تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.

سردار باران چشمه: لحن کارلوس کیروش برای داشتن بازیکنان سرباز تهدیدآمیز نبود

سردار باران چشمه مسئول نظام وظیفه ورزشکاران بود درباره کارت پایان خدمت بازیکنان فوتبال اعلام کرد ما سه بار با کیروش جلسه داشتیم و همیشه هم طرز صحبت و افکارش این بود که از ما درخواست کمک می‌کرد و اصلا لحن تهدید آمیز نداشت. او پرستیژ خودش را داشت، اما همیشه با ما در نهایت احترام حرف می‌زد.

کد خبر: ۱۱۳۳۷۶
۰۹:۵۵ - ۱۲ آبان ۱۴۰۰

نظر سردار باران چشمه درباره کیروش

دیدارنیوز - نام سردار مهرعلی باران چشمه در فوتبال ایران همیشه با مباحث مربوط به خدمت سربازی بازیکنان گره خورده و او در دوره مسئولیتش تلاش زیادی برای برقرار انضباط سربازی فوتبالیست‌ها توام با نهایت همکاری با آن‌ها داشت.

سردار باران چشمه در این گفتگو درباره موضوعات مختلفی که در دوران حضورش در فوتبال رخ داده بود صحبت کرد و اطلاعات جالبی درباره یکی از مهم‌ترین پرونده‌های خدمت سربازی فوتبالیست‌ها که به مهرداد پولادی اختصاص داشت بیان کرد.

یکی از مهم‌ترین حواشی خدمت سربازی فوتبالیست‌ها مربوط به ابطال کارت پایان خدمت بود. موضوعی که به دلیل غیرقانونی بودن، این مدرک صورت گرفت.
حدود ۱۳۵ کارت خدمت در لیگ برتر و دسته یک جعلی بود. امید عالیشاه، حسین ماهینی، وحید امیری، احمد نوراللهی و چند نفر دیگر بودند که من تا مدت‌ها تمامی این اسامی را در حافظه داشتم. تعدادی از آن‌ها را به تراکتور و بعضی را هم به ملوان و فجرسپاسی فرستادیم.

شما از چه طریقی متوجه این اتفاق و صدور غیرقانونی مدارک شدید؟
از خود همین فوتبالیست‌ها به ما اطلاعات دادند. یک بار یکی از ورزشکاران به دفتر ما آمد و گفت ۶ میلیون از من گرفتند و کارت پایان خدمت برایم صادر کردند. ما پیگیری کردیم و متوجه شدیم که سرپرست یکی از تیم‌ها این کار را کرده است. کسی که این خبر را به ما اعلام کرد گفت تعداد نفرات زیادی این گونه هستند و ما همین طور پیگیری کردیم و دیدیم حدود ۱۳۵ کارت صادر شده است. این بازیکنان اغفال شده و از آن‌ها بین ۳ تا ۱۲ میلیون گرفته بودند. آن‌ها یک تیم بودند چرا که این اصلا کار شخص نیست و افراد زیادی در بخش‌های مختلف دست به دست هم داده بودند و این اقدامات را انجام می‌دادند.

چه اتفاقی برای خاطیان غیرورزشکار رخ داد؟
آن سرپرست به ترکیه فرار کرد. کارمندان حوزه نظام وظیفه نیز برحسب میزان تخلف عزل و اخراج شدند. بعضی از معافیت‌های غیرقانونی هم توسط مسئولان پزشکی صورت گرفته بود.

بعد از باخبر شدن نظام وظیفه، جریمه‌ای برای این فوتبالیست‌ها نیز در نظر گرفته شد؟
با آقای حاتمی وزیر اسبق دفاع که رئیس مستقیم ما بودند صحبت کردیم و گفتیم این بچه‌ها مقصر نیستند؛ نه اینکه آن‌ها را بی گناه بدانیم، اما آن افراد به بازیکنان پیشنهاد داده بودند. از او خواستیم اجازه بدهد فوتبالیست‌ها را تقسیم کنیم و اضافه خدمت هایشان را هم ببخشیم. همه بازیکنان نیز از این کار اظهار ندامت کردند. این نفرات حدودا ۶ ماه اضافه خدمت داشتند که ما همه را بخشیدیم. یکی دو بازیکن را به تراکتور فرستادیم آن هم در حالی که هنوز لیگ تمام نشده بود و به باشگاه اعلام کردیم باید بازیکنان را آزاد کنید.

شاید بتوان گفت یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات به ماجرای مهرداد پولادی برمی گردد که او با وجود ضمانت برای بازگشت به کشور تاکنون به ایران برنگشته است.
علی کفاشیان گفت برای مهرداد پولادی ضمانت می‌کنم تا از کشور خارج شود و برگردد. کفاشیان تعهد داد و اجازه خروج هم صادر شد. حس ما این بود که این بازیکن برنمی گردد و متاسفانه این طور هم شد. درواقع از اطراف به ما گفتند که او احتمال برگشتنش کم است، اما آقای کفاشیان قول داد و گفت ما خودمان او را می‌آوریم. بعد از عدم بازگشت او پدر، برادر و عمویش را خواستیم و جلسات متعددی هم برگزار شد. ما اعلام کردیم که اگر برگردد فقط راهی خدمت می‌شود و اصلا تنبیه یا بازداشتی در کار نیست، اما این اتفاق رخ نداد. او خودش ضرر کرد و تیم ملی را از دست داد چرا که به نظرم یکی از بهترین‌ها بود. پولادی هم به خودش جفا کرد وهم به فوتبال ما.

 تکلیف تعهدی که علی کفاشیان رئیس وقت فدراسیون برای پولادی داده بود چه شد؟
او خیلی تلاش کرد که پولادی را برگرداند و اظهار شرمندگی هم کرد، اما او برنگشت. خیلی دنبال کار پولادی رفت، اما فکر می‌کرد که اگر برگردد بازداشت می‌شود، اما در قانون اصلا چنین چیزی پیش بینی نشده است. فقط حدود ۶ ماه اضافه خدمت و جریمه نقدی داشت.

پولادی در حال حاضر می‌تواند به کشور برگردد؟
بله؛ او فقط باید خدمت سربازی را بگذراند و تا وقتی تمام نشود ممنوع الخروج است.

در زمان حضور کارلوس کی روش روابط شما با فدراسیون فوتبال بیشتر از قبل گسترش یافت.
زمان سرمربی گری کی روش ما دو یا سه جلسه به فدراسیون رفتیم و او هم تمام تلاشش این بود که تیم خوبی را برای جام جهانی آماده کند. همیشه هم طرز صحبت و افکارش این بود که از ما درخواست کمک می‌کرد و اصلا لحن تهدید آمیز نداشت. او پرستیژ خودش را داشت، اما همیشه با ما در نهایت احترام حرف می‌زد و نظام وظیفه هم خیلی به تیم کمک کرد.

به غیر از فوتبال، فدراسیون‌ها و ورزشکاران دیگر هم ارتباط زیادی با شما داشته و درخواست کمک می‌کردند؟
همه تیم‌ها از جمله والیبال و بسکتبال هم سرباز داشتند و بعضی از ورزشکاران زمان پرواز متوجه می‌شدند که امکان خروج ندارند و همان لحظه به ما زنگ می‌زدند و درخواست کمک می‌کردند. فدراسیون‌ها هم ضمانت می‌کردند و بدون مشکل ورزشکار اعزام می‌شد. در این چند سال اتفاقات مشابه زیادی رخ داد، اما تنها کسی که به ما جفا کرد مهرداد پولادی بود.

و حرف پایانی؟
ما با ورزشکاران نهایت تعامل را داشته و داریم. با علیرضا کریمی که دو بار با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مبارزه نکرد، به خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و تقاضای معافیت او را داشتیم و با وجود اینکه اصلا چنین چیزی در قانون نیست، ایشان با درخواست ما موافقت کردند. حتی برای آرین غلامی شطرنج باز هم این اتفاق تکرار شد. مسئولان نظام به ورزشکاران نگاه کمک و تهسیل کننده دارند. سال ۹۷ قانونی برای ورزشکاران والیبال، فوتبال و بسکتبال وضع شد که اگر تا ۲۸ سالگی در لیگ حرفه‌ای بازی کنند و در تیم ملی می‌توانند بعد از پایان این دوره به سربازی بروند. واقعا نیرو‌های مسلح همکاری می‌کند و بی وفایی است که بعضی مثل پولادی نسبت به ما کوتاهی کردند.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر