تیتر امروز

عوام شهرکرد و همدان آب ندارند؛ ایرادی ندارد!
افاضات اضافه

عوام شهرکرد و همدان آب ندارند؛ ایرادی ندارد!

در هفته‌ای که سپری شد خوشبختانه بلایای طبیعی تا حد زیادی از مملکت دست برداشته و بر سر عوام نازل نشد اما مسائل انسانی همچنان برقرار است، گرچه عوام‌الملک می‌گوید ما اصلا مشکلی نداریم!
۱۰ نکته از بازی استقلال و ملوان
به آبی‌ها گل زدید، شادی نکنید!

۱۰ نکته از بازی استقلال و ملوان

استقلال در انزلی در نیمه مربیان برنده شد تا هواداران‌ این تیم‌، باخت هفته اول مقابل سپاهان را به دست فراموشی بسپارند. مرور چند نکته از این بازی خالی از لطف نیست.

طغیان آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های خوزستان/ خشکسالی موجب تشدید شرایط بحرانی می شود

مدیر کل منابع طبیعی استان خوزستان گفت: بنیه گیاهان در زمان خشکسالی ضعیف‌تر بوده و به دلیل کاهش بارندگی و کمبود رطوبت خاک، جذب مواد غذایی از خاک به گیاه کاهش می‌یابد و زمینه برای توسعه آفات و بیماری ها افزایش می یابد.

کد خبر: ۱۱۲۲۳۳
۱۰:۳۷ - ۰۱ آبان ۱۴۰۰

طغیان آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های خوزستان/ خشکسالی موجب تشدید شرایط بحرانی می شود

سیدمحمدتقی سجادی در گفتگو با دیدارنیوز با بیان اینکه حدود یک میلیون هکتار جنگل بلوط در استان خوزستان قرار دارد، افزود: هر چند استان خوزستان را استانی جنگلی نمی‌شناسند ولی سطح جنگل‌های استان در رتبه سوم در بین استانهای زاگرس می‌باشد.
وی افزود: جنگل استان خوزستان از بکرترین جنگل های حوضه زاگرس بوده که از نظر کیفیت و تراکم در واحد سطح منحصر به‌فرد می باشد. زیرا بخش عمده‌ای از آن از آسیب تخریب های ناشی از توسعه در امان مانده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری خوزستان عنوان کرد: طبق اصولی که در منابع طبیعی جهت مبارزه با آفات رعایت می‌گردد حفظ سلامت وجلوگیری از آلودگی محیط زیست بسیار مهم می باشد.

سجادی با اشاره به آفات و بیماری‌های جنگل های حوضه زاگرس عنوان کرد: چند گروه آفت و بیماری در خوزستان مشاهده می گردد که از مهمترین آنها می توان به بیماری ذغالی، 
خشکیدگی بلوط، آفت جوانه خوار بلوط، آفت پروانه ای برگ خوار سفید بلوط و آفت ملخ بال کوتاه اشاره کرد که عمده آفت و بیماری ها به صورت محدود و بومی در جنگل های حوضه زاگرس وجود داشته که امسال به دلیل خشکسالی توسعه یافته اند. 

وی تصریح کرد: این آفات در مناطق مختلف استان از جمله بهبهان، باغملک، اندیکا، و لالی مشاهده شده‌اند که مبارزه با آنها از اواسط تابستان در این مکان ها آغار شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری خوزستان در خصوص مبارزه با آفات و بیماری‌ها در حوزه جنگل گفت: بخشی از مقابله بصورت محلول پاشی که با دو هدف مقابله با آفات با استفاده از سموم با پایه بیولوژی و هدف دوم محلول پاشی باریز مغزی ها جهت تقویت بنیه درختان انجام میشود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خوزستان درخصوص مبارزه با آفت ملخ بال کوتاه بیان کرد: الزاماً در نقاطی که جمعیت این آفت از حدی بیشتر شده و منجر به خسارت زایی شود استفاده از سموم شیمیایی به صورت محدود در لکه های آلوده اجتناب ناپذیر میباشد.

وی ادامه داد: از سایر اقدامات در راستای مقابله با آفات و بیماری های جنگل و تقویت پایه های جنگلی می توان به خروج پایه های شکسته و آلوده که کانون تکثیر آفت می باشند از محدوده جنگل اشاره کرد.

سجادی یادآور شد: همچنین در این خصوص می‌توان به غنی سازی و کاشت نهال در محدوده های خالی از درخت که براثر آفت از بین رفته و در ادامه اجرای پروژه های کوچک آبخیزداری با هدف هدایت روان آب به پای درختان و بهبود وضعیت ریشه اشاره نمود.

وی تشریح کرد: از جمله برنامه های در دست اجرا در این خصوص می توان به اجرای برنامه های ترویجی و آموزش برای جنگل نشینان با هدف حراست و صیانت از جنگل‌ها اشاره نمود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خوزستان بیان کرد: از دیگر اقدامات در حال اجرا موضوع اطلاع رسانی و آموزش عمومی جهت فرهنگ سازی و استفاده از رسانه برای آحاد جامعه با هدف آشنایی با آفات و بیماری های حوزه جنگل و اهمیت حمایت و حراست از عرصه های جنگلی اشاره نمود.

 سجادی عنوان کرد: ۱۲ شهرستان زاگرسی در خوزستان وجود دارد که جهت اجرای برنامه، ۱۲ سند اقدام شهرستانی و در جمع بندی یک سند اقدام استانی تهیه شده که برنامه ها در این چهارچوب اجرا خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: این سند های اقدام متناسب با نیاز های شهرستان تدوین گردیده است. 


سجادی افزود: اگر هر کدام از آحاد جامعه یک قدم برای حفظ طبیعت بردارند طبیعت ۱۰ قدم در جهت بهبود پیش خواهد رفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی