تیتر امروز

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!
از میانه آتش (۱۳)

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!

امروز و با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق روشن شد که علی رغم همه اعتراض‌ها مقتدی صدر برنده این انتخابات است. سیاستمدار مرموزی که سالهاست با چرخش‌های مداوم به سیاست ورزی مشغول است!
یک وکیل دادگستری

لغو حکم داماد زاکانی مانع از رسیدگی به تخلف او نیست

علی مجتهد زاده وکیل دادگستری با تاکید بر این که شهردار تهران در جریان انتصاب داماد خود یک تخلف محرز انجام داده است، تاکید کرد که لغو این حکم مانع از رسیدگی قانونی و محاکمه او نمی‌شود.

کد خبر: ۱۱۳۰۳۸
۱۲:۲۴ - ۰۹ آبان ۱۴۰۰

علی + مجتهدزاده + زاکانی

دیدارنیوز: یک وکیل دادگستری گفت: آقای زاکانی یک تخلف محرز انجام داده به خاطر این تخلف باید محاکمه شود؛ جای سوال است که دستگاه‌های نظارتی، دستگاه قضایی و شورای شهر تا چه زمانی می‌خواهند در برابر این اقدامات غیرقانونی زاکانی سکوت کنند.

علی مجتهدزاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص انتصابات اخیر در شهرداری توسط شهردار تهران که به دلیل حواشی زیاد آن ناچار به لغو حکم دامادش شد، اظهار کرد: در خصوص انتصاب خود آقای زاکانی، شهردار محترم تهران، حرف و حدیث زیاد بود و حقوقدانان اعتقاد داشتند که به دلیل عدم داشتن تحصیلات مرتبط، انتصاب ایشان، غیر قانونی است، اما متأسفانه گوش اعضای شورای شهر به این حرف‌ها بدهکار نبود و آقای زاکانی را منصوب کردند.

وی افزود: آقای زاکانی از ابتدا شعار‌های کلی بحث مبارزه با فساد و شفافیت را به صورت جدی مطرح کرد و در اولین اقدام شاهد بودیم که در یک اقدام غیرقانونی و همچنین اقدامی که شائبه دارد، دامادش را به شهرداری برد. این موضوع یک ایراد قانونی خیلی محرز بود که آقای حسین حیدری را به عنوان مشاور و دستیار ویژه بگذارند و در ماده ۱۰ مصوبه مدیریت تعارض منافع در شهرداری تهران که در سال ۹۷ به تصویب شورای شهر رسیده به‌کارگیری بستگان مدیران شهرداری تهران و واحد‌های تابعه و اعضای بستگان اعضای شورای شهر تهران طی دوره مسئولیتشان در شهرداری تهران و واحد‌های تابعه و شورای اسلامی شهر تهران ممنوع است. بنابر‌این یک تخلف انتظامی صورت گرفت که از اخطار کتبی بدون درج در پرونده تا توبیخ کتبی حتی تا انفصال موقت از یک ماه تا یک سال و یا بازخرید خدمت در مورد افرادی که کمتر از ۲۰ سال خدمت دارند و با پرداخت ۳۰ روز حقوق گروه، قابل انجام است و یا اخراج از محل خدمت یا انفصال دائم از خدمات دولتی را به همراه دارد یعنی ضمانت اجرای خیلی جدی دارد و طی این فشار‌هایی که وارد شد و اعتراضات فراوانی که صورت گرفت، آقای زاکانی این انتصاب را لغو کرد.

این وکیل دادگستری بیان کرد:، اما اظهار خرسندی از لغو این حکم، توسط برخی از افراد بسیار عجیب است. طبق قانون کسی که سرقت و کلاهبرداری می‌کند، اگر مال را بازگرداند، از مجازات معاف نمی‌شود حداکثر تخفیف می‌گیرد. آقای زاکانی یک تخلف محرز انجام داده به خاطر این تخلف باید محاکمه شود.

وی ادامه داد: ایشان در نامه‌ای که اخیراً منتشر کرده نوشته است که به خاطر ناراحتی مردم و دوستان انقلابی خود این شخص را برداشتم؛ یعنی آقای زاکانی در عمل به قانون و احترام به قانون این حکم را لغو نکرده است. ایشان به خاطر فشار‌هایی که به وی وارد شده نه در راستای عمل به قانون این کار را کرده است که حتی به نظر من از عوامل مخففه هم نباید برخوردار شود.

این حقوقدان گفت: جای سوال است که دستگاه‌های نظارتی، دستگاه قضایی و شورای شهر تا چه زمانی می‌خواهند در برابر این اقدامات غیرقانونی و غیرمعقول آقای زاکانی که اصلاً برای قانون احترامی قائل نیست، سکوت کنند.

مجتهدزاده تأکید کرد: شهری مثل تهران به این صورت اداره نخواهد شد. دو روز گذشته نیز مجدداً آقای زاکانی و آقای حسین اوجاقی را به عنوان رئیس سازمان ورزش شهرداری تهران منصوب کرد که این انتصاب هم مسلماً بر خلاف آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مصوب شورای شهر و شهرداری تهران است.

وی اضافه کرد: ایشان هیچ‌گونه رابطه استخدامی با شهرداری تهران تا جایی که من می‌دانم ندارد در اساسنامه سازمان ورزش هم صراحتاً آمده که مسئولیت سازمان باید با کسی باشد که یا از کارکنان رسمی شهرداری است و یا ۸ سال سابقه قرارداد با شهرداری داشته باشد. اگر آقای اجاقی این شرایط را دارد، آقای زاکانی اعلام کند و اگر هم ندارد، به قانون احترام بگذارند که البته از برخورد با ایشان توسط مراجع قضایی، نظارتی و شورای شهر ناامید هستیم. دادن کلانشهری مانند تهران به دست آقای زاکانی واقعا اشتباه بزرگی بود که آقایان مرتکب شدند، چون ایشان نشان داده که اساساً برای قانون احترام قائل نیست.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: به نظر ما حقوقدان‌ها کسی که انتصابش برخلاف قانون است، نمی‌تواند در چارچوب قانون، احکام مشروع و قانونی هم صادر کند.‌ای کاش لااقل شکل ظاهری را رعایت می‌کرد و انقدر بی قانونی اصرار و پافشاری نمی‌کرد.

منبع: ایلنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۱
ناشناس
|
Italy
|
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۹
0
0
ناراحتی مردم ؟ ناراحتی دوستان ؟!
شهرداری که جای خوبی نیست! مامور کنه ایشون را برای ماموریتهای به کشورهای در حال توسعه برای فراگیری نحوه انجام کارهای اداری بصورت اجرایی و بررسی اینکه پسماند های شمال ایران ایا بداخل ایران و رودهای شمال ریخته شده یا نه
شهرداری یک محیط عبوس و بسته و ساکت و خفقان و همه چادری و تسبیح اصلن جای باحالی نیست ... در قانون انتصاب فامیل و اقوام و غیره نمیباشد که محاز است مدیر و وزیر یا نه
تا کی حقوقدان ها میخواهند با شایعه و احساس شرم توهمات خود از قانون را امر بمعروف کنند ... ترامپ احمدی نژاد به ترتیب ۱۰ و ۸۰ نفر از نزدیکان را بکار گماشت چون باهاشون راحت و آشنا بود منع قانونی هم ندارد
چه بالاترین پست و مقام چه رده متوسط و پایین ارگان چارت و هرچه در هیچ کجای قانون نیامده که نمیشود از اقوام استفاده کرد ...
و حقوقدان ها بنده خداها سلیقه شخصی خود را قانون پنداشتند
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر