تیتر امروز

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!
اظهارات ضرغامی در مورد پاسارگاد و مقبره کوروش

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!

اظهارات عزت الله ضرغامی در مورد مشکل کشاورزی و ارتفاع ساختمان‌ها در کنار مقبره کوروش واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. سوال این است که آیا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، متولی کشاورزی است؟!
احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!
سیاست ورزی به سبک احمدی نژاد

احمدی‌نژاد در دبی؛ سیاستمدار بی‌باک یا اپوزیسیون خودی؟!

محمود احمدی نژاد این بار با حضور در نمایشگاه اکسپوی دبی به متن فضای سیاسی و رسانه‌ای بازگشته است. حضوری پرحاشیه و جنجال برانگیز. این گزارش مروری دارد بر رفتارهای این سیاستمدار منحصر به فرد و...

استاد حوزه: مجلس زن‌فروشی را قانونی نکند!

برخی نمایندگان مجلس به دنبال تعیین سقف مهریه به میزان حداکثر ۱۴ سکه هستند؛ پیشنهادی که موافق و مخالفان زیادی دارد. محمدتقی فاضل‌میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به این پیشنهاد به نکاتی اشاره کرد که در ادامه می‌خوانید.

کد خبر: ۱۱۱۱۳۵
۱۰:۳۳ - ۱۹ مهر ۱۴۰۰

تعیین سقف مهریه در مجلس

دیدارنیوز ـ محمدتقی فاضل‌میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به این پیشنهاد گفت:

* در شرع اسلامی تعیین یک سقف معین برای مهریه مجاز نیست، علاوه بر این، پیشنهاد نمایندگان هیچ‌یک از مشکلات جامعه از جمله آمار طلاق و ازدواج، زندانیان مهریه و… را حل نمی‌کند.

* خداوند در قرآن مرد را موظف کرده که مهریه زن خود را حتی اگر یک قنطار طلا (قنطار در مورد تعداد زیادی از سکه طلا معمولا ۱۰ هزار دینار نیز به مقدار ۵/۴۲ کیلوگرم به کار می‌رود) باشد پرداخت کند.

* تعیین سقف ۱۴ سکه‌ای برای مهریه، نه شرعی است و نه قانونی، ولیکن نباید مهریه مقداری غیرعرف تعیین شود و دو طرف باید با رضایت میزان آن را تعیین کنند.

* در صورتی که زن و مرد از ابتدا برای مال یکدیگر برنامه‌ریزی کنند، زندگی آرامش بخشی نخواهند داشت.

* (با بیان اینکه در صورتی که مجلس، قوانینی برای تعیین سقف مهریه تصویب کند این قانون به معنای قانونی‌کردن و رواج دادن زن‌فروشی است): متاسفانه پس از گذشت ۴۰ سال از تاریخ انقلاب اسلامی، همچنان فرهنگ و آداب و رسوم ازدواج در کشور ما اصلاح نشده و علت افزایش آمار طلاق در کشور نیز فرهنگ غلط است؛ به جای قانونگذاری‌های اشتباه باید سطح فرهنگی جامعه را ارتقا دهیم.

* امروزه زنان بعد از کوچکترین اختلافی، برای دریافت مهریه اقدام می‌کنند و این موضوع را فرهنگ اشتباه جامعه در ذهن آن‌ها جا انداخته است.

در همین حال سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی وکیل دادگستری درباره پیشنهاد نمایندگان گفت:

* مشکل از زمانی شروع شد که فرهنگ غلط «مهریه را کی داده و کی گرفته» در جامعه رواج پیدا کرد. بنده نه تنها در خصوص این موضوع، بلکه در خصوص ۱۱۴ سکه قابل وصول که پیش‌تر عنوان شد نیز مخالف بودم، زیرا برای خانم‌ها مشکل‌ساز است.

* زمانی که یک شخص عاقل تصمیم به ازدواج گرفته است باید با توافق طرفین مهریه مشخص شود. همچنین طبق قانون مرد مسوول است که مهریه زن را تحت هر شرایطی پرداخت کند پس اگر شخصی مطلع است که توان ندارد از ابتدا نباید زیر بار مسوولیت برود و متاسفانه یک نکته بسیار مهم در امر ازدواج که در کشور ما فرهنگ‌سازی نشد همین موضوع بود؛ هیچ‌کس بیش از حد توانش نباید تعهد دهد.

* (با بیان اینکه دو دسته از افراد به علت ندادن مهریه به زندان می‌روند): دسته اول توانایی مالی دارند ولیکن نمی‌خواهند مهریه را پرداخت کنند، این افراد باید تمامی اموال‌شان توقیف شود در حالی که راهی زندان می‌شوند، دسته دوم نیز افرادی هستند که توانایی مالی ندارند، این افراد هم نباید به زندان بروند چراکه مگر با زندان رفتن فرد ندار، دارا می‌شود؟ در نتیجه این موضوع به طور کلی یکی از اشتباهات سیستم قضایی است.

منبع: روز نو
برچسب ها: حقوق زنان
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
خدیجه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
0
0
سلام چرا اینقدر میگویید مردان مهریه را نمیپردازند مردی که چند سال پیش ۱۵۰ سکه مهریه کرده مبلغ آن زمان میشود حدود ۱۵۰تا۲۰۰ میلیون که میتوانست بدهد ام به همت وضعیت اقتصادی کشور الان شده ۲ میلیارد تومان . آیا مقصر مردان هستند که در بحثهایتان مردان را مقصر جاوه میدهید کمی منصفانه در مجلس ودر رسانه ها صحبت کنید .
گلی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
0
0
سلام اینقدر دعوای زن و مردی راه نیندازید مقصر اصلی اقتصاد ملکت و خود دولت میباشد که قیمت سکه بسیار بالا رفته و این مشکلات را به بار آورده به داد خانواده برسید چرا زن و مرد را رودرروی هم قرار داده اید پسر و دختر از هم میترسند و ازدواج سفید راه انداخته اند کشور رو به پیری میرود چون زاد و ولدی نیست واینها همه بدلیل این دعواهای زرگری است ‌.بس کنید به داد مردم برسید.
تندیس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
0
0
مثه اینکه ایشان گذرش به دادگاه برای پرداخت مهریه انهم با تعداد سکه های بالای یکهزار عدد و خانه با قیمت بالای یک میلیارد نیفتاده . اینها خودشان چقدر مهریه زنانشان کرده اند که حالا آروغهای انچنانی میزنند . یا مهریه چند هزارسکه ای کرده اند که باید پرسید شما در عنفوان زندگی این همه ثروت را از کجا اورده ای که فقط مهریه خانمت اینطور سر به فلک کشیده ؟ و یا خیر اینها مهریه های سنگین تعیین کرده اند اما در دل گفته اند که داده و که گرفته که این در واقع دغلکاری و خیانت و یک کلاهبرداری شنیع است انهم در محیطی که دختری با همه عشقش اماده جانثاری برایاین اقا و خانواده اش بوده . اگر فرزند ایشان بخاطر نداشتن توانایی پرداخت مهریه زندان می افتاد انوقت این زرت و پرت ها را سرهم نمیکردند . ایشان عنوان زن فروشی را هم به طرح نمایندگان مجلس نهاده اند . این از بی عرضگی نمایندگان است که این مفتخورهای بی مسئولیت را پای حساب و کتاب نمیکشند و بگویند این عنوان توهین امیز را از کجا استخراج کرده ای ؟ مگر این ولنگاری بی حد و مرز در روابط خانواده و پرده دری ها و بهم خوردن مناسبات فرهنگی که وزانت کافی در تنظیم روابط خانواده داشت را همین اخوندنماهای بی مسئولیت در نیاوردند و جامعه را با این بحرانهای فرهنگی و خانوادگی مواجه کردند . اگر کسی همان ابتدا تو دهن این رجاله های بی مسئولیت میزد امروز اینطور پرده دری نمیکردند که عنوان یک طرح مجلس که در مرحله بررسی و کارشناسی هست را زن فروشی بگذارند . این شیخک کثیف پرده دری را بحد اوج رسانده ویکی باید جلو لفاظی های سیاسی اما بی منطق این فرد را بگیرد . اتفاقا ما که در محیط جوانان مشغول خدمتیم می بینیم هم پسران و هم دختران عزیز جامعه ما از اینگونه طرحهایی که موجب تسهیل ازدواج و بهم رسیدن انها میشود استقبال کرده و باعث خشنودی انها هم میشود . یکی از دانشجویان دختر میگفت من از این قوانین دست و پا گیر اسلام متنفرم که انقدر بار ازدواج را سنگین کرده که نمیتوانم به عشق دلخواهم برسم و کاش در جوامع مسیحی زندگی میکردم و میتوانستم با حضور در کلیسا بهمراه عشقم یک ازدواج ابرومند اما ساده را برگزار و زندگیمان سامان بگیرد . در جواب ان دختر عزیزم گفتم اسلام به ذات خود ندارد عیبی - هر عیب که هست از مسلمانی ماست . آری این عمامه به سر های بی مسئولیتی که مانع تسهیل ازدواج میشوند اینها هم منفور اسلامند و هم منفور ملت و جا دارد در یک عزم همگانی همه با اراجیف این اخوندک نفهم که چنین توهین بزرگی به نیمی از جمعیت ایران کرده مخالفت و توی دهن او بزنند .
احمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
0
0
تکلیف مهریه زن هایی که تو دوره عقد هستند و مهریه شون رو قبل از عروسی به اجرا میگذارن چی!؟ مگر دیه رو ضرع و قانون تعیین نمیکنه؟ نرخ روز سکه شده معضلی که تمام این کاسبان مهریه رو قبل از شروع زندگی سوق میده (تشویق میکنه) به سمت دادگاه و وصول به اصطلاح حق ( هدیه ای که بر گردن مرد هست!) و طلاق و مجردی و فساد و...
اون که داره مهریه ای نمیده! به لطف وکلای کاربلد و هزار و اندی راهکار! اون که نداره،محکومه به نابودی!!!
قضیه زنی که مادره یا چند سال سوخته و ساخته متفاوته.. اما نه اون هایی که بدون یکساعت زندگی مشترک میرن تو قانون شوم حق حبس و وصول حقوق مهریه یا هدیه (شما بخوانید حق خون و تباهی جامعه)
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر