تیتر امروز

گفتگو با یک فعال صنفی معلمان

خواسته فرهنگیان رتبه بندی معلمان است نه بازی با ارقام!

لایجه رتبه بندی معلمان سرانجام قرار است که به صحن مجلس برود. لایحه‌ای که قرار است حقوق معلمان را به ۸۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی برساند. اما به نظر بازی ارقام در لابی‌های مجلس پیچیده‌تر از این حرفهاست!

کد خبر: ۱۱۱۷۰۲
۱۹:۴۸ - ۲۴ مهر ۱۴۰۰

رتبه بندی معلمان

دیدارنیوز – رسول شکوهی: قصه خونابه چشم رتبه بندی معلمان نه تنها هنوز به پایان خوش نرسیده که باید گفت گره‌های آن هر روز بیشتر و پیچیده‌تر هم می‌شود. صحبت از بررسی لایحه رتبه بندی در مجلس شورای اسلامی است، ولی معلمان از لایحه‌ای که قرار است در مجلس بررسی شود رضایت ندارند. قانون و قول مسئولین می‌گوید که باید معلمان ۸۰ درصد اعضای هیات علمی دریافتی داشته باشند، ولی در لایحه‌ای که در سی شهریور امسال در مجلس مطرح شد صحبت از ۸۰ درصد حداقل دریافتی اساتید دانشگاه است.

علاوه بر آن ساعت کار معلمان نیز در این لایحه از ۲۴ ساعت به ۳۰ ساعت رسیده است. براساس ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه مصوب سال ۱۳۹۵، دولت مکلف است لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان را به مجلس ارائه دهد؛ در این ماده آمده است: «تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص با شایستگی‌ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی».

در همین راستا به سراغ رامین کریمی نیا از فعالین صنفی معلمان رفتیم تا دیدگاه او و مطالبات معلمان را در آستانه بررسی لایحه رتبه بندی در مجلس شورای اسلامی را بار دیگر مطرح کنیم به این امید که نمایندگان مجلس به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

معلمان خواهان ۸۰ درصد واقعی هستند نه ۸۰ درصد از حداقل دریافتی اعضای هیات علمی

رامین کریمی نیا از فعالین صنفی معلمان در ابتدا به سراغ مطالبات اصلی معلمان رفت و مهم‌ترین بند لایحه‌ای که این روز‌ها در مجلس مشغول بررسی و بحث است را بند هفتم آن دانست. او در این باره گفت: «مهم‌ترین خواسته معلمان این است که یک بار برای همیشه مشکل منزلت، معیشت و کیفیت زندگی معلمان حل شود. طبق قانون برنامه ششم توسعه - ماده ۲۹ تبصره ۳ - اختلاف دریافتی مشاغل یکسان (مانند مشاغل آموزشی که یکسان هستند، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش) نباید بیشتر از ۲۰ درصد باشد. از صحبت‌های اخیر دکتر منادی رئیس کمیسیون آموزش و دکتر نیکزاد نایب رئیس مجلس و ... بر می‌آید نمایندگان می‌خواهند همان لایحه سی شهریور را تصویب کنند. این همه اطلاعیه و خواسته و جلسات ما با نمایندگان کمیسیون نتیجه نداشته و گویا می‌خواهند با همان روال عمل کنند».

کریمی نیا به تغییری که در لایحه اخیر مجلس ایجاد شده اشاره کرد و گفت: «این لایحه ۸۰ درصد اعضای هیات علمی را شامل نمی‌شود. دوستان مجلس می‌گویند که هم ترازی حقوق معلمان با اساتید دانشگاه به میزان ۸۰ درصد «حداقل» دریافتی اساتید دانشگاه باشد. این حداقل دریافتی با دو رده آموزشیار و مربی خواهد بود. حقوق آموزشیاران با افزایش‌های اخیر حدود ۸ میلیون تومان می‌شود و کلا آموزشیار‌ها در کل کشور حدودا ۷۰۰ نفر هستند. با گروه دومی هم که می‌خواهند معلمان را با آن‌ها هم تراز کنند مربی‌های دانشگاه هستند و آنجا حداقل حقوق ده میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. این دوستان به جای اینکه بگویند هم ترازی با «حداقل»، ۸۰ درصد اساتید دانشگاه گفتند هم ترازی با ۸۰ درصد «حداقلِ حقوق». این کار را خراب کرده است. ۸۰ درصد ۸ میلیون تومان می‌شود حدود ۶.۵ میلیون تومان که البته همه بند‌ها را هم پوشش نمی‌دهد. این ۸۰ درصد کجا و آن ۸۰ درصد کجا. می‌خواهند بگویند که این ۸۰ درصد اجرایی شده است. هر عقلی متوجه خواهد شد که با این روش آن قول ۸۰ درصد اجرایی نخواهد شد».

کریمی نیا به اشکالات لایحه سی شهریور اشاره کرد و گفت: «اشکال این لایحه این است که اولا با حداقل دریافتی اساتید دانشگاه معلمان را می‌سنجند، ثانیا وقتی این درصد‌ها اجرایی شود سال‌های بعد بر مبنای میانگین دریافتی و میانگین احکام معلمان قرار است این درصد‌ها افزایش پیدا کند. میانگین دریافتی معلمان در واقع همانی است که همه می‌دانند و بسیار پایین است. چون اکثر کارکنان دولت معلمان هستند میانگین دریافتی پایین خواهد ماند و می‌خواهند سالی ده الی ۱۵ درصد افزایش داشته باشند. چون ماجرای ۸۰ درصد منتفی می‌شود و آن را اجرایی نمی‌کنند. این ضرر بزرگی برای معلمان خواهد بود. با هم رده‌های خود سنجیده نمی‌شوند و باز به قانون مدیریت خدمات کشوری باز می‌گردند و همان افزایش ناچیز سالانه».

براساس گفته‌های کریمی نیا خواسته معلمان این است که این درصد‌ها را در نظر نگیرند و آن دو رتبه‌ای که قرار است اساتید و معلمان با آن سنجیده شوند دو رتبه بیشتر و بالاتری باشد. او در این باره گفت: «باید از رتبه‌های بالا در نظر بگیرند. به عنوان مثال استاد معلم با استاد تمام سنجیده شود و ... همینطور به سمت پایین بیایند. اگر بودجه نیست یک رتبه به پایین بیایند نه اینکه ۸۰ درصد را انجام ندهند. این چیزی که ما می‌گوییم طبق بررسی کارشناسانه حدود ۳۰ هزار میلیارد برای هفت ماه می‌خواهد. ما پیشنهاد می‌کنیم با همین بودجه‌ای که قرار است تصویب شود و تا الان ۱۲.۵ هزار میلیارد آن طبق گفته هیات رئیسه مجلس در نظر گرفته شده است».

این فعال صنفی به این نکته اشاره کرد که نمایندگان مجلس قول افزایش بودجه تا ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد برای هفت ماه را داده اند. کریمی نیا در این باره گفت: «البته ما طبق قانون این حق که از ابتدای فروردین در نظر گرفته شود را برای معلمان در نظر می‌گیریم، ولی گفته می‌شود که بودجه نیست. ما می‌گوییم اگر بودجه ندارید هر چه قدر که هست بر اساس قانون ۸۰ درصد هیات علمی پیش برویم. در غیر این صورت اعتراضات معلمان باز هم ادامه خواهد داشت و حق هم دارند و، چون قانون اجرا نشده و بهتر است همانطور که رئیس جمهور هم گفتند یک بار برای همیشه این مشکل حل شود».

کریمی نیا به تبصره سه ماده هفت لایحه نیز اشاره کرد که در آن اجرای رتبه بندی معلمان در سال‌های آینده «منوط» به تامین بودجه شده است. این فعال صنفی تاکید کرد که خواسته معلمان حذف این کلمه است، چون این کلمه می‌تواند در سال‌های آینده در اجرای نظام رتبه بندی معلمان مشکلاتی به وجود بیاورد.

وقتی سایر نهاد‌ها بودجه دارند آموزش و پرورش هم باید داشته باشد

از وقتی لایحه رتبه بندی مطرح شده همواره نمایندگان مجلس از آن حمایت کرده اند و در اظهارنظر‌هایی همواره خود را حامی این طرح و افزایش حقوق معلمان نشان داده اند، اما در عمل تصویب رتبه بندی نهایی نشده است. کریمی نیا در این باره گفت: «یک مشکل نگرش است و دیگری بودجه. همه می‌گویند که ما رتبه بندی را قبول داریم و تصویب و حمایت خواهیم کرد. مخالفین و منتقدین رتبه بندی و هر گونه افزایش حقوق معلمان بر این نکته تاکید دارند که معلمان سه ماه تعطیل هستند. در پاسخ باید گفت که همه جای دنیا معلمان تعطیلاتی از این دست دارند. تعطیلی به آن مفهومی که در ذهن‌ها هست وجود ندارد و فعالیت‌های معلمان فقط در شکل آموزشی تعطیل می‌شود و پژوهش و توانمندسازی و ... به قوت خود باقی است. آموزش استهلاک و فرسودگی زیادی دارد و آن‌هایی که این سازوکار را ساماندهی کرده اند آگاه به این مساله بودند. نکته دیگر اینکه باقی مشاغلی که چند ماه تعطیل هستند فقط حقوقشان در دوره‌ای که سر کار هستند پرداخت می‌شود؟ البته که این گونه نیست».

او به دیگر موانع اجرای رتبه بندی نیز اشاره کرد و گفت: «گفته می‌شود که تعداد معلمان زیاد است. اولا طبق آمار‌ها ما کمبود معلم داریم. در کشوری مانند ژاپن به ازای هر ۲۰.۷ دانش آموز یک معلم وجود دارد و در ایران به ازای هر ۳۱.۲ دانش آموز یک معلم داریم. یعنی هنوز معلم کم داریم. آموزش و پرورش اعلام کرد که امسال ۱۹۷ هزار معلم کم دارد».

در بحث کمبود بودجه نیز کریمی نیا به این نکته اشاره داشت که وقتی برای سایر نهاد‌ها بودجه وجود دارد برای آموزش و پرورش که وظیفه مهم و سخت تربیت نیروی انسانی کشور را برعهده دارد نیز باید بودجه قابل توجهی در نظر گرفته شود.

رامین کریمی نیا رتبه بندی معلمان

راهکار‌های معلمان برای اجرایی شدن رتبه بندی

رامین کریمی نیا در ادامه به سراغ راهکار‌هایی که در این زمینه از سوی معلمان و تشکل‌های فرهنگیان ارائه شده نیز اشاره کرد: «ما راهکار‌هایی هم در این زمینه ارائه کردیم و از اختیارات ده درصدی رئیس سازمان برنامه و بودجه و اختیارات هیات رئیسه مجلس و تغییر ردیف‌های بودجه آموزش و پرورش گفتم. برای طرح معلم تمام وقت بودجه خوبی در نظر گرفته شد، ولی آن طرح با بودجه یک ساله شش ماه بیشتر اجرایی نشد. اعتراضات همکاران به دیوان عدالت و رای دیوان از اول مهر امسال باعث توقف طرح معلم تمام وقت قطع شد و حقوق برخی همکاران هم کاهش پیدا کرد، چون دیگر اضافه کاری نبود. بودجه شش ماه دیگر آن باقی مانده و می‌توانند در رتبه بندی از آن استفاده کنند».

او در این باره ادامه داد: «نمایندگان مجلس از صندوق توسعه ملی و از اذن رهبری می‌توانند کمک بگیرند تا برای همیشه این مساله حل شود تا دیگر شاهد زیر خط فقر بودن معلمان نباشیم. اکثر معلمان زیر خط فقر هستند. به خصوص معلمان جوان ما که با ۴ میلیون زندگی می‌کنند. این معلمان از فرهیختگان و نیرو‌های انسانی توانمند کشور هستند که ناامید هستند و می‌خواهند معلمی را رها کنند. ما باید این‌ها را جذب کنیم».

افزایش ساعت تدریس باید حذف شود

از کریمی نیا درباره افزایش ساعت تدریس معلمان نیز پرسیدم. او به این نکته اشاره کرد که در این لایحه ۳۰ ساعت زمان تدریس هفتگی درج شده، ولی با صحبت‌های صورت گرفته و قول منادی رئیس کمیسیون آموزش قرار است که حذف شود. او در این باره توضیح داد: «ما درخواست داشتیم که افزایش ساعت یا حذف شود یا داوطلبانه شود. طبق ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری معلمان با ۲۴ ساعت تدریس تمام وقت محسوب می‌شوند و بعد از ۲۰ سال کار و سن بالای ۵۰ باید یک تخفیف ساعت کاری تا ۲۰ ساعت هم در نظر گرفته شود. اگر قرار است معلم‌ها این افزایش ساعت اجباری را داشته باشند آن زمان باید هم ترازی آن‌ها با استاد تمام وقت ویژه در نظر گرفته شود. می‌دانید که استاد تمام وقت و استاد تمام وقت ویژه داریم و اگر قرار است معلمان به صورت تمام وقت ویژه کار کنند باید هم ترازی آن‌ها نیز در همین راستا در نظر گرفته شود».

اگر ۸۰ درصد واقعی اجرایی نشود اعتراضات ادامه دار خواهد بود

چند ماهی می‌شود که معلمان چه در فضای مجازی و چه به صورت تجمع در مقابل اداره کل‌های آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه اعتراض خود را نسبت به عدم تصویب درست رتبه بندی معلمان مطرح کرده اند. درباره ادامه دار شدن اعتراضات کریمی نیا گفت: «چیزی که ما میبینیم و می‌توان آن را پیش بینی کرد این است که اگر ۸۰ درصد واقعی اجرایی نشود مسلم بدانید که اعتراضات معلمان چه در فضای مجازی و چه در شکل‌های دیگر ادامه خواهد یافت».

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
0
0
فقط هشتاد درصد هیات علمی نه هشتاد درصد حداقل هیات علمی ای خداوندان قدرت بس کنید. معلمان را ذلیل و بدبخت و بیچاره تر ازین نکنید
الاغ
|
United States of America
|
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
0
0
ته تهش یه چیز مسخره رو به اسم رتبه بندی تصویب میکنن ببین کی گفتم
الاغ
|
United States of America
|
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
0
0
ته تهش یه چیز مسخره رو به اسم رتبه بندی تصویب میکنن ببین کی گفتم
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر