تیتر امروز

سیر صعودی آمار بازماندگان از تحصیل و
گزارش دیدار از بی‌تفاوتی دولت به واقعیت آموزش همگانی

سیر صعودی آمار بازماندگان از تحصیل و "رئیسی" که زیاد نمی‌داند!

از ابراهیم رئیسی گرفته تا وزیر آموزش و پرورش در حالی از دستاورد‌های جدید در آغاز سال تحصیلی با تکیه بر کلمه "ما می‌توانیم" خبر دادند که طبق آمار بیش از ۲۰ درصد دانش آموزان کلاس اولی ثبت نام نکرده‌اند!
نگاه بایدن به منافع اَبَرتوافق؛ با چه هزینه‌ای؟
از چشم جهان (۱۱۳)؛ تحلیل رویترز پیرامون عادی سازی روابط اسرائیل-عربستان

نگاه بایدن به منافع اَبَرتوافق؛ با چه هزینه‌ای؟

دولت بایدن بر تلاش خود برای تحقق "معامله بزرگ" در خاورمیانه که شامل عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان نیز می‌شود، افزوده. واشنگتن معتقد است اگر بتواند موانع مهم را کنار بزند، منافعی مهم کسب خواهد...

موضع حوزه علمیه درباره گردشگری چیست؟

آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با صدور پیامی به مناسبت روز جهانی گردشگری، آمادگی حوزه‌های علمیه را برای کمک به فرهنگسازی، توسعه و ترویج صنعت گردشگری اعلام کرد.

کد خبر: ۱۱۰۲۹۷
۱۴:۰۲ - ۱۰ مهر ۱۴۰۰

موضع حوزه علمیه درباره گردشگری

دیدارنیوز ـ درحالی که صدای مخالفانِ گردشگری گاه‌گداری در کشور شنیده می‌شود و همچنان مقاومت‌هایی برای پذیرش گردشگری وجود دارد، آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری پیامی داد و آمادگی حوزه‌های علمیه برای کمک به فرهنگسازی، توسعه و ترویج صنعت گردشگری را اعلام کرد.

این پیام آیت‌الله علیرضا اعرافی که عضو شورای نگهبان و نماینده مجلس خبرگان رهبری نیز هست، با واکنش مثبت فعالان گردشگری مواجه شده است. به‌ویژه آن‌که اظهارنظر‌های منفی درباره گردشگری و مانع‌تراشی‌ها نسبت به آن همچنان رواج دارد و سبب تحدید گردشگری و برخورد‌های سلیقه‌ای در برخی مناطق شده است.

در پیام مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور که خبرگزاری حوزه آن را منتشر کرده، آمده است:

«أفلم یسیروا فی الأرض فتکون لهم قلوب یعقلون بها أو آذان یسمعون بها

روز جهانی گردشگری، فرصتی برای قدردانی از تلاش فعالان صنعت گردشگری و تأکید بر اهمیت توسعه این صنعت در کشور عزیزمان ایران است. تلاقی این روز تأثیرگذار، با ایام اربعین حسینی می‌تواند آغازی نیکو برای پیوند زدن گردشگری کشور، به میراث غنی فرهنگی و دینی ما باشد. در همین راستا، می‌توان با بهره‌گیری از امکانات موجود در جهت توسعه این حرکت جهانی، نهادینه‌سازی صلح و نزدیک ساختن قلوب همه انسان‌های آزادی‌خواه بهره جست.

صنعت گردشگری امروزه نه تنها ابزاری برای تسهیل‌گری در سفر، بلکه مهم‌ترین عامل در گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و آشنا شدن با تاریخ و تمدن آن‌هاست. ایران اسلامی با برخورداری از تاریخی چندهزارساله و فرهنگی اصیل، همواره مورد توجه جهان‌گردان بوده و هست. ثبت ۲۴ اثر تاریخی/ فرهنگی و ۲ اثر طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو مؤید این است که می‌توان با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح از ظرفیت گردشگری کشور به‌خوبی بهره‌مند شد. این میراث گران‌بهاء تمدنی که در آثار برجای‌مانده تاریخی، دانشی، فرهنگی، هنری و فنی نمایان است، افزون بر مایه مباهات و افتخار بودن، وظیفه‌ای بس گران بر دوش مسؤولان اجرایی و علمی و اهالی فرهنگ و صنعت گردشگری می‌نهد.

در دست داشتن چشم‌اندازی روشن از این عرصه و ریل‌گذاری صحیح در راستای تحقق آن، شکوفایی اقتصادی و فرهنگی و بالندگی علمی و معنوی کشور را نوید می‌دهد، اما این امر، نیازمند همفکری و همکاری همه نهاد‌های اثرگذار است.

این‌جانب روز جهانی گردشگری را به همه فعالان این عرصه تبریک گفته، مراتب سپاس‌گزاری خود را تقدیم ایشان می‌کنم.

همچنین ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان، آمادگی حوزه‌های علمیه را، که به گواه تاریخ، سهم گران‌سنگی در شکوفایی علمی و فرهنگی ایران اسلامی داشته و دارند، برای کمک به فرهنگ‌سازی، توسعه و ترویج صنعت گردشگری اعلان می‌کنم.»
دوره مخالفت با گردشگری تمام شده است

محمدابراهیم لاریجانی، کارشناس گردشگری که سابقه مدیریت گردشگری را نیز دارد، با قدردانی از این پیام و جاری شدن چنین تفکر و رویکردی در بین علمای دینی، در شرایطی که صدای مخالفت با گردشگری هنوز به گوش می‌رسد، به ایسنا گفت: پیام از سوی شخصیت بانفوذ و مؤثری در حوزه‌های علمیه سراسر کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری منتشر شده که مؤید آن است که دوره مخالفت با گردشگری تمام شده است.

او افزود: پیام آیت‌الله اعرافی فقط به گردشگری مذهبی یا دینی محدود نشده است. در متن آن ضمن قدردانی از فعالان گردشگری، به تاریخ غنی چندهزارساله ایران اشاره و تاکید شده که گردشگری سبب گفت‌وگوی تمدن‌ها می‌شود. از طرفی به ظرفیت‌های ایران برای جذب گردشگران خارجی اشاره شده و با دقت، عدد آثار جهانی ایران یادآوری شده است. پیام کاملا به صنعت گردشگری توجه دارد. با تمام زیر و بم‌ها و فراز و فرودها؛ از ظرفیت اسلامی و دینی گرفته تا تاریخی و باستانی. چنین پیامی از طرف مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور است که نشان می‌دهد رویکرد علمای دینی تغییر کرده و تفکری در حال جریان است. باید این پیام در تمام شهر‌ها و استان‌ها بازنشر داده شود تا مورد توجه ائمه جمعه و دیگر شخصیت‌های دینی و مذهبی قرار گیرد.

لاریجانی گفت: از این متن با چنین اشاراتی برداشت می‌شود که دیگر دوره مخالفت کردن با گردشگر، جلو اتوبوس گردشگر را گرفتن، و گردشگر را جاسوس، دشمن و عامل تهاجم فرهنگی قلمداد کردن تمام شده است. هرچند هنوز چنین تفکری به صورت محدود وجود دارد، اما اعلام عمومی چنین پیامی نشان می‌دهد که بدنه اصلی روحانیت و علما به موضوع گردشگری توجه کرده‌اند و فکر می‌کنم ما فعالان گردشگری هستیم که چنین آمادگی‌ای نداریم، همان‌طور که برای ورود به دوران پساکرونا یا حتی گفتمان گردشگری آمادگی نداریم.

وی بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونت گردشگری و مدیریت حوزه‌های علمیه نوشته شود و در آن، چگونگی همکاری و بهره‌گیری از ظرفیت تبلیغی و ترویجی حوزه در توسعه گردشگری مشخص شود و طرفین درباره چارچوب‌های همکاری و موضوعات با یکدیگر تفاهم کنند.

این فعال حوزه گردشگری گفت: موضوعات زیادی در گردشگری وجود دارد که نیازمند تبیین است. با توجه به جایگاه روحانیت و گستردگی حضور روحانیت، طلبه‌ها و حوزه‌ها در اقصی نقاط کشور موضوعات زیادی وجود دارد که می‌توان از ظرفیت آن‌ها برای تبیین استفاده کرد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی