایی ۵۵ درصد کل صادرات خوزستان را شامل می شود.

وی بیان کرد: مصالح ساختمانی ، محصولات کشاورزی، فلزی، شیمیایی از جمله مهمترین اقلام صادراتی از خوزستان به کشورهای هدف از جمله عراق، و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس هستند.

مرزهای تجاری و مسافری چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر از جمله مرزهای تجاری خوزستان هستند که از تیر ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا بازگشایی شدند.  

مجتمع بندری امام خمینی (ره) نیز از دیگر درگاه‌های صادراتی خوزستان و یکی از بنادر مهم کشور است.

این بندر با ۳۸ اسکله فعال به طول هفت کیلومتر بزرگترین بندر فعال ایران است. اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در بندر امام خمینی (ره) مستقر است.

بندرامام خمینی (ره) اکنون از مهم ترین قطب‌های حمل و نقل منطقه‌ای به ایفای نقش می پردازد، این بندر در سال ۱۳۹۰ پس از تغییر رژیم حقوقی خود از یک بندر عادی به منطقه ویژه اقتصادی و الحاق زمین‌های مجاور، هم اکنون با ۱۱ هزار هکتار مساحت، بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

ظرفیت روزانه صادرات و حمل و نقل کالا به میزان یک هزار و ۵۰۰ کامیون از مرز شلمچه و ۸۰۰ کامیون از مرز چذابه است.صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر