تیتر امروز

قضیه نشست بروکسل چیست؟

قضیه نشست بروکسل چیست؟

این روز‌ها تحرکات طرف‌های برجامی افزایش چشمگیری داشته است. هرکدام سعی دارند به نحوی مذاکرات وین را احیا کنند، اما در این میان بحث نشست بروکسل معادلات را پیچیده‌تر از قبل کرده است.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!
اظهارات ضرغامی در مورد پاسارگاد و مقبره کوروش

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!

اظهارات عزت الله ضرغامی در مورد مشکل کشاورزی و ارتفاع ساختمان‌ها در کنار مقبره کوروش واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. سوال این است که آیا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، متولی کشاورزی است؟!

تمدید مهلت واکسیناسیون دانش‌آموزان/ واکسینه شدن کامل ۳ میلیون نفر در تهران

دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه فرآیند واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز شده، گفت: مهلت واکسیناسیون دانش‌آموزان تمدید شده و تاکنون در استان تهران ۴۵ درصد افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال واکسینه شده‌اند.

کد خبر: ۱۱۱۰۰۰
۰۹:۵۱ - ۱۸ مهر ۱۴۰۰

مهلت واکسیناسیون دانش‌آموزان

دیدارنیوز ـ دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره روند واکسیناسیون دانش آموزان اظهار کرد: این فرآیندی مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش است که با رعایت ملاحظات فنی در حال انجام است، اما در استان تهران در دو روز گذشته با توجه به اقبال عمومی که از روند واکسیناسیون صورت گرفته است.

او ادامه داد: روند اکثر شاخص‌های کرونا رو به نزول است، اما همان طور که کرونا بار‌ها در ماه‌های گذشته نشان داده، باید شرایط تمامی استان‌ها از جمله تهران را ناپایدار و شکننده در نظر گرفت.

زالی با بیان اینکه تنها واکسیناسیون شرط کافی برای کنترل کرونا نیست، بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و خودداری از برگزاری جشن‌ها و دورهمی‌های خانوادگی تاکید کرد.

وی با اشاره به فرآیند رو به تزاید واکسیناسیون در تهران و سایر استان‌های کشور، افزود:، اما همچنان باید بدانیم برای کنترل کرونا واکسیناسیون شرط لازم است، اما شرط کافی نیست.

زالی شرط کافی برای کنترل کرونا در واکسیناسیون را رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی عنوان کرد و گفت: با توجه به تجارب کشور‌هایی که در کنترل کرونا موفق بوده اند، ترکیب فرآیند واکسیناسیون در کنار تعهد به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ضروری است.

زالی از شهروندان درخواست کرد که از برگزاری دورهمی‌های غیر ضروری مانند جمع‌های خانوادگی خودداری کنند. چون اگرچه افراد واکسینه‌شده تا حدی نسبت به بیماری مصونیت لازم را پیدا می‌کنند، اما همچنان می‌توانند در معرض آسیب‌پذیری نسبی باشند.

زالی افزود: فرد واکسینه شده حتما باید دو دوز واکسن را دریافت کرده باشد، اما هنوز بسیاری از افراد دوز دوم را دریافت نکرده اند و بنابراین شرایط همچنان ناپایدار تلقی می‌شود و توصیه ما رعایت صبورانه شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

او ادامه داد: در دو هفته ماه ربیع اول سال گذشته بعد از برگزاری مراسم‌های خانوادگی و جشن‌ها در این ماه، ما به سمت خیز سوم رفتیم و آمار‌ها ۱۵ درصد افزایش در بستری بیمارستانی نسبت به ماه گذشته، ۱۲ درصد رشد در میزان مراجعین و ۱۸ درصد افزایش مرگ و میر‌ها را نشان داد.

زالی عامل اصلی این افزایش آمار‌ها را در سال گذشته عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی دانست و افزود: بنابر این باید با درس گرفتن از این تجربه تلخ، در کنار تسریع در روند واکسیناسیون برای کاهش روند بیماری تلاش کنیم.

وی مهم‌ترین نقطه آسیب پذیری در این روز‌ها را عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، ساده انگاری و عادی انگاری دانست که در تحقق مصونیت سازی جمعی می‌تواند مشکل ایجاد کند.

کاهش مراجعان سرپایی

زالی با بیان اینکه به صورت چشمگیری در میزان مراجعان سرپایی، میزان بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و میزان مرگ و میر‌ها شاهد کاهش آمار‌ها هستیم، افزود:، اما طبق تجربه و درسی که کرونا به ما آموخته این شرایط را به ویژه در کلانشهر‌ها باید ناپایدار و شکننده تلقی کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون در تهران ۵ هزار بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها بستری هستند، گفت: از این تعداد حدود ۱۴۰۰ نفر نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

بیش از ۱۱ میلیون تهرانی واکسن کرونا را دریافت کردند

زالی با اشاره به روند رو به تزاید واکسیناسیون در روز‌های اخیر در استان تهران اظهار کرد: تاکنون ۱۱ میلیون و ۳۲۰ هزار نفر از شهروندان تهرانی واکسینه شده اند که ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از این آمار هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند.

وی از شهروندان درخواست کرد: در فرصت باقی مانده با توجه به وجود ۱۰۰۰ مرکز واکسیناسیون فعال در تهران نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند تا هرچه سریع‌تر به مصون سازی جمعی در تهران نزدیک شویم.

وی بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ادارات تاکید کرد و تسریع روند واکسیناسیون کارکنان مشاغل به ویژه مشاغل حساس را یادآور شد.

منبع: ایرنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر