تیتر امروز

"سرزده" با رئیسی در ۱۰۰ روز

ابراهیم رئیسی امشب گزارش عملکرد صد روزه دولت خود را ارایه خواهد کرد. دولتی که در مهار کرونا موفق بوده اما در مهار تورم، مدیریت بحران محیط زیست و البته تنش در سیاست خارجی چندان درخشان عمل نکرده...
سعدالله زارعی:

برای آذربایجان مایه شرمندگی است که لبنانِ اسرائیل باشد

یک کارشناس مسائل امنیتی با انتقاد شدید از سیاست‌های دولت آذربایجان گفت: چگونه است که اسراییلی‌ها صحبت از آذربایجان با عنوان لبنان اسراییل می‌کنند، این برای آذربایجان موجب شرمندگی نیست و باکو نمی‌داند این مساله باعث واکنش قطعی و جدی ایران می‌شود.

کد خبر: ۱۱۰۵۱۳
۱۲:۰۲ - ۱۲ مهر ۱۴۰۰

آذربایجان اسرائیل سعد الله زارعی

دیدارنیوز: یک کارشناس مسایل منطقه و بین‌الملل گفت: اگر سیاست فعلی ترکیه درباره قفقاز استمرار پیدا کند و آمریکا و اسراییل همچنان در منطقه جولان دهند، ایران ناگزیر می‌شود برای ایجاد امنیت پایدار برای دوره‌ای به استقبال طرح‌هایی رود که عارضه امنیتی خواهد داشت.

سعدالله زارعی با اشاره به سیاست حسن همجواری با کشور‌های همسایه اظهار کرد: این سیاست با کشور‌هایی که در تمدن و تاریخ خودشان سوابق ایرانی دارند، پررنگ‌تر است. ملتی که سابقا بخشی از ملت ایران بوده و از ایران جدا شده ایران در جهت حفظ ارتباطات عاطفی و فرهنگی با آن‌ها مضاعف تلاش می‌کند و بعد از فروپاشی شوروی همواره تلاش کردیم در همه مسایل در قبال موضوعاتی که از سوی آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و تاجیکستان درباره ایران مطرح می‌شده است حداکثر خویشتن داری را نشان دهیم، اما در اینجا شاهد این هستیم که پاسخ حسن همجواری ایران با توطئه داده شده است که آمریکا، اسراییل و ترکیه همراه با آذربایجان به آن پرداختند و این‌ها سعی دارند برای ایران اختلاف محیطی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: مسایل و تحولات پیش آمده مشهود است که صرفا بر سر حل اختلاف آذربایجان و ارمنستان نیست بلکه این‌ها یک فتنه محیطی را شکل می‌دهند که ایران نمی‌تواند با فرمان حسن همجواری دیگر حرکت کند و باید اقدامی کند که مانع شکل گیری توطئه شود و این مساله هم خارج از قواعد بین الملل نیست. حسن همجواری یعنی دو کشور نمی‌توانند وارد پیمان و تعهدی شوند که دودش به چشم ملت ایران و کشور ثالث برود.

این کارشناس مسایل منطقه و بین الملل در ادامه به اصل بازدارندگی اشاره کرد و گفت: هر کشوری می‌تواند در صورتی که با تهدید فزاینده مواجه شود اقداماتی را شکل دهد. ما از یک طرف گفتگو‌های دیپلماتیک خود را شروع کردیم به ویژه با جمهوری آذربایجان و برای اینکه نشان دهیم در آنچه می‌گوییم جدی هستیم، مانور سپاه و ارتش در بیله سوار و خداآفرین برگزار کردیم و این پیام روشنی دارد که اگر مسایل حل نشود ایران وارد میدان می‌شود. به هر حال ایران هم آرزو‌های ژئوپلتیک دارد. مثلا آرارات چرا در اختیار ترکیه است؟ این یک جنبه توافقی موقت یا دائمی است؟ همه می‌دانند آرارات تا زمان رضا شاه در اختیار ایران بوده است یا باریکه‌ای که ترکیه را به آذربایجان وصل می‌کند در اختیار ایران بوده است و ایران تسامح کرده و الان می‌تواند درباره بازگرداندن این مناطق اقدام مشروع کند. ممکن است ما نخواهیم کار را به این سطوح برسانیم، اما ترکیه باید بداند که اگر کاری کند که برای ایران ضرر ژئوپلیتیکی داشته باشد، ایران دستش باز است که از منافع و حقوق خودش دفاع کند.

زارعی ادامه داد: چگونه است که اسراییلی‌ها صحبت از آذربایجان با عنوان لبنان اسراییل می‌کنند، این برای آذربایجان موجب شرمندگی نیست و باکو نمی‌داند این مساله باعث واکنش قطعی و جدی ایران می‌شود و او نمی‌داند چنین عنوانی به اقدام نظامی ایران مشروعیت می‌بخشد، از این رو اگر مخالفان ایران در حال طراحی فتنه هستند باید بدانند که دست ایران برای به هم زدن این توطئه باز است و می‌تواند در چارچوب منافع ملی خود اقدام کند.

این کارشناس مسایل منطقه و بین الملل مانور برگزار شده توسط ایران را کاملا در چارچوب مصالح ایران دانست و گفت: کسی نمی‌تواند به آن اعتراضی داشته باشد.

وی درباره تاثیر برگزاری این مانور خاطرنشان کرد: ما برای آرامش پایدار باید تلاش کنیم که این آرامش ایجاد نمی‌شود مگر با حذف نقش مخالفان ایران در منطقه. اگر سیاست فعلی ترکیه درباره قفقاز استمرار پیدا کند و امریکا و اسراییل همچنان در منطقه جولان دهند، یعنی طولانی مدت امنیت نداریم و ما برای این که امنیت پایدار ایجاد کنیم ممکن است ناگزیر باشیم در دوره‌ای به استقبال طرحی رویم که عارضه امنیتی داشته باشد این به انتخاب کشور‌های مذکور برمی گردد.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
تورک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
0
0
قره باغ با حمایت اسرائیل و ترکیه آزاد شد، پس طبیعی هست که با اسرائیل دوست باشد و به هیچ کس هم ربطی ندارد
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر